55 minút medzi životom a smrťou

Jozef Kollár

Keď nádej na lepší život možno nájsť len za prísne stráženou hranicou.


Nepriaznivé životné okolnosti nás dokážu vyburcovať k priam nadľudským životným výkonom. Rovnaké situácie zachytáva aj táto kniha. Osoby, ktoré tu spoznáte, boli donútené staviť úplne všetko. S pocitom, že ich v domovskej krajine nečaká nič dobré, vložili do hry svoje životy, ako aj životy a šťastie svojich najbližších.

55-minut-medzi-coverKapitalizmus a socializmus – štátne zriadenia, ktoré dokázali rozdeliť Európu na dva tábory. Hranicu medzi nimi nielen symbolicky predstavoval prísne strážený ostnatý plot a ten, kto sa ho odvážil prekročiť a nadýchnuť sa slobody, mal vážny problém. Napriek tomu sa našli takí, ktorí toto riziko podstúpili. Jedným z nich bol aj Robert Hutyra – osoba, ktorej je v knihe venovaná najdlhšia časť. Spolu so svojou manželkou potajomky zostrojil teplovzdušný balón, ktorý pre jeho rodinu znamenal jedinú šancu, ako sa uplatniť za hranicami. Robertovi sa ilegálny útek podaril, no dalo by sa povedať, že mal z pekla šťastie. 55 minút medzi životom a smrťou totiž zachytáva nejeden príbeh, ktorému šťastný koniec nebol dopriaty.

„Príslušníci ŠtB v záverečnej správe krajskému prokurátorovi v Brne napísali, že motívom nášho konania bolo nepriateľstvo k socialistickému spoločenskému a štátnemu zriadeniu. V tom čase to bol zločin porovnateľný s vraždou.“

Knihu možno označiť za faktografickú zbierku, no prehnanú strohosť či vecnosť tu čitateľ postrehne len v náznakoch. Skôr by som povedala, že autor dokázal faktografiu spracovať či pretvoriť tak, aby sa bližšie dotkol i ľudí, ktorí sa s týmto žánrom veľmi nepriatelia, no zároveň ponechal všetky dôležité prvky. Nájdete tu skutočnosť spracovanú do písomnej podoby bez akýchkoľvek väčších či obšírnejších osobných stanovísk. Autor podáva realitu tak, aby si každý čitateľ mohol utvoriť vlastný názor.

Okrem už spomínaného príbehu, kde záchrancu predstavoval vlastnoručne vytvorený teplovzdušný balón, sa v tejto zbierke čitateľ stretne aj s inými menami či situáciami navzájom zjednotených túžbou po slobode a nezávislom vyrieknutí vlastných myšlienok, ktoré by neviedlo k dlhoročnému trestu. Čitateľ tak spozná odvážlivcov, ktorí vás prekvapia odhodlaním, inovatívnosťou a v neposlednom rade i silnou motiváciou.

Všetky skutočnosti sú tu podané jasne a zrozumiteľne, vďaka čomu sa kniha číta rýchlo a ľahko. Vo faktoch nebudú mať zmätok ani mladší čitatelia, ktorí sa o pojmoch východný blok, železná opona, Berlínsky múr či Studená vojna dozvedajú len z historických prameňov. Starší a skúsenejší čitatelia, ktorí časť tejto histórie pocítili na vlastnej koži, tu však takisto nájdu nové a vo veľkej miere i zarážajúce informácie. Napriek neľahkom motíve, ktorý zbierka zachytáva, čitateľ nepociťuje vyčerpanie, len množstvo otázok pohlcujúcich myseľ.

„Veliteľ roty vyhlásil poplach a nariadil streľbu na plávajúceho, ktorý po zásahu projektilom skríkol a klesol pod hladinu Moravy. Ešte v ten deň telo vytiahli z rieky. Zistili, že ide o jedenásťročného chlapca Jožka Galusa, žiaka 5. ročníka základnej školy v Bratislave. Pohraničníci na neho vystrelili 37 nábojov zo samopalov, 13 nábojov z pušiek a 120 nábojov z ľahkého guľometu.“

55 minút medzi životom a smrťou nemá vekovo ohraničenú cieľovú skupinu. Po knihe môže siahnuť každý, kto si chce uvedomiť či pripomenúť peklo a neistotu, ktoré dôsledkom štátneho zriadenia v daných rokoch zažívali občania ČSSR. Ak máte radi netradičné skutočné príbehy, pri ktorých budete od prekvapenia lapať po dychu, táto kniha vám dokáže, že výpovede druhých ľudí sa dajú spracovať do písomnej podoby tak, aby pôsobili profesionálne a zároveň i čitateľov nadchli a upútali.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– faktografická zbierka zachytávajúca množstvo príbehov

– emotívne čítanie

– prehľadné spracovanie

– napriek vážnejšiemu motívu sa kniha číta a rýchlo a ľahko

– objektivita, autor do textu neprikladá osobné stanovisko

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladších i starších čitateľov

– pre tých, ktorí obľubujú faktografiu či reportážnu literatúru

– pre čitateľov, ktorí si uvedomujú, že knihy môžu byť prínosom pre spoločnosť a vedia túto skutočnosť oceniť

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľov, ktorí očakávajú jeden súvislý príbeh

– ak vás táto časť histórie nezaujíma

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Forza Music

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 20min

Počet strán: 184

 

Príbeh muža, ktorý musel bojovať sám so sebou. Čítaj viac
Vražda alebo hra na smrť? Čítaj viac
Zlo má mnoho tvárí, no za všetkým sú ľudia. Čítaj viac
Hrozba vychádzajúca z nevinného románika. Čítaj viac
Keď sa spomienky premenia na malé pichľavé črepiny. Čítaj viac
Keď má ľudská lenivosť katastrofálne dôsledky. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip