Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Zuzana Bilavská - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Zuzana Bilavská

Recenzent robí knihe niečo ako lekársky posudok.“


IMAG0701Zuzka, ste autorkou dvoch kníh – Nenávidím, milujem a Otrokyňa lásky. Vedeli by ste povedať, kedy ste dostali impulz, ktorý vás „dohnal“ k písaniu?

Áno 🙂 . Mala som sedemnásť rokov, keď som prečítala knihu od Jackie Collins – Šanca. Dostala ma do takej miery, že som tiež zatúžila jednu napísať. To bol ten úplne prvý impulz. Kým som sa k tomu naozaj dopracovala, ubehlo niekoľko rokov, ale som živým dôkazom toho, že sny sa plnia v každom veku.

Obe vaše knižky spája akýsi erotický nádych. Nebáli ste sa tejto témy?

Vôbec nie. Stále tvrdím, že táto téma si našla mňa. Knihy sa mi písali neuveriteľne ľahko.

Príbeh s názvom Otrokyňa lásky vyšiel len v uplynulých dňoch. Ako by ste ho predstavili našim čitateľom? Ktorého čitateľa najviac zasiahne a čo v knižke nájdeme?

Pod týmto názvom si mnohí zrejme povedia, že zase je tu nejaká BDSM kniha ako už desiatky predtým. Dovolím si však tvrdiť, že táto je iná. Je to nepredvídateľný príbeh dvoch ľudí, ktorí to v láske nemajú ľahké, lebo k nej potrebujú prežívať bolesť, každý z nich iným spôsobom. Je to o pute dvoch ľudí, ktoré ich odlišuje od ostatných. Aby čitateľ takýto vzťah pochopil, musí mať trochu otvorenú myseľ, potom v nej nájde nielen príbeh plný citov, ale aj zápletku a nečakané zvraty, vďaka ktorým príbeh žije. Príjemným prekvapením pre mňa boli pozitívne ohlasy aj od mužov.

Plánujete v písaní pokračovať? Ak áno, siahnete po inom motíve, alebo ostanete na území, v ktorom ste sa udomácnili?

V písaní pokračujem a verím, že ma nápady nebudú opúšťať ani v budúcnosti. Samozrejme, siaham aj po inom motíve a snažím sa o rozmanitosť. Na knižnom trhu som ako autorka ešte krátko, zatiaľ ma teda ľudia poznajú ako autorku erotických kníh. Moja úplná prvotina Dievča so smutnými očami bola z prostredia show biznisu. Hoci bola o láske, sex v nej takmer nenájdete a je určená aj mladším ročníkom než 18+. Takisto kniha, na ktorej pracujem práve teraz, nebude mať prioritne erotický motív, ale bude založená na skutočných udalostiach. Podľa mňa sa nedá písať iba o sexe. Hoci ním v mojich dvoch vydaných knihách nešetrím, snažila som sa ho vložiť do pútavého deja plného nečakaných zvratov tak, aby neurazil, ale vyvolal v ľuďoch vzrušenie a túžbu čítať ďalej. Verím, že presne také bude aj pokračovanie Nenávidím, milujem.

Predstavte si, že tento rozhovor číta človek, ktorý zvažuje, že začne písať. Na aké nástrahy by si podľa vás mal dať pozor, či už pri písaní alebo na ceste hľadania vydavateľa?

Keď som dostala naozaj prvé pripomienky ku knihe Dievča so smutnými očami od ľudí, ktorí sa knihám venujú profesionálne, bolo mi vytknuté, že som si pre úplne prvú knihu zvolila zahraničné prostredie. Aj to je jedna z nástrah. Vložiť príbeh do známeho prostredia značne uľahčí koncentráciu na dej, ktorý musí dávať zmysel, a je dôležité držať sa premysleného konceptu, inak sa ľahko zablúdi. V dnešnej dobe je množstvo spôsobov na zverejnenie knihy. Stojí to za pokus už len kvôli prvým ohlasom čitateľov. A kto vie, možno si ju prečíta niekto, kto jej pomôže dostať sa na pulty kníhkupectiev. Ja som mala to šťastie, že vydavateľstvo si našlo mňa.

Ste spokojná so situáciou, ktorá na slovenskom knižnom trhu vládne?

Neviem dosť dobre posúdiť slovenský knižný trh z pohľadu vydavateľa a kníhkupca, hoci často čítam o rôznych kauzách, ktoré nepotešia. Ako autora ma oveľa viac zarmucuje fakt, že slovenskí spisovatelia sú málo podporovaní práve vydavateľstvami a kníhkupectvami, ktorí častokrát preferujú vydať takzvané zahraničné bestsellery napriek tomu, že od dobrého čítania majú ďaleko. Aj na Slovensku máme skvelých autorov, ktorí si zaslúžia nálepku bestseller a popredné miesta vo výkladoch kníhkupectiev.

Máte pocit, že máme na pultoch kníhkupectiev žáner, ktorého je takpovediac priveľa? Ak áno, o aký žáner ide?

Možno to bude znieť zvláštne, ale myslím si, že knižný trh je vždy presýtený tým, čo je práve v móde, nezáleží na tom, o aký žáner ide. Nemusí to byť na škodu z pohľadu predaja, ale na úkor naozaj dobrých kníh áno. Len veľmi ťažko sa hľadajú medzi tými, ktoré síce majú dobrú propagáciu, no ich obsah je slabší. Sú však v móde, preto je ich priveľa.

A čo pravý opak? Pociťujete u nás prázdne miesto, ktoré doposiaľ žiadny autor nevyplnil?

Chýbajú mi komediálne romány, príbehy s humorom, pri ktorom by som sa mohla schuti zasmiať. V poslednej dobe sa stretávam s knihami so smutným alebo príliš vážnym obsahom. Možno sa ale iba zle pozerám .

Aké knihy by sme našli vo vašej knižnici?

Moje prvé kroky v obchode vedú vždy do oddelenia ezoteriky, kde si vždy niečo nájdem. Tieto knihy zapĺňajú väčšiu časť v mojej knižnici. Na odľahčenie čítam presne to, čo píšem. Vyhľadávam ženské romány, romantické ale aj erotické príbehy.

Patrili ste medzi študentov, ktorí čítali povinné čítanie? Ak áno, ktorý titul vám zarezonoval v pamäti? Ak nie, vrátili ste sa po čase k niektorej knihe z povinného čítania?

Asi ako väčšinu študentov, aj mňa na škole zaujímalo všetko okrem školy. Povinné čítanie som čítala, lebo bolo povinné. Možno práve preto som sa už k žiadnej knihe nevrátila. Staré knihy mám veľmi rada. Milujem Annu zo Zeleného domu, Báthoryčku, Miláčika od Maupassanta, a mohla by som pokračovať…

Čo všetko musí kniha obsahovať, aby ste ju označili za kvalitnú?

To je jednoduché. Musí obsahovať príbeh, ktorý ma nepustí.

Aké prvky vás vedia od čítania odradiť? Sú to siahodlhé opisy, plytké postavy, predvídateľnosť alebo niečo iné?

Nevadí mi ani tak predvídateľnosť ako naozaj siahodlhé opisy krajiniek a miest, v ktorých sa príbeh odohráva. Zdá sa mi to zbytočné a stáva sa mi, že práve kvôli takýmto a podobným omáčkam knihu nedočítam.

Stalo sa vám občas, že anotácia, ktorú ste si prečítali na obálke, nezodpovedala obsahu?

Áno, stalo sa mi to niekoľkokrát, to ale neznamená, že kniha bola zlá, iba jej obsah neladil s anotáciou.

V našom tíme zastávame názor, že neexistuje zlá kniha, len zle zvolený výber knihy. Súhlasíte s nami?

Myslím, že súhlasím. Koľko ľudí, toľko chutí. Aj keď som za rozšírenie si obzoru, ak je niekto vysadený na sci-fi príbehy, je pravdepodobné, že iný výber knihy nebude pre neho ten správny.

Myslíte si, že je kritika alebo spätná väzba od čitateľov pre autora dôležitá?

Áno, je veľmi dôležitá. Spätná väzba od čitateľa znamená akúsi školu písania. Je poučením, ale aj povzbudením. A učíme sa predsa stále, či nie?

Je podľa vás možné, aby recenzent napísal objektívnu recenziu?

Profesionálny recenzent by takú recenziu mal vedieť napísať.

Ako by mala vyzerať dobrá, kvalitná či pre čitateľa prínosná recenzia? Na čo by recenzent nemal zabudnúť a čoho by sa mal vyvarovať?

To je naozaj ťažká otázka. Myslím si, že by jej nemala chýbať nestrannosť a nezaujatosť. Recenzent by sa mal vedieť vyjadriť a z jeho vyjadrenia by malo byť jasne citeľné, že knihu naozaj prečítal a vie, o čom je. Recenzent robí knihe niečo ako lekársky posudok. Mal by si byť vedomý, že na základe toho sa široké spektrum čitateľov rozhoduje, či si knihu kúpi alebo nie.

Čo by ste na záver odkázali našim i vašim čitateľom?

Najskôr by som sa rada poďakovala všetkým za podporu a vyjadrené názory, ktoré si nesmierne vážim a majú pre mňa nevyčísliteľnú hodnotu. Bez čitateľa autor akoby ani neexistoval, takže ĎAKUJEM 🙂 . Celému tímu Plutonia držím palce a prajem veľa úspechov v práci, ktorú robia. Nie je to ľahké, ale aj vďaka Vám sa práve slovenskí autori dostávajú do povedomia čitateľov, a to je cesta, na ktorej koniec ešte nie je vidieť. Želám všetko dobré.

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Zuzana Bilavská

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username