Za dverami mojich snov

Andrea Rimová

Keď minulosť začína z rukáva vyťahovať tajné esá.


Stalo sa vám niekedy, že vás čosi vytrhlo z krásnej reality? Jednoducho prišiel sled nečakaných udalostí, ktorý všetko, čo ste si doteraz budovali, rozbil na malé ostré úlomky. Je možné pozliepať už raz rozbitú vec? Hlavne v prípade, ak je tou „vecou“ niečo tak krehké ako partnerský vzťah?

za dverami mojich snovEva je mladé dievča, ktoré z malej dedinky prichádza do Bratislavy, kde začína pracovať ako čašníčka. V hlavnom meste stretáva Tima, s ktorým sú dlhé roky len výborní priatelia. Obaja sa vnútorne formujú, Eva si s kamarátkou Kamilou prenajme byt a Timo zasa pracuje vo Francúzsku. Ako čas plynie, začínajú sa na povrch drať i hlbšie emócie, ktoré, zdá sa, v nich po celý čas driemali. Proti ich vzťahu však nečakane začína protestovať Evina mama. Hoci trvá na tom, aby sa s Timom rozišla, nedokáže svoje želanie podložiť rozumnými argumentmi. Keď pravda začína vychádzať na povrch a príbeh nám odhaľuje skryté tajomstvá, Eva sa nestačí čudovať. Je konfrontovaná s hriechmi z dávnej minulosti, s pretvárkou a zlobou, ktoré jej ostro a nemilosrdne rozbíjajú to, čo si vybudovala.

Prológ príbehu je napísaný veľmi pútavo, vďaka čomu sa čitateľ okamžite zamotá do deja. Namiesto romantických opisov na neho totiž čaká priam scéna vystrihnutá z kriminálneho románu, v ktorej je hlavná postava Eva políciou vyzvaná k identifikácii tela pre ňu známej osoby.

„Nadýchla som sa a pozrela na jej prsty, ktoré mi jemne stisli dlaň.
‚Mám identifikovať telo?‘
Prikývla. Muž stál obďaleč a potichu sledoval rozhovor. Toto nebol zlý film ani vydarený žart, ale krutá realita. Cítila som oheň v lícach a ťažké viečka. Chcela som niečo povedať, no nedokázala som zo seba vydať ani hláska.“

Nakoľko nás prvá kapitola zavedie do obdobia pred touto udalosťou a až do rozuzlenia príbehu sa autorka k tomuto incidentu nevracia, môžme v texte permanentne pociťovať akési ticho pred búrkou. Prológ bol teda aspoň z môjho pohľadu napísaný veľmi rozumne, dokázal vniesť do celého príbehu napätie a udržať si pri sebe aj čitateľa, ktorého by následný typicky romantický príbeh veľmi nezaujal.

V prvej kapitole už čitatelia sledujú, ako sa vyvíja Evin život. Prežijú s ňou adaptáciu v novom meste, prebúdzajúci sa cit medzi ňou a Timom a aj všetky starosti, ktoré vyskočia na mladého človeka snažiaceho sa osamostaniť. Príbeh je napísaný veľmi jednoducho, slovná zásoba ako aj štylistika sú prispôsobené oddychovému žánru. V texte sú bohato zastúpené dialógy, vďaka čomu sa kniha číta ešte rýchlejšie.

„,Aha,‘ povedala mama urazene. ,Ak sa ťa potom opýtajú kolegovia vo fabrike, či je Evka narkomanka, som zvedavá, ako sa budeš cítiť.‘
‚A vieš, že mi to je úplne jedno? To TEBE záleží viac na verejnej mienke ako na skutočných pocitoch tvojej dcéry. Prebuď sa už konečne a začni žiť pre seba, nie pre iných.‘“

V rámci oddychového žánru kniha spracovala námet trochu netradične, čo v dnešnej záplave podobných alebo priam identických kníh na pultoch pôsobí príjemne osviežujúco. Ostrieľané čitateľky síce zápletku rozuzlia o niečo skôr, ako im na niektoré otázky zodpovie autorka, no nakoľko je hlavnou úlohou príbehu poskytnúť im priestor na relax, nie je mierna predvídavosť vôbec tragická.

Priznám sa, že vo voľnom čase radšej siahnem po kriminálke ako po ženskom románe, no Za dverami mojich snov som prečítala počas jedného večera, pričom som sa do čítania nemusela nútiť. Riadky mi ubiehali pred očami, dej sa vyvíjal a ani po takmer štyroch hodinách nepretržitej pozornosti som nemala pocit, že ma kniha vyčerpala. Účel tohto žánru bol teda splnený, čím sa prekryli i nedostatky v podobe predvídateľnosti alebo jednoduchšieho jazyka. Milovníčky romanticko-dramatických príbehov táto kniha bez pochyby zaujme.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– netradičné spracovanie oddychového románu

– vyvážený pomer opisov a dialógov

– jednoduchšia štylistika a jazyk

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníčky romanticko-dramatických príbehov

– pre každého, kto chce pri knihe „vypnúť“

Pre koho niePre koho nie

– ak vám prekážajú niektoré z charakteristických čŕt oddychového žánru

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 54min

Počet strán: 239

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Život je potvorka veľmi vrtkavá. V momente, keď si slastne povzdychnete nad šťastím, ktoré nachádzate v... Čítaj viac
Občas v živote stretneme ľudí, ktorí nás tlačia k zemi. Čítaj viac
V láske sme si všetci rovní. Čítaj viac
Keď stretnete na ulici niekoho, kto vám je viac než dôverne známy. Čítaj viac
Dôverčivosť sa nie vždy vypláca. Čítaj viac
Poučný príbeh o tom, ako peniaze profilujú charakter človeka. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip