Zatmenie mysle

Linda Chopin

Občas prídu chvíle, kedy myseľ so sklopenými očami prestáva tasiť zbrane…


Zatmenie Slnka nastáva vtedy, ak sa toto obrovitánske žiarivé teleso dostane do jednej roviny so Zemou a Mesiacom. No kedy nastáva zatmenie mysle? Hlavná hrdinka tejto knihy to vie úplne presne. Je to vtedy, keď sa do jednej roviny dostanú dve duše. Dokonalá súhra vás zatieni natoľko, že myseľ prestáva fungovať.

zatmenie mysleZdá sa, že Linda a Lukáš majú spoločného oveľa viac než len začiatočné písmeno krstného mena. Odkedy sa po prvýkrát stretli, nedarí sa im zabudnúť na spoločné chvíle, nemôžu sa odlepiť jeden od druhého. Dýchanie zhlboka je bolestivé, ani ten úsmev už nie je tým, čím býval. Pýtate sa, kde to teda viazne? Podvedome cítite, že je tu skryté nejaké „ale“? Ono tu naozaj je. Linda má manžela a dve dcéry. A Lukáš? Ten je taktiež pripútaný manželským zväzkom k inej žene. Hoci dnes nie je problém podpísať rozvodové papiere a zbaliť si kufre, tu sa k tomuto kroku nik neodhodláva. Namiesto toho lipnú na počítačoch a mobilných telefónoch a zamestnávajú tieto výdobytky modernej technológie odosielaním množstva správ. No na druhej strane, ak príde na rad aj iné stretnutie ako virtuálne, dochádza priam k explóziám.

Ak som vám týmito slovami evokovala obrazy sexuálnych scén, trafili ste svojimi predstavami presne do čierneho. Linda a Lukáš totiž v knižke zažívajú nejednu horúcu chvíľku a pikantnými opismi autorka vôbec nešetrila. Nie nadarmo sa o knižke hovorí ako o kontroverznom a šteklivom kúsku. Pred niekoľkými rokmi by knihu možno upálili, no dnes, v čase rozmachu erotickej literatúry, to už nie je nič zarážajúce. Hanblivejší čitatelia sa možno trochu začervenajú, ale priami a otvorení ľudia si povedia, že tieto scény s príbehom skvelo ladia.

Ak by dejový spád vyzval do súboja opisy, vyšiel by z tejto bitky s dlhým nosom. Dej plynul skutočne voľne a pomaličky, no sama som bola prekvapená, že to príbehu na pútavosti neubralo. Opisov tu bolo naozaj požehnane, ale nepatria do kategórie „umelecký opis krajinky“. Autorka do textu skôr vsádzala Lindine pocity, čím čitateľom detailnejšie ilustrovala pozadie vzťahu dvoch hlavných hrdinov.

„Pokrivkávali sme a netušili, o čom ten druhý premýšľa. Aj naše spoločné koľaje, ktoré viedli cez tie isté stanice, sa začali rozchádzať. Vysielala som signály o tom, že umieram od hladu, ale napriek tomu mi Stano stále servíroval vodu a očakával, že mu za to budem vďačná. A potom sa zjavil Lukáš a podal mi chlieb, ktorý ma nasýtil.“

Knihe je veľmi obtiažne charakterizovať cieľovku. Môžu po nej siahnuť ženy i muži, vzťahoví analyzátori, milovníci úprimných spovedí aj erotických scén. Keďže je príbeh plný protipólnych kontrastov, zvyšuje sa tým i šanca, že si v ňom každý nájde to, čo ho zasiahne na miesto, ktoré je potrebné niečím vyplniť.

„Bol to príbeh o vášni, ktorá sa postupne vymykala kontrole a ja som sa vďaka nej prepadala hlbšie a hlbšie do desivého vzťahu s mužom, ktorý otváral moje vnútro a posúval rozkoš za hranice všetkého, čo som kedy poznala.”

Zatmenie mysle je kniha, ktorá sa dá označiť ako iná. Nevšedná, úprimná, citlivá i vulgárna, jednoduchá aj komplikovaná, drsná i jemná… A je tiež i akýmsi postrachom každého recenzenta, pretože len ťažko predloží nepriestreľné dôkazy, prečo je tomu tak. Z knihy sa šíri ťahavý a rozvláčny smútok, ale je ťažké povedať prečo. Nedá sa ukázať na konkrétny urývok a zakričať, že aha, tu sa tá pochmúrna potvorka skrýva. Príbeh a jeho atmosféru je mimoriadne ťažké opísať, rovnako aj všetky jeho špecifiká. Občas je jednoducho potrebné si niečo prežiť na vlastnej koži, dovoliť zmyslovým receptorom, aby vstrebali nové podnety, nechali ich prejsť až do mozgu či do srdca. Tak je to i v prípade tejto knihy – kto ju neokúsi, nepochopí.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchý dej

– množstvo opisov

– dôveryhodne vykreslené pocity hlavnej hrdinky

– časté erotické scény

– veľa kontrastných prvkov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí milujú ľahké príbehy, no stále vyžadujú, aby aj tieto príbehy mali „dušu“

– pre tých, ktorí vedia oceniť, ak autor píše bez zábran a písmenká mu vychádzajú priamo z duše

Pre koho niePre koho nie

– ak vám v texte prekážajú časté erotické scény

– ak si potrpíte na to, aby sa v príbehu stále niečo dialo a posúval sa tak vpred

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: MERIDIANO-press, edícia Moderné romány

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 15min

Počet strán: 223

 

Sex
Napätie
Opisy

 

Konštruktívna kritika pomáha rásť, dobre mienená rada poteší, súhlasné pokyvkanie hlavou smerom k nám zasa pohladí dušu. No je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá? Skutočne nám... Čítaj viac
Ak vás na materskej prekvapí nuda všedných dní, zavolajte si na pomoc otecka! Čítaj viac
Sklamanie v láske nie je možné ničím zaplátať. Je možné odpustiť, zahodiť všetko za hlavu a začať odznova? Nebude však nalomená dôvera v našom vnútri neustále rozosievať semienka pochybností? Čítaj viac
Vždy existuje ďalšie riešenie. Čítaj viac
Je všetko naozaj tak, ako má byť? Čítaj viac
Keď sa v nás ozývajú vnútorné hlasy, pričom každý kričí niečo iné. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip