7 znakov, že ide o skutočne dobrú knihu

NiečoNie je kniha ako kniha. Zatiaľ čo jedna nás do svojho deja vtiahne okamžite, druhej akosi nevieme prísť na chuť, no dôvod jednoducho definovať nedokážeme… Dá sa popísať čaro dobrej knihy? Ak áno, v čom spočíva?

Charaktery, do ktorých sa (ne)zamilujeme

Kto má svoj profil, ten sa počíta. A je úplne jedno, či je to záporák alebo kladná postava. Množstvo autorov podáva svojim čitateľom obraz o tom, čo postava práve jedla, ako bola oblečená a ktorou rukou tlačila vozík v nákupnom centre. No o tomto profilácia charakteru nie je. Dobrý charakter má… Jednoducho charakter. Svojský, nikým nenapodobiteľný a ucelený obraz o jeho povahe si čitateľ vytvorí vďaka jeho konaniu. Nie vďaka opisným situáciám a vysvetlivkám, aká táto postava podľa autorovej predstavy je. A ešte malá pomôcka – vydarenú postavu spoznáte podľa toho, že by ste ju pri reálnom stretnutí zoči-voči najradšej objali alebo jej schuti nakopli tvárovú časť.

Chcem si to pamätať

Zapamätateľnosť sa nosí aj v bežnom živote. Človek, zviera, vec či skutočnosť, ktoré na sebe nemajú kúsok originality, sú odsúdené do zabudnutia a tým pádom i k neúspechu. Výborná kniha musí mať svoje kúzlo, vďaka ktorému nám utkvie v pamäti naveky. Či už túto inakosť prinesie postava, vtipná i smutná okolnosť, obrovský šok alebo prostredie, do ktorého je dej zasadený, autor má záruku, že na jeho dielo čitatelia nezabudnú a pri pohľade na knihu zaslúžene oddychujúcu v ich knižnici si okamžite spomenú na podrobnosti príbehu.

Plač, smiech, ľútosť i strach

Emócie hýbu svetom. Aj tým knižným. Knihy, ktoré nás rozosmiali, rozplakala, nahnevali i vystrašili, bez okolkov označíme za dobré. Nemá to na svedomí nič iné ako naše vnútro, ktoré od svojho počiatku prahne po emotívnych zážitkoch. Príbeh bez emócií je čitateľovi v konečnom dôsledku k ničomu. Pretože práve city sú to, čo v ňom hľadá.

StrachNenechám sa vydierať

Citové vydieranie je tak veľmi príznačné najmä pre romantickú literatúru. Odlíšiť pravú emóciu od obyčajného vydieračstva však dokáže len skutočne náročný čitateľ s uspokojivým emočným kvocientom. Ako vyzerá citové vydieranie v praxi? Možno ho definovať ako násilné tlačenie na city čitateľa, a to akýmkoľvek spôsobom. Autorovi nejde o nič iné, len o to, aby svoje publikum oblafol a zmanipuloval pomocou prízemných a plytkých scén, ktoré emóciami disponujú len na povrchu. V skutočnosti však ide o balast prepchatý klišé prvkami a patetizmom.

Nerušiť, prosím! 

Nič čitateľa nerozhodí tak, ako keď je dobrý príbeh vyrozprávaný laicky. Je to rovnaké ako v prípade, kedy si v cukrárni zakúpite zákusok, ktorý síce má dobrú plnku z kvalitných surovín, no cukrár ju natrel na zhorený korpus. Vtedy na zákusok zanevriete ako na celok. Dobrá plnka zhorené miesta zázrakom „nevylieči“. Rovnako je to aj s dobrou myšlienkou, no amatérskym podaním. Chudobná lexika, štylistika porovnateľná so slohom žiaka piatej triedy základnej školy a silené repliky v dialógoch dokážu vrhnúť tieň hanby aj na ten najlepší príbeh. Rozprávačské remeslo sa tak celkom nedá naučiť. Autor sa s jeho základmi musí narodiť.

Úder do solar plexus

Poriadny šok dokáže zamávať psychikou čitateľa. Skutočnosť, ktorú nikto neočakával a ktorá sa nedala predvídať, urobí z autora priam majstra. Šokujúce situácie taktiež spúšťajú rôznorodé emócie a rovnako pôsobia aj ako prvok, ktorý sa čitateľovi vryje do pamäti. Kniha, v ktorej umrela naša najobľúbenejšia postava, a to spôsobom, ktorý nik nepredpokladal, prípadne v deji nastal obrovský zvrat a autor ním svoje publikum nemilosrdne obral o blažený pocit istoty, musí byť označená prívlastkom skvelá, aj keď za tým mnohokrát stoja boľavé skutočnosti.

Logika musí byť

Prudko nepredvídateľné náhody na každej druhej strane? Vypäté situácie, ktoré sa razom vyriešia, lebo z neba spadne 40 bleskov? Možno v telenovele, len nie v dobrom príbehu, prosím! Nech sa autor akokoľvek snaží, priemerne inteligentnému čitateľovi nenahovorí, že tá či oná postava sa tam a tam vyskytla čistou náhodou, pretože sa jej počas cesty odtrhlo z kolobežky predné koliesko a vďaka tejto banálnej náhode mohla pred istou smrťou zachrániť svoju polovičku, s ktorou je opäť – zhodou náhod – do krvi rozhádaná. Jednoducho nie. Uveriteľnosť a logická následnosť faktov musí byť. Fantázia je skvelá vec, no občas aj jej musíme určiť hranice.

Autor: plutonium.sk

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip