Beznádejná

Colleen Hoover

Je lepšie žiť v klamstve alebo sa dozvedieť bolestivú pravdu?


Prečo sú ľudia schopní klamať nám priamo do očí? Chcú nás ochrániť pred trpkou realitou, myslia si, že ak nám niečo zataja, rania nás oveľa menej? No nie je to práve klamstvo, čo dokáže zabolieť viac?

beznádejnáŽivot bez telefónu, televízie a sociálnych sietí je v dnešnej dobe pre mladých ľudí priam neznesiteľný. Mladá tínedžerka Sky však takýto život vedie a do väčšieho kolektívu sa začlení až v momente, keď má v pláne nastúpiť na vysokú školu. Dovtedy ju vyučovala Karen, jej adoptívna mama, no posledný ročník na strednej už prežije v tradičnej školskej lavici tak ako jej rovesníci. V novom prostredí Sky spoznáva zvláštneho chlapca Holdera, ku ktorému pociťuje vskutku čudné a doteraz nepoznané pocity. Jej vnútro jej našepkáva, že Holdera stretla už v minulosti. No kedy to bolo? V čase pred adopciou? Prečo sa jej v mysli vynárajú len malé úlomky, ktoré nie a nie poskladať? Je aj toto dôvod, prečo bola doteraz izolovaná od sveta? Kto jej tu klame, komu záleží na jej dobre a nevodí ju niekto náhodou za nos?

„Neviem, čo odo mňa chce počuť. Mám sa tváriť prekvapene? Šokovane? Chce, aby som sa rozplakala? Mám začať kričať? Nedokážem ani jedno, lebo sa ešte stále vždy pokúšam pochopiť, čo mi práve povedal. Si nezvestná už trinásť rokov…“

Beznádejná sa spočiatku tvári ako dievčenský román. Mladé postavy, prostredie školy, neporiadok v citoch a prekvapenie z reakcií samej seba z knihy naozaj vytvárajú príbeh, ktorý je primárne určený najmä mladším čitateľom. Niekoľko kapitol, dalo by sa povedať, že viac ako polovicu, si príbeh túto nálepku ponecháva. Na čitateľa totiž (až na malé nepatrné vybočenie z tejto šablóny) čaká opis typických tínedžerských problémov. Prvá láska, objavovanie doposiaľ nepoznaných citov, telesnej príťažlivosti a chemické búrky odohrávajúce sa v tele každého zaľúbeného človeka môžu v niektorých prípadoch pôsobiť priam detinsky. Navyše tieto opisy dej nielenže degradovali, no i nesmierne spomaľovali. Dojem nenapravuje ani jazyk, akým je kniha písaná – až na malé nenápadné prvky nenesie žiadne náznaky tínedžerského slangu.

„,Ďakujem, že máš na sebe tieto šaty,‘ mrmle pomedzi bozky. ,Naozaj…‘ Pobozká ma na ústa a zamieri nižšie, na bradu a na krk. ,Naozaj sa mi páčia.‘ Dýcha s námahou, takže sotva rozumiem, čo hovorí. Posunie sa nadol, bozkáva ma na hrdlo. Zakloním hlavu, aby som mu to uľahčila, lebo mi je to hrozne príjemné.“

Zlomový bod nastáva v momente, kedy Sky začína tušiť, že niečo s jej minulosťou nie je práve v poriadku. Vtedy kniha razom nadobúda nový nádych, pôsobí dramatickejšie a zvyšuje sa i napätie, ktoré čitateľa núti pokračovať v texte. V istom okamihu tak doslova nastala transformácia žánru – zatiaľ čo začiatok pôsobil ako bežný a naivný romantický kúsok, len čo prišli spomienky na minulosť, ktoré vrhli zlé svetlo na adoptívnu mamu Karen, kniha sa zmenila na drámu s kriminálnym podfarbením. Dej sa zrýchlil, bol oveľa pútavejší a ponechával čitateľa v neistote. Mnohé, dovtedy nepatrné a priam zbytočné maličkosti taktiež začali nadobúdať svoj význam.

Beznádejná vďaka svojej rôznorodosti nepatrí len do rúk mladých slečien. Staršie čitateľky, ktoré sa prehryzú ťahavým romantickým úvodom, bude čakať prekvapenie a odmena v podobe napínavého dramatického kúska. Ak však obľubujete romanticko-dramatické príbehy, v ktorých sa pozornosť sústreďuje nielen na samotné city, no i na minulosť hlavných hrdinov, pri čítaní tejto knihy pocítite spokojnosť.

Recenzent: Martina Melišková
Marcová výzva: recenzia č. 9

PlusyPlusy a charakteristické črty

– opisy prevažujú nad dialógmi

– úvod je trochu detinský a naivný

– v istom okamihu prichádza zlomový bod, kedy sa kniha mení na drámu

– jazyk nie je poznačený tínedžerským slagom

 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníčky romantických príbehov

– pre čitateľky, ktoré aj od romantiky vyžadujú napínavú dejovú líniu

– pre mladšie čitateľky

– pre dospelé čitateľky, ktorým nebude prekážať detinský úvod

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú romanticko-erotický príbeh

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: TEXT

Preklad: Diana Ghaniová

Pôvodný názov: Hopeless

Recenzent knihu čítal: 05hod 07min

Počet strán: 328

 

Krásny a citlivý príbeh o tých správnych hodnotách a nepredvídateľnosti života. Čítaj viac
Tajomstvá, ktorých odhalenie vami zamáva. Čítaj viac
Nikdy neviete, kde všade sa dá vaše nadanie využiť. Čítaj viac
Život je potvorka veľmi vrtkavá. V momente, keď si slastne povzdychnete nad šťastím, ktoré nachádzate v... Čítaj viac
Rozpadne sa manželstvo Natalie a Flynna krátko po svadbe? Čítaj viac
Únik je niekedy najlákavejšou voľbou... Zanechať všetko tak, ako je, a odísť na miesto, kde nás nedolapia súčasné problémy, ktoré zvierajú... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip