Všetko alebo nič

Eva Urbaníková

Nie vždy sa naše priania splnia.


Všetko alebo nič… Aj o tom sú občas vzťahy. Vložíme do nich všetko, čo máme, no návratnosť zisku je neistá a nikto nám na ňu nedá žiadnu garanciu.

všetko alebo ničVedela by nám o tom porozprávať i Linda, mladá rozvedená žena s jednou dcérou, s jednou kamoškou na život a na smrť, jedným antikvariátom a kopou snov. Keď objaví čarovný svet internetovej zoznamky a spozná muža píšuceho pod nickom Jakub45, ešte ani netuší, že sa jej naruby prevráti nielen život, ale i vnútornosti.

Človek je totiž ako kameň. Navonok pevný a trvácny, no len málokto tuší, že i na jeho povrchu čas zanecháva stopy. Zvetrávanie neprebieha iba u hornín, no i v našich dušiach. Každý zážitok v našich útrobách nechá trhlinku, stopu či jazvu. Linda s Jakubom na tom neboli inak, a práve tam začína ich problém…. Chcú byť spolu, je im dobre, funguje príťažlivosť, nechýba smiech, no stále je tam nejaké ALE. ALE, ktoré vychádza z minulosti a nedovolí im posunúť sa vpred. A práve ono to celé poriadne komplikuje.

„Pete Townsend, gitarista skupiny The Who, povedal jednu krásnu vetu: Ten, kto sa spáli, má najväčší rešpekt pred plameňmi. To bolo o Jakubovi. Bola som plameň, ktorého sa bál. Nechcel pochopiť, že som ho chcela len hriať. Unikal, aby sa mu duša znovu neuškvarila. Napriek tomu, že túžil po žene, ktorou by bol posadnutý a ktorá by sa zmocnila jeho.”

Dej je veľmi jednoduchý a pozostáva z rozhovorov medzi Lindou a jej priateľkou Vandou, občas nás autorka zavedie do antikvariátu so špecifickou atmosférou, občas na nejaké to rodinné stretnutie, alebo nám odhalí intímne chvíľky hlbokej, no neistej lásky, či zákutia boľavého Lindinho vnútra. Otázkou teda zostáva, prečo sa mnohé čitateľky aj napriek zdanlivej jednoduchosti prehryzú do konca za rekordný čas. Je to práve tou jednoduchosťou? Ľahkým a svižným jazykom? A nie je to tým, že autorka vytvorila hlavnú postavu, ktorá je tak blízka ženám v jej veku? Neprežíva Linda to isté, čo musia počas svojej cesty za šťastím absolvovať aj tisícky iných slovenských žien?

„Človek, čo to prežil, vie presne, o čom hovorím. Je to hnusný pocit, ktorý páli v žalúdku. Hnusná prázdnota, ktorá je ešte odpornejšia, keď mu chcete niečo povedať, niečím sa pochváliť a nemôžete, lebo telefóny zmĺkli…”

Všetko alebo nič je príbeh, v ktorom nájdete rozličné emócie. Každý ich však pri čítaní pocíti v inej miere. Smútok zo straty, bolesť z neistoty, smiech, ktorý vás zaplaví pri prečítaní niektorých rozhovorov či opisov situácií. Mne osobne romány tohto typu veľmi nevoňajú, no Všetko alebo nič som prečítala do úplného konca bez toho, aby som sa musela nútiť či premáhať. Nech si každý na tento typ literatúry hovorí, čo chce, prvotina od Evy Urbaníkovej je plná dôveryhodných pocitov, ktoré autor zo seba vydá len vtedy, ak si ich sám odžil. Dokázala do stránok vložiť hodnovernosť a autenticitu, čo sa mnohým slovenským autorom nepodarilo.

Ak vaše srdce baží po emotívnej oddychovke a ešte ste sa s touto knihou nezoznámili, skúste to. Názory literárnych kritikov sa pri Evitovkách v nemalej miere rozchádzajú a líšia, no treba si pripomenúť, že zámerom tohto krátkeho románu nebolo urobiť dieru do sveta, ale ukázať, že i láska môže bolieť, že život môže byť nevyspytateľný a neustále nám ponúka široké spektrum zážitkov.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduché a ľahké čítanie o vzťahoch

– niekoľko humorných situácií

– početné dialógy

– svieži jazyk

 

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré chcú pri knihe vypnúť a prečítať si nenáročný príbeh

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate vyšperkovanú zápletku či príbeh, ktorý vás bude neustále prekvapovať 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 28min

Počet strán: 254

 

Keď má ľudská lenivosť katastrofálne dôsledky. Čítaj viac
Nikdy neviete, kto vás práve pozoruje. Čítaj viac
Keď klamstvá neprikrášľujú skutočnosť, ale bránia nám v hlbšom nádychu... Čítaj viac
Udržať tajomstvo je nesmierne ťažké... Čítaj viac
Mysteriózny svet dvoch mladých duší, ktorých spojenie sa zdá byť osudové je už od začiatku spečatené koncom. Koncom v zmysle katarzie. Čítaj viac
O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip