Žila som v zlatej klietke

Lucia Božiková

Nie vždy je blahobyt zárukou šťastného života.


Kto z nás si by neprial krásny dom, lepšie auto, značkové oblečenie a kreditnú kartu, ktorá na nás pri každej platbe cerí svoj deväťciferný úsmev. No zanikli by tým aj všetky naše starosti? Boli by pod ťarchou bankoviek zatlačené pod čiernu zem?

žila som v zlatej klietkeNa začiatku knihy na vás ihneď dopadne pochmúrny tieň skleslých myšlienok hlavnej postavy. Mia uvažuje nad samovraždou, myslí na svojho syna, z ktorého sa tak stane polosirota. Jej pokus o ukončenie všetkého trápenia sa však končí neúspešne a ona sa tak ocitá v nemocnici. Pýtate sa, čo ju prinútilo siahnuť si na život? Za všetkým stojí jej partner, ktorý Miu po ich dlhoročnom súžití vymenil za mladú študentku. Z bohatej paničky, ktorá nikdy nemala núdzu o peniaze, sa razom stáva osoba starostlivo počítajúca každý cent. Kožu jej v ťažkých chvíľach zachráni kamarátka Alica, ktorá ju po návrate z nemocnice prichýli vo svojom dome. Na Miu sa však naďalej valí jeden problém za druhým a ani ľúbezná prosba jej bývalého, aby sa k nemu vrátila, ju z biedy nevytrhne. Práve naopak. S novým začiatkom prichádzajú i peripetie, z ktorých sa nie a nie vymotať.

Žila som v zlatej klietke predstavuje ľahkú oddychovku z moderného sveta, kde ani luxus nie je stavebným kameňom bezstarostnosti. Spočiatku kniha ponúka svieži príbeh mladej ženy, ktorá z nablýskaných výšin spadla na špinavé dno. Autorka do popredia vystavila jej emócie a oporu v podobe priateľky, ktorá jej v ťažkých časoch nezištne ponúka pomocnú ruku. Časom sa však nálepka vernosti začína odlupovať a spoza nej vykúkajú faloš a široké lakte.

„‚A čo som mala podľa teba urobiť? Spraviť mu scénu, jednu mu vypáliť a mladej vyškriabať oči? Nestojí mi za to, je to hajzel. Budú mi chýbať iba jeho peniaze.‘
‚Aspoň tie si si mala vypýtať. Odškodné za dvadsať rokov strávených v klietke. Za nespočetné monokle, milenky a vášho syna. Chceš odísť naprázdno?‘“

Kniha sa číta veľmi rýchlo, za čo môže najmä kombinácia jednoduchého jazyka a dynamického deja. Príbeh sa neustále vyvíja, autorka ho zbytočne nepredlžuje bezvýznamnými opismi. Na istých čitateľov môže text pôsobiť prekombinovane a vyfabulovane, nakoľko sa stretnú s niekoľkými situáciami, ktoré sa v našich zemepisných šírkach často nedejú. Autorka vsadila skôr na svoju fantáziu ako na autentickosť, preto nie každý môže byť spokojný s vývojom príbehu či so záverom, ktorý je síce prekvapivý, ale nie všetci mu uveria. Závisí teda len od konkrétneho čitateľa, ako sa k príbehu postaví a aké očakávania bude mať.

Ak dúfate, že tu nájdete hlbšie načretie do vnútra ženy, ktorej sa doslova zosypal svet plný lesku a pozlátky, ostanú vaše nádeje nenaplnené. Príbeh plynie priamočiaro a plynulo možno aj preto, že autorka nezachádza do komplikovaných rovín, ale prispôsobuje text modernému čitateľovi a ostáva skôr na povrchu. Keď však vezmeme do úvahy, že dielo je súčasťou oddychovej literatúry, nemôžeme autorke tento zámer vyčítať a požadovať od príbehu hlboké analýzy ľudskej psychiky.

„Plač mi veľmi pomohol. Potrebovala som zo seba dostať hnus a všetky negatívne emócie, ktoré ma ťažili. Prečo muži neplačú? Prichádzajú o pocit oslobodenia a možnosť voľne sa nadýchnuť. To je pre mňa to najdôležitejšie a neviem, či to ešte niekedy dokážem.“

Príbeh si nájde úspech tam, kde sa túži po oddychu a úniku od všednej reality. Hoci ja sama nie som cieľovou skupinou tohto žánru, bola som prekvapená, ako rýchlo mi pod rukami ubúdali neprečítané strany. V prípade, že hľadáte knižku, ktorá vám spestrí jeden či dva večery, môžete skúsiť Žila som v zlatej klietke. Aj vďaka tomuto príbehu uvidíte, že bohatým ľuďom nie je čo závidieť a že šťastie nehľadí na to, čo sa skrýva v našich peňaženkách.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchý, no dynamický dej plný nečakaných zvratov

– príbeh sa číta rýchlo a ľahko

– kniha poukazuje na negatívne stránky konzumného sveta

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníčky oddychových ženských románov z prostredia moderného sveta

Pre koho niePre koho nie

– ak si potrpíte na hodnovernosť príbehu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 50min

Počet strán: 224

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Keď nás minulosť neprestáva strašiť. Čítaj viac
O bozku, ktorý zmenil úplne všetko. Čítaj viac
Tragikomický príbeh s krásnou myšlienkou plný uveriteľných absurdností. Čítaj viac
Śtyri steny, jedna tvár, prísny režim, možnosť úniku v nedohľadne. Čítaj viac
Ak to vzdajú iní, máte o dôvod viac pokračovať v ceste. Čítaj viac
Ako môže jeden muž a jedna nerozvážna chyba z mladosti ovplyvniť váš život? Zdá sa vám, že váš život je jeden rútiaci sa kolotoč, ktorý sa bojíte zastaviť aj napriek tomu, že... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip