Zajačik

David Henry Sterry

Skutočný príbeh, ktorý niekoho zaujme, iného odradí.


Prečo niekto kráča životom hladko a plynulo a iný spadne do prvej jamy, ktorú mu život nastraží? Môže za to osobnosť, citová vyspelosť alebo naša minulosť? 

zajacikDavid Sterry sa ocitne v nezávideniahodnej situácii. Nastupuje na novú školu v Los Angeles a zisťuje, že v novom kraji nemá ubytovanie. Na mladíka s nestálym rodinným zázemím tak hneď od prvej chvíle číha množstvo nástrah. Ak chce v novom prostredí prežiť, musí sa mu podriadiť. David sa dostáva do sveta, v ktorom je ľudské telo pracovným nástrojom a vlastné pocity sú odsúvané do úzadia. Živí sa poskytovaním sexuálnych služieb, berie to, čo mu život ponúka. Hoci jeho vnútro niektoré sitácie odmieta, David mu ich tvrdohlavo servíruje aj naďalej. Zážitky sa v ňom hromadia a je len otázkou času, kedy to vybuchne…

Zajačik je ďalšou knihou, ktorej hlavnú zápletku nenapísala ľudská fantázia, ale sám život. David v nej opisuje zážitky, ktoré pohli jeho citovým vnútrom. Spomienky na detstvo sa prelínajú so spomienkami na časy, kedy mu jeho telo zarábalo na živobytie. Občas sa tieto dejové línie striedali príliš rýchlo, čo u čitateľa môže spôsobiť mierny chaos. Sama by som uvítala, ak by boli podkapitoly dlhšie, vytvorené z nielen niekoľkých odsekov.

„Otec si vyventiluje zlosť na nevinnom riade. Ešte som si ani poriadne nestihol vložiť do úst posledný kúsok pečeného mäsa a už schmatne môj tanier, vytrhne mi ho spred nosa a švacne ho do umývadla. S jedom nahádže vidličky a nožíky do saponátovej vody a ako zápasník sa pustí do umývania a drhnutia hrncov a panvíc, s ktorým je hotový rýchlejšie, než je v ľudských silách.”

Názov a popis knihy upúta každého čitateľa, ktorý má rád autentické a trochu štipľavé spovede, no keď sa do knihy zahĺbi, nemusia sa jeho očakávania celkom vyplniť. Po dramatickom a pútavom úvode na nás čaká jadro, ktorým sa nie každý prehryzie. Dej trochu stagnuje, jeho základňa je tvorená zo stretnutí Davida a niekoľkých žien. Na približne sto stranách nám autor ponúka doslova to isté – podrobnosti z „práce” gigola, vnútorný svet, náznak vzťahu s nič netušiacou Kristy a spomienky na časy, keď bol ešte malým dieťaťom. Náročnému čitateľovi to však nemusí stačiť na to, aby mal motiváciu pokračovať v čítaní.

„Jade chce, aby naše telá do seba silno narážali, a tak sa pre ňu mením na šialenca, ktorý priráža celou silou. Jej svaly ochabnú a z hrdla sa jej opäť derú zvieracie zvuky podobné tým predtým. Je mojou otrhanou feťáckou Afroditou a ja som jej nabijackým Adonisom.”

Čo ma na knihe upútalo, bol povestný chlapský nadhľad. Autorovi sa tak podarilo knihu odľahčiť a pomocou svojho humoru ju nezahrabal do tienistej atmosféry prostredia feťákov a prostitúcie. Aj situácie plné násilia či odporu boli opísané s vtipom. Ak by tomu tak nebolo, čitateľ by pri niektorých pasážach vraštil čelo a privieral oči. Namiesto toho sa však pousmeje a zážitky, s ktorými sa v príbehu práve stretol, u neho nevyvolajú až také veľké zhnusenie.

Skutočný príbeh Davida Sterryho teda nemusí sadnúť každému. Niekoho unudí, iného upúta natoľko, že ju nebude vedieť pustiť z ruky. Pri nevyvíjajúcich sa pasážach ma držala „pri živote” zvedavosť. Ako sa kniha skončí? Nastane chvíľa, kedy David neunesie vnútorný tlak a vybuchne, alebo si v jeden deň povie – ,A dosť!’? Náročnému čitateľovi táto kniha veľmi neulahodí, no ako oddychovka je celkom postačujúca. David tu poukázal na to, že ľudská psychika do seba vstrebáva všetky zážitky, s ktorými ju konfrontujeme a je len otázkou času, kedy sa spustí alarm.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– skutočný príbeh 

– pomaly sa vyvíjajúci dej

– dve dejové línie

–zážitky sú opísané s miernym humorom

Pre koho ánoPre koho áno

– ak vás zaujal hlavný motív a obľubujete najmä netradičné skutočné príbehy

– ak hľadáte nevšednú oddychovku

Pre koho niePre koho nie

– pre ľudí, ktorí sa rýchlo nechajú odradiť pomalším dejom a neobľubujú opisy

– pre tých, ktorým hlavná zápletka už teraz nie je sympatická, prípadne sa im téma nezdá natoľko lákavá, aby sa do knihy začítali

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: František Kôpka

Pôvodný názov: Chicken

Recenzent knihu čítal: 03hod 07min

Počet strán: 232

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Aj napriek harmonickému spolunažívaniu v pokojnej štvrti vie aj ten najnenápadnejší člen poriadne zamiešať karty. A pre pokoj urobia susedia skutočne všetko. Čítaj viac
Keď sa muž zamyslí nad zmýšľaním žien, môže sa to skončiť všelijako... alebo aj nie. Čítaj viac
Ak ste pripravení ľúbiť, láska si vás nájde. Čítaj viac
Čo sa stane, ak dvakrát vstúpime do tej istej rieky? Voda v nej je už predsa len iná, nakoľko prúd vody sa nestará o to, či v nej chceme nájsť to isté čo predtým. Čítaj viac
Z každej slepej uličky sa dá vyjsť von. Čítaj viac
Nikdy neviete, kto vás práve pozoruje. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip