Čo bolo potom

Jojo Moyesová

Je možné začať odznovu?


Život po smrti blízkej osoby stráca svoje čaro. Z okamihu na okamih človek prichádza o motiváciu, menia sa mu priority a viac ako v prítomnosti žije v časoch minulých utápajúc sa v spomienkach. No kedy toto pekelné obdobie skončí?

large-co_bolo_potomLouise Clarková sa spamätáva z obrovskej rany, ktorá prišla potom, ako si naplno uvedomila, že svoju lásku Willa Traynora už nikdy neuvidí. Ako je známe z predošlého dielu Predtým ako som ťa poznala, Will si zvolil plánovanú smrť pred životom na vozíku. Navzdory okoliu i predsudkom. Lou je zamestnaná v letiskovej kaviarni, navštevuje poradňu pre ľudí, ktorí utrpeli fatálnu stratu, a zdá sa, že život jej preteká pomedzi prsty. Až kým sa neobjaví Willova 16ročná dcéra a nezapôsobí na tichý život Louise ako hurikán. Mladá a nespútaná Lily jej prevráti naruby celú víziu o nasledujúcich mesiacoch.

„Všetko som pohnojila, Will. Pritiahla som si nohy k hrudi. Pokúšala som sa predstaviť si, čo by povedal, keby ma videl, ale už som v hlave nepočula jeho hlas a z toho som bola ešte smutnejšia. Čo mám teraz robiť? Pochopila som, že nemôžem zostať v byte, ktorý som si kúpila za Willove peniaze.“

Čitateľove očakávania, s ktorými sa púšťa po predchádzajúcej skúsenosti s prvým dielom Predtým ako som ťa poznala, nemusia ostať naplnené. Dej je nesmierne pomalý, nové fakty pribúdajú takpovediac potichu a autorka venuje prílišnú pozornosť aj takým situáciám, ktoré si ju nie vždy zaslúžia. Výsledkom je minimálna gradácia deja a pocit, že sa príbeh v istých častiach zasekáva.

„,Máš život vo svojich rukách, Lou. A pritom sa tváriš, akoby tebou zmietali udalosti, na ktoré nemáš vplyv. Čo je to? Pocit viny? Zdá sa ti, že Willovi čosi dlhuješ? Je to niečo ako pokánie? Vzdáš sa života, lebo si nemohla zachrániť ten jeho?‘“

Nevyvážený pomer medzi opisnými časťami a dialógmi takisto nehrá do karát rýchlemu čítaniu. Je teda len otázkou času, kedy sa u čitateľa dostaví pocit nudy či sklamanie. Vnútorné prežívanie hlavnej hrdinky nie je vykreslené dostatočne na to, aby sa dalo hovoriť o akejsi kvalitnej psychologickej sonde. Isté pasáže síce túto skutočnosť naznačujú. No autorka ich v drvivej väčšine prípadov zmarila ďalšími nepotrebnými opismi, prípadne dej odklonila úplne iným smerom.

Jemný humor do textu vnášajú vedľajšie situácie, ktoré však v konečnom dôsledku nijakým spôsobom neovplyvňujú dejovú líniu. Ide zväčša o vtipné, no prchavé momenty na „stretnutiach pozostalých“, či skutočnosti, ktoré sa udiali v rodnom dome Louise. Tieto prvky knihu mierne odľahčujú a na malú chvíľu jej dodávajú aj iný ako depresívny či fádny výraz, no, žiaľ, nemajú dlhé trvanie a o pár strán na ne čitateľ zabudne.

Čo bolo potom síce dokáže vzbudiť čitateľský záujem, no tendencia jeho poklesu je veľmi vysoká. S pretrvávajúcou zainteresovanosťou knihou prepláva iba skutočný fanúšik Jojo Moyesovej ochotný prečkať aj zdĺhavejšie pasáže. Príbeh je možné čítať aj bez skúsenosti s predošlým dielom, nakoľko je tu niekoľko kľúčových faktov spomenutých, no prečítanie prvej časti vytvorí medzi čitateľom a knihou väčšie puto. Preto je na uvážení každého, či po Čo bolo potom siahne bez toho, aby sa oboznámil s prvou časťou. Potrebné to síce nie je, no dokáže to priniesť úžitok.

Recenzent: Sabina Walterová

Recenziu na prvú časť s názvom Predtým ako som ťa poznala nájdete TU.

Internetové kníhkupectvo BUX.sk

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pomalší dej

– množstvo opisných pasáží

– v niektorých pasážach absentovali dialógy

– pár vtipných momentov

– vnútorný svet hlavnej postavy nie je dostatočne a do hĺbky vykreslený 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre fanúšikov Jojo Moyesovej

– pre čitateľky, ktoré sú zvedavé, ako dejová línia pokračuje

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľky, ktoré neobľubujú stagnáciu deja a očakávajú aj romantickej drámy väčšiu akciu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Tamara Chovanová

Pôvodný názov: After You

Recenzent knihu čítal: 06hod 55min

Počet strán: 352

 

Nie vždy je obeta adekvátna miere splneného sna. Čítaj viac
V knihe od Keith Donohue sa nám paralelne otvárajú dva svety. Jeden z nich je navlas rovnaký tomu nášmu. Bežní ľudia, bežné životy, všedné problémy. V tom druhom je to trochu... Čítaj viac
Brilantný triler od slovenského autora, ktorý konkuruje i zahraničným spisovateľom. Čítaj viac
Aj s bifľoškou môže byť zábava! Čítaj viac
Mať priateľku, ktorej o sebe môžeme povedať úplne všetko, je veľmi oslobodzujúce. Radosť, trápenie, šťastie aj bolesť sa tak rozdelia na dve časti a sú ľahšie stráviteľné... Čítaj viac
Možno to poznáte. Prechádzate pomerne pokojným obdobím, vrásky na čele vám spôsobujú... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip