Veľké baby neplačú

Ivana Ivančáková

Dôverčivosť sa nie vždy vypláca.


Byť modelkou je snom mnohých mladých dievčat. Lesk a monumentalita modelingového priemyslu sú obrovským lákadlom, ktoré nám otvárajú brány do svojho trblietavého sveta. No len málokto tuší, čo všetko sa za pozlátkom skrýva. Široké lakte, tvrdá drina, vysoká sebareflexia, nevraživosť a schopnosť ísť aj cez mŕtvoly.

Ivana je Slovenka pochádzajúca z malej dedinky, ktorá odjakživa vedela, že chce okúsiť čaro svetovej metropoly. Odchádza do Londýna, aby si splnila svoj veľký sen o modelingu. Tvrdo na sebe pracuje, roky zbiera dôležité kontakty a vzdeláva sa v oblasti krásy a módy. Začleňuje sa do nekompromisného prostredia, berie ponuky, ktoré jej prídu do cesty a teší sa z malých i veľkých úspechov. Ten posledný úspech má však poriadne trpkú príchuť. Na ceste z Argentíny, kde nafotila sériu módnych fotografií, ju na letisku v Paríži zastaví kontrola. Nič netušiaca Ivana sa pozerá na to, ako z jej batožiny vytiahnu balík s tromi kilami kokaínu.

Ivana sa tak bez vlastného pričinenia ocitá vo francúzskej väznici Fresnes, kde ju čakajú nežičlivé spoluväzenkyne, pevný režim, jednoduchá strava a prísne podmienky. Pre dievča zvyknuté na svet módy je to obrovský šok. Kto za touto fraškou stojí? Ľudia z Argentíny, od ktorých prevzala balík – pôvodne darček k Vianociam, ktorý mala v Londýne odovzdať adresátovi? Koľko pravdy je na tom, že v tom má prsty aj jej priateľ John – černoch, s ktorým sa v Londýne spoznala?

„Bože, raz som videla film, ako nejakej Američanke našli drogy v Thajsku. Ostala v base sedem rokov. SEDEM rokov! Po tvári mi znovu začali tiecť slzy. Zdvihla som ruky, aby som si ich utrela, a retiazka na putách zaštrngotala. V spätnom zrkadle sa mi pohľad stretol s očami čierneho policajta. ,Priznajte sa,’ povedal civilne, akoby mi radil, či si mám nechať vlasy rozpustené, alebo vyviazať do chvosta.”

Kniha rúca mýty, ktoré v spojitosti so ženskými väznicami kolujú. Žiadne nadpozemské kamarátstva, milostné avantúry či pletky s dozorcami. Namiesto toho nám Ivana približuje krutú realitu v podobe nenávisti a zloby panujúcimi medzi väzenkyňami. Ak sa vo väzbe máte s kým porozprávať bez toho, aby ste schytali pár drsných rán, máte obrovské šťastie. Ivana sa trochu zblížila s tromi ženami, ktoré si odpykávali trest tam, kde sa ona dostala bez vlastného pričinenia. Vďaka tomu sa nám v príbehu zľahka načrtnú aj pár iných životných osudov.

Pri Ivaniných opisoch väzenského prostredia si iste poviete, že modelka sa nezaprie. Ako to v takej ženskej väznici vlastne funguje? Aký režim treba dodržiavať, čo majú ženy dovolené a čo striktne zakázané? Čo pri pobyte v celách najviac postrádajú, na čo sa najviac tešia, keď sa dostanú späť do bežného sveta? Tvrdé, úzke postele, nedostatok jedla, staré odraté oblečenie… Aj to sú veci, ktoré Ivane vháňajú slzy do očí. No boli by sme iné? Nepoznám ženu, ktorá by sa neposťažovala na to, že si pri práci nemôže zaviazať vlasy, alebo ktorej by nechýbala taká bežná vec, akou je krém na ruky.

„Bez štipky rešpektu od ľudí, čo v base pracujú, lebo veď sme odpad ľudstva, kriminálničky, čo nedodržiavajú pravidlá. Bez všetkého, na čo ste boli zvyknutí a považovali to za samozrejmosť… Nehovorím o počítači a o telefóne. Hovorím o takých hlúpostiach, ako sú žiletky na holenie, krém na telo alebo aspoň na ruky, gumička do vlasov alebo manikúrové nožničky.”

Veľké baby neplačú v sebe ukrýva príbeh, ktorý sa na dá zhltnúť za pár hodín. Vpred vás bude poháňať vidina akéhosi rozuzlenia, vypátrania pravého vinníka Ivaninej zrady či zistenie, koľko si hlavná postava vo väznici nakoniec odsedí. Čítanie vám bude uľahčovať svižný a svieži jazyk, málo opisov i kratšia dĺžka kapitol.

Ivanine svedectvo spoza väzenských múrov by nechcela prežiť žiadna z nás. Zanechá pobyt vo francúzskej väznici na slovenskej modelke nejaké následky? Vráti sa po tom všetkom k svojmu priateľovi Johnovi? Na to už musíte prísť sami. Ak sú vám sympatické skutočné príbehy napísané srdcom, bude sa vám páčiť i tento.

 Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy

– príbeh, ktorý sa číta rýchlo a ľahko aj napriek dramatickým okolnostiam

– svieži a moderný jazyk

– pomerne krátke kapitoly

– minimum zbytočných opisov

– jednoduchý jazyk aj štylistika

Pre koho ánoPre koho áno

– ak si chcete prečítať dramatickú oddychovku

– ak obľubujete skutočné príbehy

Pre koho niePre koho nie

– ak vás pri čítaní irituje nelogické konanie hlavných hrdinov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 11min

Počet strán: 247

 

Rozhodnutie, ktoré dokázalo zmeniť niekoľko životov. Čítaj viac
Príbeh o lekárovi, ktorý lovil nočné motýle odeté do ľudskej kože. Čítaj viac
O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Obrovská strata odštartovala novú životnú etapu. Čítaj viac
Život po smrti blízkej osoby stráca svoje čaro. Čítaj viac
Strašidelný príbeh o zle, ktoré má mnoho tvárí. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip