Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Dcéra snehu - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Dcéra snehu

Eowyn Iveyová

Čarovný, rozprávkový príbeh zasadený do drsného a nevľúdneho prostredia.


Chvíľami je v knižnom svete nesmierne ťažké odlíšiť realitu od snového stavu. Niekedy tieto dva prvky splynú dovedna a vytvoria tak oku i duši lahodný a harmonický súzvuk slov.

dcéra snehuMabel a Jack vo svojom živote pociťujú istý nedostatok. Hoci si to veľmi priali, nebol im dopriaty prírastok v podobe dieťaťka. V tvrdých podmienkach, ktoré staršiemu manželskému páru poskytuje Aljaška, si jedného večera postavia z hromád snehu malého snehuliačika pripomínajúce dievčatko. Nasledujúci deň sa však udeje čosi zvláštne. Snehové dievčatko na svojom mieste nie je, na zato nájdu v snehu stopy smerujúce k lesu. Netrvá dlho a obaja začnú vídať malé, živé a reálne dievčatko ponášajúce sa na to, čo postavili zo snehu. Klamú ich vlastné oči? Odkiaľ sa to dievča vzalo? Je to výmysel, ktorý vznikol v ich hlavách, alebo je dievčatko skutočné?

„Dieťa už stálo pri dverách. Čakal, že Mabel ho bude zdržiavať. Dobre, povedala. Keď musíš, tak choď. Ale vrátiš sa, však? Sľúb nám, že sa vždy vrátiš. Dievčinka odvetila veľmi vážne, akoby vyriekla prísahu: Sľubujem.“

Dcéra snehu predstavuje magický a čarovný príbeh, ktorý nesie množstvo znakov rozprávky. Je pomerne ťažké odlíšiť fantáziu od reality, rozoznať, čo je skutočné a čo na svet prišlo len preto, aby nám pripomenulo jeho čarovné odlesky. Autorka tu dokázala nakombinovať fantáziu s krutou realitou tak, aby výsledkom bolo nádherné dielo plné rozporov, ktoré však spoločne ťahajú za jeden koniec. Hrejivé teplo lásky, ktoré medzi manželmi panuje, dokáže roztopiť kusiská ľadu obkolesujúce ich skromný príbytok a pobiť sa tak s tuhým mrazom, ktorý sa zarýva pod kožu.

Nehostinné a tvrdé prostredie Aljašky je prvým výrazným elementom, ktorý čitateľom ihneď udrie do očí. I keď sa autorka zameriava na opisy, vďaka ktorým predostiera publiku nádherné obrazy dýchajúce špecifickou atmosférou, tieto pasáže nemožno považovať za akýchsi dejových škodcov, ktorí by len ubližovali jeho gradácii. Príbeh sa síce nikam neponáhľa, plynie si svojím vlastným tempom, no každá kapitola má v románe svoj význam. Zároveň prostredie, do ktorého je dej zasadený, pomáha čitateľa udržiavať pri zemi. Štipľavý vietor, nánosy snehovej prikrývky a každodenný boj o prežitie dokáže publikum stiahnuť zo snových výšin opäť na zemský povrch.

„Tomuto trpkosladkému obdobiu, keď praskal ľad a polia sa premieňali na blato, usadlíci hovorili ,rozchod´, ale Mabel v ňom nachádzala niečo nežné a jemné. Rozlúčila sa s dievčaťom, keď tučnice purpurovo-bielo kvitli popri potokoch a losy oblizovali mláďatá, keď slnko vyháňalo z údolia zimu.“

Postava Fainy, malého snehového dievčatka, je zasa prvok, ktorý príbeh nadnáša. Čitatelia vďaka nej môžu pozorovať hneď niekoľko javov, ktoré sa dostávajú do rozporu s realitou. Prečo sú jej výpovede zaznamenané v texte odlišným spôsobom ako výpovede iných postáv? Kvôli čomu pravidelne od manželského páru uteká, aby sa k nim v časoch najtuhšej zimy opäť mohla vrátiť? Faina predstavuje magické stvorenie, ktoré žiadnemu čitateľovi nedá spávať, kým sa s presnosťou nedozvie, čo je vlastne zač.

Slovná zásoba je tu neskutočne bohatá, najviac jej rozsah možno spozorovať práve v opisných pasážach, kedy autorka vyvinula dostatok úsilia na to, aby čitateľom prostredie Aljašky opísala čo najfarbistejším spôsobom. Dialógov je v texte pomenej, no príbeh ich ku podivu ani veľmi nepotrebuje. V tomto prípade sa totiž všetka pozornosť hromadí na úplne inom mieste.

Dcéra snehu v sebe skrýva hneď niekoľko posolstiev. No najvýraznejším z nich je to, ktoré čitateľom prízvukuje, aby nikdy neprestali dúfať a pestovať v sebe nádej. Možno sa naše sny nesplnia takým spôsobom, ako by sme si želali. Možno nám život poskytne inú alternatívu, ktorá nám pripomenie jeho nepredvídateľnosť a sladkú i trpkú vrtkavosť.

Knihu odporúčam pre tých, ktorí sa aj napriek dospelému veku nechcú vzdať rozprávkových a čarovných príbehov. Dcéra snehu je vhodná pre mužské i ženské publikum, ktoré svoje srdce dokáže otvoriť v ústrety očarujúcemu a jedinečnému príbehu.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 50

PlusyPlusy a charakteristické črty

– magický príbeh, ktorý dýcha rozprávkovou atmosférou

– prostredie Aljašky je v rozpore s čarovnými prvkami

– bohatá slovná zásoba

– viac opisov

– menej dialógov

– množstvo pekných myšlienok

– čitateľ je do poslednej chvíle v napätí a dúfa vo svoj vysnívaný koniec

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i pre ženy

– pre čitateľov, ktorí obľubujú hravé, magické a emotívne príbehy

– pre tých, ktorí radi v texte nachádzajú krásne myšlienky

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate klasický fantasy kúsok

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Preklad: Vladislav Gális

Pôvodný názov: The Snow Child

Recenzent knihu čítal: 05hod 25min

Počet strán: 376

 

Keď sa spomienky premenia na malé pichľavé črepiny. Čítaj viac
Stretnutia po rokoch za sebou zanechávajú najhlasnejšiu ozvenu. Čítaj viac
Tragikomický príbeh s krásnou myšlienkou plný uveriteľných absurdností. Čítaj viac
Strach a hrôza si na nás brúsia zuby neustále. Čítaj viac
Čo robí ženu naozaj šťastnou? Čítaj viac
Nikdy neviete, kto vás práve pozoruje. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username