40 jesení

Nina Willner

V tomto dojemnom príbehu sa skrýva skutočný život piatich  žien – rodiny, ktorá bola viac ako štyridsať rokov rozdelená železnou oponou.


40jeseni_titulkaKeď mala Hanna dvadsať rokov, utiekla z východného Nemecka do západného, lenže cena za slobodu bola privysoká. Zanechala tam svojich rodičov, osem súrodencov a svoj milovaný domov.

O mnoho rokov neskôr sa Hannina dcéra, Nina Willner, vďaka svojej nevšednej práci vojnovej dôstojníčky ocitá vo východnom Nemecku, na mieste vzdialenom iba kúsok od jej nemeckej rodiny – od starkej, tety Heidi a sesternice Corduly, ktorá je v tom čase členkou olympijského tímu východného Nemecka. Čitateľ sa vďaka autorkinmu pútavému rozprávaniu dostane hlboko do tohto pochmúrneho a hrôzostrašného obdobia, ktoré rozdelilo mesto a krajinu a desí nás dodnes.

40 jesení je intímny a veľmi krásne napísaný príbeh o odvahe, trpezlivosti a láske piatich žien, o ich nezlomnej vôli, ktorá im umožnila bojovať o to, na čom záleží najviac – o šťastie vlastnej rodiny.

Úryvok

NÁVŠTEVA
STRETNUTIE SESTIER
(1954)
V rámci rodiny aj mimo nej, naše sestry nám nastavujú zrkadlo: obrazy toho, kto sme a kým sa môžeme odvážiť byť.
– Elizabeth Fishelová

Počas dní a mesiacov po robotníckom povstaní v roku 1953 režim znova nadobudol kontrolu, pokiaľ možno čo najväčším prekrútením faktov o incidente. Ľuďom tvrdili, že vďaka ich úsiliu republika zostala po „nevyprovokovanom“ útoku zo strany západného Nemecka nedotknutá. Navyše im vraveli, že americká vláda schválila milióny dolárov na protikomunistickú ilegálnu činnosť a že západonemecké sabotážne a podvratné organizácie dostali veľkú časť z tých peňazí na financovanie agentov vo východnom Nemecku, aby podnecovali nesúhlas, pričom fašisti a provokatéri budú vystupovať v mene zahraničných a západonemeckých monopolistov. Západné Nemecko reagovalo na brutálny zákrok a Ulbrichtove vyhlásenia tým, že naďalej odmietalo uznať východné Nemecko, oficiálne aj inak.
Západný svet zase začal hľadieť na východné Nemecko s čoraz väčším podozrením, pretože spoza železnej opony prenikali historky o režime, ktorý používa fyzickú silu a psychologický nátlak, aby si udržal poslušnosť ľudí. Aj obyčajné slová proti režimu stačili na to, aby niekoho vypočúvali a uväznili.
Utečenci, emigranti a  exulanti prinášali so sebou alarmujúce správy o útlaku, príbehy o brutálnom vypočúvaní, tvrdých trestoch odňatia slobody a bez možnosti sebaobrany v prípade obvinenia zo zločinu. Rozprávali príbehy o mučení a psychologickom manipulovaní, ktoré podporovali strach a paranoju, o vážnych trestoch za pokus dostať sa na Západ a o úmrtiach na hranici. Vodcovia východného Nemecka verejne popreli obvinenia zo zneužívania, ale medzi sebou si uvedomili, že ich povesť začína dostávať vážny úder.

Oma prišla domov a povedala Heidi báječnú novinu: Pôjde na výlet na Západ, aby sa stretla so svojou veľkou sestrou Hannou.
Opa sa spýtal, aké sú podmienky. Oma poprela, že nejaké sú, skrývala pred ním pravdu.
V noci pred výletom na Západ bola päťročná Heidi vzrušená a zjavne sa nevedela upokojiť. To ani Oma, ktorá spala len niekoľko izieb od nej. Na druhý deň ráno boli od očakávania hore už pri východe slnka a robili posledné prípravy.
Helga pomohla Heidi obliecť si šaty, sveter a pančušky, ktoré jej uplietla Oma. Tutti uviazala mašle na konce Heidiných zapletených vrkočov, pričom obe staršie dievčatá si ticho želali, aby mohli ísť aj ony.
V chladné októbrové ráno, pod zamračenou jesennou oblohou, išla ich rodina vyprevadiť na stanicu. Keď sa usadili v kupé, Heidi sa pozrela s úsmevom von oknom a zakývala súrodencom na nástupišti.

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: Marián Pochylý

Pôvodný názov: Forty Autumns

Počet strán: 384

 

 

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip