Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa

Fredrik Backman

Keď má príbeh vyššiu cenu než čokoľvek iné.


Plávať s prúdom, nevytŕčať z davu, nešokovať svojimi názormi… Aj to sa dnes vo svete nosí. Ako sa cítia ľudia, ktorí sú iní? Odkiaľ berú odvahu vykročiť vpravo, i keď dav pokračuje stále rovno?

Elsa má babičku, babička má Elsu. Obe sú tak trochu iné, teda viac ako trochu. Sedemročná Elsa je na svoj vek poriadne vyspelá, všetkému rozumie a ak sa náhodou nájde niečo, v čom má medzery, doplní si poznatky na internete. Jej babička, bývalá chirurgička, dnes jazdí bez vodičského preukazu a vôbec sa nebojí vyvolať okolo seba menšiu katastrofu. Ich vzťah im môže závidieť každý navôkol, možno i preto, že je utužovaný výletmi do sveta fantázie, krajiny Miamas. Nič však netrvá večne, babičku z tohto sveta vyženie vážne ochorenie a Elsa tak prichádza o skvelú parťáčku. Myslíte si, že sa tým všetko končí? Práve naopak… Mnoho vecí sa len začína. Babička Else zanechala niekoľko listov, ktoré má jej vnučka odovzdať susedom. Postupom času sa však Elsa o babičke dozvedá zvláštne skutočnosti, a preto dúfa, že posledný ospravedlňujúci list bude venovaný jej. Predtým má ale množstvo práce s roznášaním odkazov pre iných.

„Ani jedna z nich nezačula Monštrum. Nevideli, ako zdvihol obálku. Odrazu si však Elsa v bezpečí maminho objatia uvedomila, prečo obrove slová zneli tak čudne a nepochopiteľne. Monštrum ich totiž vyriekol v babičkinej a jej tajnej reči. Človek môže ľúbiť svoju babičku dlhé roky, hoci o nej v skutočnosti nevie nič.“

Fredrick Backman prekvapil čitateľskú verejnosť spoločenským románom Muž menom Ove. Zatiaľ čo v tomto príbehu dominoval smútok a humor bol skrytý pod nánosmi clivých situácií, tu je to presne naopak. Absurdnosť niektorých skutočností síce spočiatku pôsobí humorne, no pod jej ťarchou možno veľmi rýchlo nájsť smútok a nostalgiu.

V centre pozornosti je postava Elsy, a hoci je rozprávač nezávislý, po čase možno zistiť, že je Else mierne naklonený a čitateľom sprostredkuje realitu cez jej optiku. Detský, úprimný a ničím neovplyvniteľný pohľad na svet tak publiku dáva priestor na to, aby nové súvislosti objavovalo samo, bez pomoci autora či rozprávača. Nastáva tu teda celkom zaujímavý jav – každý si príbeh vyformuje po svojom, podľa vlastných zásad a predstáv.

Slovo realita tu takisto naberá svojské kontúry. Príbeh je zasadený do sveta fantázie, ktorá nemá jasné ohraničenie a miestami preteká „cez okraje“ svojho priestoru. Umocňuje sa tak akýsi nádych rozprávky, ktorý je o niekoľko kapitol ďalej zmiernený pasážami vyznievajúcimi reálne a úplne bežne. Tieto časti sa však pravidelne striedajú a ešte pravidelnejšie nachádzajú spoločný prienik.

Pekných myšlienok je v texte viac ako dosť. Možno ich nájsť už v úvode, kedy čitateľ pozná iba Elsu a jej blízke okolie. Strata blízkeho človeka, snaha zamaskovať vážne veci smiešnymi príhodami, inakosť v kolektíve, šikana… Postupne Elsa spoznáva adresátov babičkiných listov a každý z nich disponuje vlastným príbehom, nad ktorým sa možno zamyslieť. Smútok sa odráža v každom mikropríbehu, no autor ho, našťastie, vyvažuje nevtieravým humorom. Každá emócia, ktorú v texte čitateľ postrehne, pôsobí dojmom nefalšovanosti. Autor sa neznižuje ku klišé prvkom a dokáže publikum rozcítiť aj bez toho, aby vyvíjal zbytočný nátlak.

„Nakoniec totiž babička povedala j toto:
,Marcel, neželám si, aby sa Elsa dozvedela, že umieram, lebo sedemročné decká si zaslúžia superhrdinu. So superschopnosťou nikdy neochorieť na rakovinu.‘“

Babička pozdravuje a ospravedlňuje sa je kniha, ktorú každý pochopí po svojom. Prípadne si v nej všimne detaily, ktoré sú mu blízke a práve tie ovplyvnia jeho celkové vnímanie príbehu. Je to láskavý, trpko-vtipný príbeh o životných chybách, dôležitých rozhodnutiach, omyloch, ktoré možno napraviť, a snahe skrášliť niekomu svet. Byť iný vôbec nie je zlé. Je to záruka, že na vás nik nezabudne.

Recenzent: Lenka Šimonová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– realita sa prelína s fantáziou

– clivý, láskavý a nezabudnuteľný príbeh

– množstvo krásnych myšlienok

– príbeh dokáže vyvolať pravé a nenásilné emócie

– na malom priestore sa stretáva viacero ľudských osudov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre čitateľov, ktorí sa zamilovali do predchádzajúceho titulu Muž menom Ove

– pre mužov aj pre ženy

– pre tých, ktorí vedia čítať medzi riadkami

– pre všetky vekové kategórie

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí neradi pri čítaní zapájajú fantáziu

– pre tých, ktorí hľadajú oddychovku, pri ktorej by vôbec nemuseli premýšľať

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Mária Bratová

Pôvodný názov: Min mormor hälsar och säger förlåt

Recenzent knihu čítal: 08hod 35min

Počet strán: 432

 

Je smola naozaj dedičná? Čítaj viac
Väčší dom, nové auto, vysnívaný partner či zlepšenie vzťahov na pracovisku? Po čom túžite vy? Nech je vaše akékoľvek, materiálne či nehmotné, vedzte, že ho môžete dosiahnuť... Čítaj viac
Tajomstvá, ktorých odhalenie vami zamáva. Čítaj viac
O rasizme v minulom storočí. Čítaj viac
Keď vzájomná príťažlivosť či porozumenie nie sú len otázkou sympatií. Čítaj viac
Jedno stretnutie, dvaja ľudia, jeden pohľad a svet zrazu stojí na hrane, nebezpečne balansuje a hrozí, že všetky istoty sa rozplynú a nič už nebude také, ako bolo predtým. Myslíte si, že... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip