Všade dobre, na Haiti peklo

Ivan Janko

Rozmanitý cestopis, ktorý vo vás vzbudí nejednu emóciu.


Všade dobre, doma najlepšie? Ivan Janko, novinár a veľký cestovateľ, toto príslovie trochu pozmenil. Dobre bolo všade po celom svete. Iná kultúra, iné zvyky, nové vône, chute a podnety. No na Haiti, tam to bolo o inom. Veď uvidíte sami…

vsade dobre na haiti pekloKým však pristanete na tomto Karibskom ostrove, absolvujete ešte pár medzizastávok. Írsko, Austrália, Peking či Afrika… Aj sem vás (literárny) vietor zaveje. Na cestopisoch mám rád to, že mi dávajú možnosť cestovať z pohodlia domova. Nemusím z domu vystrčiť ani nos a s nohami vyloženými na stole sa prechádzam po vzdialených, mnohokrát i exotikou voňajúcich krajinách. Aký bol tento cestopis od slovenského autora?

Rôznorodý, mámivý a atmosferický. Do každej krajiny som síce nazrel len na malú chvíľku, no stačilo to na to, aby som vedel, čo ma čaká, ak by som sa na tom istom mieste ocitol aj ja. Vďaka početným fotografiám na konci každej kapitoly či cesty, som si vysledný obraz vedel perfektne dotvoriť.

Prvá cesta ma zaviedla do Írska, krajiny s krásnou prírodou, ktorú som prešiel na bicykli bez toho, aby som spálil čo i len jedinú kalóriu. Osvieženie pivom a návšteva írskych tradičných pubov padli veľmi vhod. V Austrálii som zavítal do ZOO a pozrel si zvieratá, ktoré v mojej zemepisnej šírke nikdy neuvidím, v Pekingu som pocítil atmosféru príprav olympijských hier a v Maroku na mňa pieklo ostré slnko, ktoré sa odrážalo od sýtočerveného piesku. Chcete si tiež zacestovať, spoznať miestnych ľudí a spozorovať rozdiely v hotelových službách?

„,Dal by som si večeru,’ vysvetľoval som chlapovi za pultom. Ten mi podal kus chleba a pohár vody. ,Nič iné nemáme,’ smutne konštatoval. Teplé jedlo sa podáva maximálne dvakrát denne. ,Varíme na pahrebe. Plyn nemáme a elektrinu iba občas. Takže ak uvidíš v uliciach dym, môžeš sa zastaviť na obed,’ vysvetľoval systém verejného stravovania.”

Občas som pocítil ľútosť, že nie som v centre diania a všetky zážitky mám len sprostredkované autorom. No akonáhle som otvoril poslednú kapitolu, bol som nesmierne rád, že som len čitateľom. Haiti bolo pred niekoľkými dňami zvalcované zemetrasením a vtedy by som veru s autorom nemenil. Šiel tam ako novinár a na malú chvíľu sa stal dobrovoľníkom. Komplikovaný transport bol len začiatkom a pohľad, ktorý sa mu tam naskytol, som mu veru nezávidel. Tisícky mŕtvych, rabovanie, ruiny, spod ktorých vytŕčali ľudské končatiny a všade sa vznášajúci neznesiteľný mŕtvolný pach….

„Zohyzdené mŕtve telá tam totiž ležali neraz priamo na horúcom karibskom slnku aj niekoľko dní. Nie stovky, ale tisíce. Je isté, že skutočné číslo obetí sa zaručene nikdy nedozvieme.”

Aj keď je táto kniha pomerne hrubá, netrvalo dlho a bol som na jej konci. Jedna cesta striedala druhú, jeden zážitok si podával ruku s ďalším, ktorý po ňom nasledoval, až som si aj ja potykal s poslednou stranou a nemalú chvíľu mi bolo ľúto, že sa táto cesta skončila. Nie každá kniha mi pod rukami ubúda rýchlo. Mal som tú česť už aj s takými, cez ktoré som sa nevedel prehrýzť aj niekoľko týždňov. Čím to je? Jazykom, grafickým spracovaním, príbehom, napätím, opismi? Neviem… No môžem vám povedať aspoň to, že v tomto cestopise nájdete autentické zážitky podané ľahkým jazykom bez toho, aby autor každú kapitolu zbytočne naťahoval.

Cestopis bez niekoľkých fotografií si neviem ani len predstaviť. Každému dobre padne, ak svoj zrak presunie z písmen na obrázky, ktoré odzrkadľujú to, o čom si práve prečítal. V tejto knihe je fotografií nemálo, uzatvárajú každú kapitolu a nájdete na nich miestnych ľudí, prírodné úkazy, zvieratá i úplne všedné situácie zachytené fotoaparátom.

Po prečítaní tejto knihy budete mať na duši trochu zvláštny pocit. Autor nás previedol po niekoľkých kútoch sveta a ukázal nám, že sú krajiny, v ktorých sa ľudia majú aj horšie ako my. Vážite si pitnú vodu alebo pevné múry vašich príbytkov, ktoré vás chránia pred nepriaznivým počasím? Odteraz budete…

Recenzent: Marek Bielik

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo zobrazených miest zoradených do prehľadných kapitol

– zaujímavo zobrazené kultúrne rozdiely

– v knihe je prítomný i humor

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov cestopisov

– ak obľubujete hodnoverné opisy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Verbis

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 42min

Počet strán: 336

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Kráčať životom samostatne je občas veľmi výhodné. Staráte sa len sami o seba, všetky pády a trápenia sú len vaše a na nikoho sa neprenášajú. V momente, keď... Čítaj viac
Viete si predstaviť, čo by sa stalo, ak by z našej planéty zmizli všetky zvieratá? Ľudia by stratili svojich domácich miláčikov, zmizol by zdroj obživy a rastliny... Čítaj viac
Nič na svete nie je obmedzené. Ani ľudský potenciál. Čítaj viac
Niekedy nám nezostáva nič iné, len pokračovať a ísť ďalej. Čítaj viac
Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči... Čítaj viac
Netradičný príbeh o prežití vesmírneho stroskotanca. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip