Z hrnca do rozprávky

Lenka Šóošová, Barbora Rakovská, Robo Papp

Rozprávkovo variť nemusí byť až také zložité.


Máte doma malého NEjedáka? Nad všetkým ohŕňa nos, každé prijaté sústo je sprevádzané veľkým bojom a vy sa len čudujete, odkiaľ tento človiečik berie energiu? Skúste mu ukázať z Hrnca do rozprávky! Knižku, ktorá očarí malých i veľkých, jedákov i tých, ktorým obdobie vzdoru bráni vo vychutnávaní kulinárskych zážitkov.

Štyri ročné obdobia, štyri rozprávky, nezabudnuteľný pán Potten, rady pani doktorky a množstvo receptov sprevádzaných nádhernými fotografiami. Aj toto nájdete, ak sa rozhodnete skákať medzi hrncom a rozprávkou. Toto preskakovanie má na svedomí, že sa knihy môžu dotknúť detské i dospelácke rúčky, pričom všetci si tu nájdu to svoje. Deti poteší rozprávka, rodičov zasa recepty, či poradňa lekárky, v ktorej sa okrem iného dozviete i to, ako je to s alergénmi v strave či s pitným režimom počas celého roka.

V živote každej ženy raz príde čas, kedy bude musieť variť rýchlo, chutne, zdravo a navyše svoj výtvor ešte aj efektívne naservírovať, aby zaujal malého stravníka. Nikde sa o tom veľmi nehovorí, berie sa to ako samozrejmosť, no je to komplikovaná a nemalá úloha, s ktorou sa musia popasovať všetky matky. Preto mi je nesmierne sympatické, že sa táto trojica odvážila primiešať do jedného hrnca okrem bežných surovín i rozprávky a dobré rady.

„Variť ako MAMA, to je zasa úplne nová verzia varenia. Mama varí tak, že všeko v kuchyni vonia. Mama varí vždy iba z tých surovín, ktoré malý jazýček miluje. Mama vari zdravo, rýchlo, prakticky. Mama varí láskavo… Mama skrátka varí inak a pritom zvláda mnoho iných úkonov.”

Recepty v knižke sú rozdelené do štyroch kategórií predstavujúcich štyri ročné obdobia. Každá časť tak pracuje so surovinami, ktoré majú v obchodoch časovo limitovaný výskyt, no vo všetkých častiach nájdete aj pár univerzálnych receptov ľahko použiteľných v hociktorom období roka.

Vstupnou bránou do nového ročného obdobia je rozprávka o pánovi Pottenovi – postavičke, ktorá si život vychutnáva rovnako ako jedlo. Zoberie vás na návštevu k susedke, na nevšedné futbalového ihrisko alebo si s ním postavíte trochu netradičných snehuliakov. Občas ma zamrzelo, že sú príbehy pána Pottena tak krátke, no keď pripustím, že v rukách držím netradičnú kuchársku knihu, musím ich rozsah označiť za postačujúci.

„Konečne sa pán Potten dočkal. Prišla zima, ale snehu nikde. Každý deň chodil pán Potten hore-dolu po dedine a čakal a čakal, kedy napadne prvý sneh. ,Nesneží a nesneží,’ zúfal. Rátal deň za dňom, no stále nič. ,Z čoho si ja teraz postavím snehuliaka?’ ťažkal si. Až sa mu v hlave zrodil nápad.”

Jednotlivé recepty sú jednoduché na prípravu, väčšina z nich pracuje s bežne dostupnými surovinami a aj postup prípravy je vysvetlený jednoducho a zrozumiteľne. Krásnym doplnkom sú kvalitné a pestré fotografie, no i ilustrácie, ktoré potešia najmä deti. Veď kto by neochutnal jedlo, v ktorom sa ukrýva usmievavá jahoda či vytešená kapusta?

Jedlá, ktoré za pomoci tejto knihy vytvoríte, sú vhodné pre vegetariánov, mäsožravcov, miloníkov sladkého i slaného. Jednoducho povedané, autori stavili na rôznorodosť. A urobili dobre, pretože každý tu nájde to, na čo má chuť a čo obľubuje. Ak sa trochu obávate, že opäť budete mať tú česť s kuchárkou, ktorá sa za každú cenu chce tváriť ako výnimočná zbierka prudko zdravých receptov, nie sú vaše obavy na mieste. Žiadne špeciálne oleje, kvôli ktorým budete musieť prekutrať aspoň desať predajní zdravej výživy. Tu dokonca nájdeme aj starú dobrú bravčovú masť, na ktorej jedlá pripravovali i naše babičky, a povedzme si pravdu, boli zdravé. Ak však nie ste zvyknutí variť na živočíšnom tuku, nezúfajte. Tieto surovinové zložky sa väčšinou dajú nahradiť, mnohokrát nám nejaký ten tip dajú aj autori.

Čo dvojstránka, to jeden recept, jedno vymenovanie surovín, jeden postup, krásna fotografia, množstvo ilustrácií a zavše aj nejaká tá zaujímavosť či tip. V čom je pre nás prospešná cvikla alebo kel? Ako správne pripraviť cukinu? Tiež pri šúpaní papriky začínate šedivieť? Tieto rady zúžitkujete vo svojej kuchyni častejšie ako len pri príprave receptov, ktoré vám Z hrnca do rozprávky ponúka.

Skvelá myšlienka, hravé a zaujímavé spracovanie, recepty, ktoré sa dajú v kuchyni reálne pripraviť aj bez toho, aby ste si vyšklbali všetky vlasy. Zatiaľ čo mamičky budú variť, deti sa môžu tešiť z rozprávok či krásnych ilustrácií. Varenie totiž nemusí byť povinnosťou. Korunujte ho na nezabudnuteľný zážitok!

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduché recepty

– kniha poteší rodičov i deti

– nápaditosť

– množstvo kvalitných fotografií a pestrých ilustrácií

Pre koho ánoPre koho áno

– pre gazdinky, ktoré nemajú čas na to, aby pri vriacich hrncoch prestáli polku dňa

– ak hľadáte inšpiráciu na rýchlu a ľahko uvariteľnú chuťovku

– rozprávky sú určené deťom od dvoch rokov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 58min

Počet strán: 132

 

Originalita receptov
Dostupnosť surovín
Náročnosť
Fotografie

 

Úprimnosť a bezprostrednosť malých detí dokáže rodičov občas vystrašiť. Prehlasujú, že vidia veci, o ktorých dospelí nemajú ani len zdanie... Čítaj viac
Zdá sa, že prichádza vrah, ktorý tu už raz bol. Čítaj viac
Pre všetkých milovníkov kriminálnej prózy mám dobrú správu. Na náš knižný trh vtrhla ako svieži závan Elizabeth Littlová so svojou vražednou prvotinou Drahá dcéra... Čítaj viac
Nie na všetky zmeny sa možno pripraviť. Čítaj viac
Zločin odohrávajúci sa v inej dimenzii. Čítaj viac
Keď sa spomienky na najkrajšie obdobie nášho života rozplynú ako ranná hmla. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip