Vesmír je ženatý

Karin Krausová

Nie všetko sa skončí tak, ako by sme si želali. Hlavne vtedy nie, ak kopeme do osieho hniezda…


Manželky a milenky. Dva priestory, ktoré nenájdu vzájomné porozumenie, nikdy sa nebudú tolerovať či rešpektovať, vždy budú na seba ceriť zuby a vysielať varovné signály. Jednoducho prvé a druhé husle neschopné zahrať uchu lahodiacu symfóniu.

vesmír je ženatýNaša hlavná hrdinka Karin mala vo svojom okolí niekoľko príkladov, ktoré jej jasne demonštrovali, že byť milenkou nemá význam. Nikdy nezvíťazíte, nikdy nebudete na prvom mieste a vždy vás tá, čo tu bola predtým, odsunie na vedľajšiu koľaj. Vedela, že údelom milenky je poslušne čakať a keď na vás konečne príde rad, doširoka otvoriť náruč. Byť trpezlivá, nenáročná, zabudnúť na svoje potreby a vložiť svoje šťastie do rúk niekoho iného. Napriek tomu, že takéto vzťahy v duchu odsudzovala, sama do tej hlbokej jamy spadla. Keď si to však uvedomila, bolo už neskoro a šanca vyhrabať sa z tejto diery bola takmer nulová.

„Na zadnom sedadle čiernej farby bola pripevnená autosedačka. Takže… Takže ženatý! S jedným malým dieťaťom? Alebo dvoma? To druhé ešte nesedí? Alebo dve dospelé deti a toto sa pritrafilo? Bdelé bezvedomie je presná charakteristika tých pár desiatok sekúnd, kým som vrátila svoj pohľad dopredu. Jediná myšlienka, ktorá sa mi vrátila, preháňala hlavou, nebola nijako originálna… VITAJ NA TITANICU, KARIN!”

Zatiaľ čo sa farmaceutická pracovníčka Karin spoznáva s novým, no zadaným objavom Petrom, máme možnosť nahliadnuť aj do jej života v Londýne. Čo ju prinútilo, aby si zbalila kufre a stala sa dočasnou pomocníčkou v domácnosti? Na túto otázku si čitateľ odpovie po prečítaní prvách kapitol. Jedno je však isté – vďaka dvom krajinám, dvom odlišným mentalitám a dvom spôsobom žitia, nás čaká niekoľko zábavných momentov, zopár prekvapení a v prvom rade príjemný pôžitok z oddychového čítania.

Stretla som sa s názorom, že kapitoly opisujúce londýnske prostredie čitateľkám prekážajú a odďaľujú ich od poznania, či sa vzťah medzi Petrom a Karin skončí happy endom. Mňa však tieto pasáže dokázali výborne pobaviť. Nemyslím si, že ich autorka písala so zámerom predĺžiť rozsah knihy. Skôr mali byť akýmsi osviežujúcim prvkom, ktorý knihu rozjasnil a dodal jej humor a nadhľad. Šoférovanie na ľavej strane, zvláštne zvyky Angličanov, čudný pán domáci Mr. Cook a jeho ešte zvláštnejšia exmanželka, ktorej rozvod rozbil identitu, šťastie i psychické zdravie… Aj tieto pasáže ma síce vytrhávali z hlavnej dejovej línie, no zároveň som sa na ne tešila. Boli zárukou zábavy a odľahčenia, bez nich by kniha bola iba jednoduchým opisom nekompromisného sveta mileniek.

„Občas sa stáva, že si človek nie je niečím istý. Ja som si počas tej jazdy nebola istá absolútne ničím. Smerovky som nezvládala vôbec a opačné míňanie sa áut pri odbočovaní mi naháňalo strach, že neodhadnem vzdialenosť. Zrazíme sa a míňanie bude akurát tak v librách!”

Autorka nám svojou knihou ukazuje, že aj milenky sú len tvory z mäsa a kostí a jediným, po čom túžia, je byť po boku muža, do ktorého sa, ktovie prečo, zamilovali. Väčšinou sa na ne ukazuje prstom, v spoločnosti sú len „tými mrchami, ktoré rozbíjajú šťastie iných” a kašlú na to, že pri tom nejednému človeku ubližujú. V tomto príbehu máme možnosť nazrieť na milenky z opačnej strany a je na čitateľovom uvážení, či majú takéto vzťahy budúcnosť, alebo nie.

Kto sa už raz začítal do knihy od Karin Krausovej, má aspoň ľahkú predstavu, čo by ho v tomto príbehu mohlo čakať. Originálne slovné hračky a zvraty, hravé, svižné dialógy, bláznivé postavy, ktoré sa nie a nie poučiť, a tak neustále vrážajú hlavou o imaginárny múr. Oproti tomu citlivá téma, v ktorej sa nájde mnoho žien, podaná s vtipom, bystrosťou a vynaliezavosťou. Aký je teda záverečný verdikt? Keď už máme mať v kníhkupectvách nenáročné oddychové príbehy, nech sú, prosím, takéto! Nevtieravé, duchaplné a zábavné!

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– vtipný príbeh, ktorý miestami paroduje večne dúfajúce milenky

– knižka sa číta neuveriteľne rýchlo a ľahko

– skvelé oddychové čítanie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, kto sa pobaviť a zasmiať

– pre všetkých, ktorí vyhľadávajú ľahké a humorné príbehy

– pre ženy, ktoré veľmi neobľubujú sladké a romantické čítanie

Pre koho niePre koho nie

– pre ženy, ktoré práve teraz dúfajú, že ich vyvolený sa raz predsa len rozvedie

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 56min

Počet strán: 304

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Postavička, ktorej by ste sa pravdepodobne vyhli. Čítaj viac
Kto povedal, že v dobrej kriminálke musí vystupovať dôležitý a svojský vyšetrovateľ? Že dej musí byť plný násilia a krvi? Nič také nie je potrebné! Čítaj viac
Slasti a starosti života dospievajúcej princeznej. Čítaj viac
Keď sa zo vzdelávania mladých ľudí stane biznis vedúci k zlatej bani. Čítaj viac
Je všetko naozaj tak, ako má byť? Čítaj viac
Nikdy neviete, kde všade sa dá vaše nadanie využiť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip