Červená jej pristane

Kristína Ježovičová

Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať.


Vonkajšok, výzor, povrch či obal. Nech to nazveme, ako chceme, je to prvý element, ktorý pri stretnutí s človekom vnímame. Na základe vonkajších znakov tak okamžite začíname posudzovať, odsudzovať a v prípade mimoriadne krásnych čŕt i zvýhodňovať. Sme príliš leniví prepracovať sa do vnútra tých druhých, alebo sú to práve oni, ktorí nás tam nechcú pustiť?

červená jej pristaneČervená jej pristane predstavuje jednu z tých kníh, pri ktorej čitateľ nevie, čo má čakať. Anotácia informáciami ani menami veľmi neplytvá, skôr si tu každý nájde akési zovšeobecnenie hlavnej idey. Čitateľovi teda neostáva nič iné, len sa do knihy začítať, a paradoxne – prejsť cez obal až do knižného vnútra.

Elin život nie je práve najružovejší. Dalo by sa povedať, že za jej počatím stálo chvíľkové opantanie, ktoré sa rokmi pretavilo do veľkého hnevu. A čo je najhoršie – hnev je namierený práve voči nej. Polovičný rómsky pôvod, žiaden kontakt s otcom a matkin zlý psychický stav – to všetko sú okolnosti, ktoré ju prinútia k ráznemu kroku. Odchádza pracovať ako spoločníčka pre starú a neprívetivú paničku Adrianu, ktorá svoju nevrlosť nesmeruje len k Ele, ale aj k svojej budúcej potenciálnej neveste Silvii – na rozdiel od Ely, vskutku krásnej, no trochu hlúpučkej a po peniazoch dychtivej osobe. Je krása naozaj všetko, čo k životu potrebujeme? Nechýba tu niečo iné, niečo, čo voľným okom nemôžeme vidieť?

„,Len dúfam… Pri obliekaní mysli na to, aby si nebola ako krásky na zips.‘
,Krásky na zips?‘ Jej otec z času na čas hovoril podivné veci a táto na ňu pôsobila zatiaľ najčudnejšie.
,Ženy, ktoré si zipsujú tváre, ako sa im zachce. Raz ju nosia otvorenú, inokedy uzavretú. A po čase už ani sami netušia, kým vlastne sú a je možné, že ich majú viacero. Zipsov i tvárí.‘“

Čo kapitola, to sa autorka sústredí na inú postavu, prípadne okruh postáv. Aj kvôli tomu je veľmi obtiažné stručne opísať dej. Okrem Ely, Silvie, starej pani Adriany či jej syna Martona tu čitateľ stretáva aj alkoholičku Štefániu, Lili a Marka – mladú dvojicu, ktorá sa bojí prejaviť vzájomné city, či už kvôli strachu pred reakciami iných alebo vlastnej vnútornej rozháranosti. Na ženský román tu teda čitateľ nachádza veľa postáv, pričom každá jedna z nich je špecifická a prináša do príbehu svojskú črtu. Príbeh si aj kvôli tomu vyžaduje istú dávku sústredenia a trpezlivosti, nakoľko každú postavu je potrebné zasadiť do jej prostredia.

Spočiatku sa dej vyvíja pozvoľna a vytvára sa tak v príbehu miesto na nové situácie a zvraty. Do prvej polovice knihy príbeh pôsobí ako dramaticko-romantický román, no v posledných kapitolách, teda v momente, keď sa jednotlivé osudy postáv pretnú, vystupuje do popredia kriminálna zápletka, ktorá zmení čitateľove dojmy i očakávania.

V príbehu síce nájdete menej dialógov a viac opisov, no tento fakt nepredstavuje negatívum, skôr ho možno označiť ako špecifický vyjadrovací prostriedok autorky. Slovná zásoba a jej rozsah je takisto prvkom, ktorý knihu odlišuje od množstva iných oddychových ženských románov – je skutočne rozsiahla, rovnako je to i so štylistikou a vetnou skladbou. Jednotlivé myšlienky nevyznievajú detinsky, no množstvo synoným, rozumne vystavané vety a súvetia príbehu dodávajú akýsi odlesk profesionality. Odhliadnuc od niekoľkých triviálnych pravopisných chýb, ktoré malo zachytiť vydavateľstvo, je kniha po jazykovej stránke výborne zvládnutá.

Červená jej pristane je tu pre tých, ktorí sa už presýtili romanticko-dramatických knižných kúskov, ktorým zväčša chýba originalita a nejaká tá iskra. Knižku je ťažké definovať či zaradiť do jedného žánru, pretože sa v nej mieša množstvo rôznorodých prvkov. Svojím spôsobom tu ide dramatickú romantiku s kriminálnou bodkou v závere. Kniha je vhodná pre ženy, ktoré nemusia sladké a lepkavé opisy či dialógy plné ružových srdiečok, no hľadajú niečo oddychové, niečo, čo má úroveň, nezachádza do klišé rovín a zbytočne netlačí na city čitateľa.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– bohatá slovná zásoba

– množstvo postáv

– množstvo myšlienok a spracovaní niekoľkých pomerne tabuizovaných spoločenských tém (predsudky voči Rómom, dychtivosť za peniazmi, tzv. zakázaná láska, atď…)

– prítomné aj erotické scény

– menej dialógov, časté opisy

– komplikovaná dejová línia

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí kladú vyššie nároky aj na oddychovú literatúru

– pre čitateľov, ktorí pristupujú k textu s trpezlivosťou

– ak máte radi komplikované dejové línie

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte oddychovku, ktorá sa číta rýchlo a svižne

– ak nemáte chuť trochu sa v texte „kutrať“

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Marenčin PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 50min

Počet strán: 318

 

Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči... Čítaj viac
Keď minulosť začína z rukáva vyťahovať tajné esá... Čítaj viac
Fantázia či sen? Kedy veriť svojim očiam a kedy sa spoliehať na zdravý úsudok? Čítaj viac
Vstali ste niekedy ráno z postele a pocítili ste vďaku za to, že viete, kto ste, kde sa nachádzate, že rozpoznávate okolie či tváre vašich blízkych? Čítaj viac
Keď stretnete na ulici niekoho, kto vám je viac než dôverne známy. Čítaj viac
Zbierka príbehov matky, ktorej osud doprial dvojitú... Radosť! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip