Co mě naučil tučňák

Tom Michell

Dobrodružný príbeh s neobyčajnou hlavnou postavou a krásnou pointou.


Adoptované zvieratko dokáže sformovať náš život do nových rozmerov. Prejavuje nám svoju vďačnosť, ukazuje, že život nemusí byť stereotypný a fádny. Zväčša však ide o zatúlané mačiatko či psíka. No čo taký tučniak?

co-me-naucil-tucnak-duzeŽivot učiteľa Toma Michella, ktorý sa rozhodol odísť do Južnej Ameriky, naberie zrazu nový smer. A to práve vo chvíli, keď na jednom zo svojich výletov spozoruje v ropnej škvrne zúboženého tučniaka. Svedomie mu nedovolí len tak odísť a na celý výjav zabudnúť, a preto si tučniaka vezme domov, kde ho za menších peripetií očistí od nánosov čiernej mastnoty. No kam ďalej? Tučniak, ktorý dostal meno Juan Salvador, sa akosi odmieta vrátiť späť. Je možné žiť bežný život s tučniakom po boku? Áno je… I keď slovíčko bežný je popravde trochu nemiestne. Tomov život sa zmení a stane sa z neho zážitková dobrodružná jazda. No na ako dlho?

Príbeh plynie nesmierne ľahko a vôbec nie je ťažké v ňom spozorovať dokonalú situačnú komiku. Dvojica postavičiek, Tom s Juanom Salvadorom, je viac ako predurčená na prekonanie nezabudnuteľných zážitkov, ktoré dokážu poslucháčov rozosmiať. Humor však nie je jedinou prednosťou, ktorá v príbehu rezonuje. I keď sa kniha netvári dôležito a autor jej nasadil skôr masku jednoduchej oddychovky, predsa len je možné spozorovať v nej niečo viac.

Tom Michell na jednoduchých situáciách dokázal poukázať na neresti trápiace spoločnosť ako celok a články, ktoré ju tvoria. Jednoducho, no celkom efektívne a pútavo predostrel spôsob, ako sa k sebe ľudia v dnešnej dobe správajú, respektíve nesprávajú, ukazujú jeden druhému chrbát vo chvíľach, kedy by úplne postačilo „len“ počúvať. Pekné momenty vystupujú z deja úplne prirodzene a poslucháč nemá pocit, že sa ponoril do príbehy, ktorý by si ako cieľ zvolil mentorské napomínanie spoločnosti.

Faktografické údaje o živote v poperónovskej Argentíne a „aktuality“ z vtedajšieho politického diania sú skôr pridanou hodnotou k príbehu, ktorá niekoho zaujme a iného zasa nie. Oveľa atraktívnejšie pôsobia poznatky o tučniakoch, ktoré budú novinkou pre každého, kto nie je zoológ a každodenne neprichádza do kontaktu s týmto malým tvorom.

Aj keď je kniha pomerne jednoduchou oddychovkou, predsa len je možné spozorovať v nej prvky, ktoré sa bežne v iných tituloch tohto žánru nevyskytujú. Príbeh je sám osebe originálny a pri jeho počúvaní nemá publikum pocit, že niektoré skutočnosti postrehol v inej (audio)knihe. Humor síce neustále v príbehu pretrváva, ale čoraz častejšie je dopĺňaný úplne iným prvkom – akousi dojemnou nostalgiou, ktorú má na svedomí nielen samotný koniec.

Mladistvý a energický hlas Kryštofa Hádka mi k audioknihe výborne pasoval už od prvého okamihu. Aj vďaka interprétovi sa audiokniha počúva ľahko a s nadšením, pričom sa po dlhšom časovom úseku nedostavuje pocit akéhosi vyčerpania či zunovania.

Co mě naučil tučňák je nádherné, úprimné, vtipné, dojemné a miestami i absurdné dielko, ktoré zachytí širokú cieľovú skupinu. Je to oddychovka s pridanou hodnotou, na ktorú publikum tak skoro nezabudne. Audioknihu je možné vnímať i „v pohybe“, teda pri vykonávaní inej činnosti, ale aj v okamihoch, kedy sa celé vaše bytie sústreďuje len na konkrétne slovíčka. Ak máte chuť vymaniť sa z knižného stereotypu a ešte ste sa k tejto audioknihe nedostali, určite tak urobte.

Recenzent: Miška Hossová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchá, no pútavá dejová línia

– skvelý interpret

– niekoľko pekných myšlienok

– množstvo humorných situácií

– audiokniha sa poslucháčom vryje do pamäti na dlhší čas

– informácie z politického diania vo vtedajšej Argentíne

– niekoľko faktov ohľadom spolužitia s tučniakom

Pre koho ánoPre koho áno

– pre poslucháčov, ktorí majú chuť na oddychový, no netradičný príbeh

– pre mužov aj pre ženy

– pre všetky vekové kategórie

Pre koho niePre koho nie

– ťažko povedať, príbeh by mal okúsiť naozaj každý 🙂

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: OneHotBook

Dĺžka audioknihy: 06hod 33min

Interpret: Kryštof Hádek

Jazyk: český

Typ audioknihy: audiokniha kompletná

Kategória: spoločenská próza

Ukážku zadarmo, ako aj plnú verziu audioknihy k zakúpeniu nájdete TU.

 

Možno je to úplne inak... Čítaj viac
Juraj má 11 rokov, jedného staršieho aj mladšieho brata a hrozne by chcel zvieratko. No rodičia sú nekompromisní a všetky... Čítaj viac
24hodinová prechádzka po boku Einsteina je niečo, s čím by sa mal stretnúť každý milovník biografií. Nie je totiž životopis ako životopis... Čítaj viac
Čoho všetkého je človek schopný? Čo dokáže urobiť v momente, keď ho za vlasy ťahajú sklamanie, zlosť, hnev a ľútosť? Čítaj viac
Splnený Popoluškin sen sa končí tým, že pomaly, ale isto vykonáva emocionálnu vraždu svojho princa. Čítaj viac
Cesta k úspechu nie je vždy ľahká. Obzvlášť prvé krôčiky môžu byť neisté a... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip