Záhrobná kniha

Neil Gaiman

Keď sa stretnú svety živých a mŕtvych.


Viete ešte snívať? Nemám na mysli tie sny, ktoré zažívame v spánku. Ale také, čo sa znenazdajky objavia cez deň a dokážu nám ho celý rozžiariť. Všímate si maličkosti, viete oceniť, ak sa niekto jemne pohráva s príbehom? Dokážete hľadať odkazy, ktoré autor do textu ukryl?


Cintorín ani zďaleka nie je ideálnym miestom na výchovu dieťaťa. No čo robiť, ak to tak život zariadil? Prelud Owens je jediným členom rodiny, ktorý prežil. Jeho rodičov a súrodencov totiž niekto zavraždil a zachránil sa len on sám, ako batoľa, ktoré sa pomaly a nič netušiac odplazilo k cintorínu. Tam sa ho ujali zosnulé duše, ktoré mu nahrádzajú to, o čo ho chladnokrvný vrah pripravil.

Spočiatku nás príbeh privíta nie práve ľahkou a rozprávkovou situáciou. Paradoxom však je fakt, že autor, ktorý svoju knihu otvoril trochu chladnokrvne a drasticky, ju neskôr dokázal krásne a jemne rozvinúť. Výsledkom je príbeh, ktorý sa dá označiť ako rozprávka pre dospelých.

„V tej chvíli sa dieťa prebudilo a otvorilo oči, akoby ho zavolali po mene. Obzeralo sa okolo seba a vpíjalo pohľady mŕtvych, mesiac, hmlu. Pri Silasovi sa zastavilo. Uprene a bez mihnutia oka naň hľadelo. ,Kto to kedy videl, aby sa dieťa volalo Prelud.‘“

Prelud Owens časom rastie a spoznáva rozdiely medzi svetom živých a mŕtvych. Do príbehu sa zapletajú nové postavy, Prelud vstrebáva nové zážitky a poznatky, ktoré mu blízke duše dávkujú. V každej kapitole sa pred vami vynorí kúsok z čarovného sveta, všetky písmenká sú naplnené záhadnou mágiou a unikátnou atmosférou. Hoci je kniha naozaj magická a jej hlavný motív je viac ako unikátny, nie vždy zožne u čitateľov úspech. Zatiaľ čo ju jedni vyzdvihujú do nebies, druhí zvraštia čelo a nebudú rozumieť tomu, ako Neil Gaiman mohol napísať takéto dielo. V čom spočíva rôznorodosť v čitateľskej odozve?

Záhrobná kniha je tu len pre tých, ktorí ešte vedia snívať a vnímať svet ako niečo špecifické, kúzelné a nekonečné. Nie je jednoduché zastaviť sa, odhodiť za hlavu všetky povinnosti a starosti, ktoré kvária naše duše a ponoriť sa do príbehu, ktorý od nás nevyžaduje nič, len porozumenie a ľudskosť. Nosíte v sebe kúsok dieťaťa? Viete pochopiť aj situácie, pri ktorých je rozum bezmocný či realita upadá do úzadia? Tešíte sa z maličkostí, chápete, že práve z toho dôvodu dýchame vzduch na tejto zemi? Potom je Záhrobná kniha aj pre vás! Ak sa však sústredíte len na pozemské veci a nezaujíma vás nič ostatné, veľa vám tento príbeh nepovie.

„Hudba, zvláštna a slávnostná, celkom na hranici počuteľnosti, znela ďalej. Lud nastrčil ucho, aby zistil, odkiaľ sa tóny nesú, ale bezvýsledne. Išla akoby odvšadiaľ, iba sa vznášala vo vzduchu. Rinula sa z trepotajúcich vlajočiek a markíz, zo vzdialeného hluku dopravy, z podpätkov, ktoré klopkali na dlažobných kockách.“

Priznám sa, že som knihu musela prečítať dvakrát po sebe. Po prvý raz som ju dočítanú zavrela a mysľou mi začalo blúdiť niekoľko otázok. Dramatický začiatok vyústil do radostného a optimistického príbehu. I keď sa dej odohráva na cintoríne, bol plný života. Sirota, ktorej chladnokrvne zabili rodinu, je ústrednou postavou knihy, ktorá je plná lásky a jemných citlivých momentov… Ako je to možné? Začala som teda čítať odznovu a aj tak som na nič neprišla. Neil Gaiman tu dokázal malý zázrak, ktorý však, bohužiaľ, nie každý ocení, nájde či pochopí.

Gaimanova ilustrovaná kniha určite nesadne každému. Ak však viete, že je dôležité občas zahodiť masku dospeláka a pripomenúť si, aké to bolo, keď ste boli dieťaťom, potom vás Záhrobná kniha poteší i prekvapí. Zamysleli ste sa niekedy nad tým, kedy sa končí detstvo? Podľa mňa v momente, keď mu my sami dovolíme odísť…

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– čarovný a netradičný príbeh

– realita sa prelína s fantáziou

– autor na pozadí dramatických okolností vybudoval radostný príbeh plný lásky a mágie

– príbeh je vyrozprávaný farbisto a hravo

Pre koho ánoPre koho áno

– tínedžeri i dospeláci, ktorých láka tajomný svet fantázie

– ľudia, ktorí vedia hľadať v príbehu poskrývané odkazy

– tí, ktorí aj v ľahko plynúcom príbehu vedia nájsť čaro a napätie

Pre koho niePre koho nie

– ak si potrpíte na komplikovanú zápletku a nestačia vám len jednoduché a banálne situácie spojené do jedného príbehu

– ak nemáte radi fantastické či mystické prvky

– ak nemáte chuť na príbeh, v ktorom drvivá väčšina postáv už bytostne nežije a má trvalé bydlisko na cintoríne 🙂

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Ikar

Preklad: Milan Kopecký

Pôvodný názov: The Graveyard Book

Recenzent knihu čítal: 2hod 50min

Počet strán: 272

 

Občas odídeme bez toho, aby sme niečo dopovedali... Čítaj viac
Otcova minulosť má svoje dôsledky... Čítaj viac
Raz príde čas, kedy bude potrebné splatiť dlhy. Čítaj viac
Keď páchaš zlo, nemôžeš očakávať dobro! Čítaj viac
Strašidelný príbeh o zle, ktoré má mnoho tvárí. Čítaj viac
V knihe od Keith Donohue sa nám paralelne otvárajú dva svety. Jeden z nich je navlas rovnaký tomu nášmu. Bežní ľudia, bežné životy, všedné problémy. V tom druhom je to trochu... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip