9 dôvodov prečo čítať

Niečo 2Príval nových slovíčok

Rozšírenie slovnej zásoby je najlogickejším benefitom, ktorý nám knihy bezplatne poskytujú. Podvedome si do vlastného portfólia zapisujeme slovíčka, ktorých význam síce poznáme, no aktívne ich v živote nevyužívame. Vedeli ste, že je potrebné „stretnúť“ sa s jedným slovíčkom približne 60krát, kým sme schopní ho samovoľne v komunikácii využiť? Čítanie je skvelým prostriedkom na to, aby sme si osvojili i také slová, ktoré bežne nevyslovujeme.
Cudzie slová síce tvoria špecifickú skupinu slovnej zásoby, no v živote je občas potrebné oprieť sa i o ne. Odborná literatúra či zručne preložená beletria predstavujú neobmedzený fond nových pojmov a termínov.

Odzbrojíte nepriateľa

Širšia slovná zásoba a lepšie vetné konštrukcie – rovná sa rýchlejšie a sebavedomejšie reakcie. V situácii, kedy musíme obhájiť svoje stanovisko či rozumne inému vysvetliť, prečo chceme to či ono, sa slovná zásoba nesmierne zíde. Dlhými odmlkami, opakovaním tých istých pomocných slov či nemým výrazom a nekontrolovateľnou gestikuláciou len dávame priestor komunikačnému partnerovi, aby opäť nabil svoju brokovnicu. No len čo druhá strana pocíti, že má oproti sebe silného a slovami vyzbrojeného súpera, okamžite stratí istotu. A to je len plus pre nás, sčítaných a uvedomelých ľudí.

Na gramatike záleží

Ohľadom pravopisu či gramatiky sa na sociálnych sieťach vytvárajú pozoruhodné a zväčša i vyhrotené diskusie. Tak či onak, mať písomný prejav plný hrúbok nie je nič, čím sa možno verejne chváliť. Korektne napísané slová a správne umiestnené čiarky sú prejavom inteligencie človeka. Vďaka čítaniu jedinec podvedome vstrebáva informácie, ktoré si iní musia študovať z príručiek. Pravdaže, len v prípade, ak o to majú záujem… Čítanie kníh tak dáva ráznu stopku hrúbkam a gramatickým prešľapom, ktoré sú predovšetkým vo formálnej komunikácii neospravedlniteľné.

Viem, o čo ti ide!

Knihomoľ dokáže predvídať. Mnohokrát odhalí vraha oveľa skôr, ako je táto informácia zrejmá z príbehu. Po čase však túto schopnosť dokáže aplikovať aj v bežnom živote. Nie všetci síce každodenne hľadáme zločincov, no uvedomiť si, že druhá strana nehovorí pravdu, prípadne nás chce zmanipulovať vo svoj prospech, nikdy nie je na škodu! Cibrenie logiky a analytického myslenia je vskutku dôležitým pozitívom, ktoré možno využiť aj vo chvíľach, kedy by to nik nečakal.

Ja oddychujem, môj mozog nie

Kniha a televízia, asi najčastejšie prostriedky zábavy i oddychu sa v rámci efektivity a benefitov nedajú ani len porovnať. Zatiaľ čo televízia nám ponúka informácie vo forme obrazov, a teda priamo na zlatom podnose, knihy nás nútia všetko si vizualizovať. Tváre hlavných postáv, ich mimiku v jednotlivých situáciách, či prostredie, v ktorom sa práve nachádzajú. Každý jeden detail (a že ich nie je málo!) máme vo vlastnej réžii. Pre našu fantáziu to predstavuje hotový raj, od ktorého má kľúče len príbeh ukrytý v knižnej väzbe.

Picture1Problémy so sústredením? Mňa sa to netýka!

Kto iný dokáže dlhé hodiny presedieť na jednom mieste, ak nie práve vášnivý čitateľ? Necháva sa príbehom strhnúť natoľko, že nemá potrebu neustále sa mrviť a obzerať okolo seba. Čítanie je dokonalým tréningom pozornosti či sústredenia. V mysli sledujeme príbeh, ktorý sa odvíja na stránkach kníh a naplno si ho vizualizujeme. Ten, kto trávi čas s knihou, má navyše o starosť menej aj v škole či práci, kedy je nutné upnúť sa na cudzí verbálny prejav. Zatiaľ čo ne-čitateľ po niekoľkých minútach pociťuje diskomfort, knihomoľ je na dlhodobé sústredenie zvyknutý.

Presne viem, ako sa cítiš!

S čítaním rastie empatia. Ako je to možné? Nazeráme do životov iných, pričom máme možnosť spoznať ich myšlienky, pocity a dôvody konania. Vidíme tak komplexný obraz osobnosti, nielen jeho časť, tak ako je to bežné pri kontakte s ľuďmi. Čitatelia dokážu počúvať svojho priateľa so záujmom a vedia sa do jeho kože vcítiť oveľa lepšie ako ľudia, ktorí si s knihou netykajú. Okrem toho – knihomoľ je schopný poskytnúť cennejšiu radu či navrhnúť lepšie riešenie. Prežil totiž už toľko nedorozumení, spoznal toľko charakterov a zistil, že nie je na svete problém, ktorý by sa nedal rozlúsknuť.

Prichádza inšpirácia

A to nielen vo vlastnej tvorbe, ale aj v živote. Odhliadnuc od kuchárskych či motivačných kníh, ktoré prekypujú návodmi a tipmi, aj beletria dokáže človeku poskytnúť akési nakopnutie. Možno práve hlavný hrdina prežíva to, čo my. A možno našiel východisko v hudbe, v cestovaní, v kreslení… Možno nebadane našiel zmysel života, ktorý mu chýbal. A možno to od neho istým spôsobom môžeme odkukať aj…

Stres? Ďakujem, neprosím!

Každý z nás potrebuje relax. No ako relaxovať, keď pri každej činnosti myslíme na vlastné problémy, mindráky svojich blízkych alebo nás jednoducho len niečo neidentifikovateľné ťaží na duši a nie a nie sa toho zbaviť? Prechádzka, šport, kino či dobrá večera nám myseľ nevyčistia natoľko, aby sme aspoň na chvíľu zabudli na vlastné trampoty. No knihy áno! Vtedy pozorujeme cudzie osudy, učíme sa na cudzích chybách a smejeme sa na vtipoch, ktoré vyslovil niekto iný. A to všetko vo svete, ktorý je reálny len na stránkach kníh otvorených pred našimi očami. Po hodinke čítania možno prísť na to, že osobné problémy vlastne nie sú také drastické, ako sa nám ešte pred chvíľou zdali. Bolo totiž potrebné odpočinúť si od nich a pozrieť sa na ne opäť novým pohľadom.

Knihami teda netreba pohŕdať. Dokážu nám poskytnúť viac, ako si myslíme. I keď ten najväčší benefit, kvôli ktorému po knihe siahneme – nový príbeh, má takisto cenu zlata. Atmosféra ukrytá medzi riadkami sa totiž nedá nahradiť ničím iným.

Autor: plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip