Vek zázrakov

Karen Thompson Walker

Konzumný život je schopný zničiť všetko, na čo sa ľudia sa spoliehali.


Vie si dnešný človek predstaviť, že by na Zemi nastali radikálne zmeny, ktoré by ovplyvnili atmosféru? Nerozoznali by sme ročné obdobia a deň by trval aj niekoľko „dní“? Treba však k tomu pridať aj problémy dospievajúceho dievčaťa – láska, hádky rodičov, strata priateľov. Juliin život sa javí ako veľmi pohodlný, no nič nie je tak, ako to vyzerá. Katastrofy sa nedejú len s planétou, ale aj s vnútornými svetmi postáv. 

vek zázrakovVek zázrakov sa odohráva v súčasnosti. Všetko je ako inokedy až do momentu, kedy slnko nevychádza vtedy, keď má, a ani západ nenastane vtedy, kedy to ľudia očakávajú. Prvé následky sú nebadateľné – ťažšie sa kope do lopty pri futbale, teplota je stále vyššia, ako by na jeseň mala byť. Keď však už z neba začnú padať vtáky, umierajú živočíchy, deň trvá aj 60 hodín, ľudia majú zdravotné problémy, nikomu nie je nič jedno. Všetko to vyvrcholí slnečným žiarením, ktoré spôsobuje rakovinu, a u detí je to ešte horšie, lebo ich organizmus nie je úplne vyvinutý. V tom čase má Julia 11 či 12 rokov a prežíva všetky veci, ktoré na mladého človeka pri dospievaní číhajú. Stratí svoju nerozlučnú priateľku, stane sa z nej outsider a cíti sa, akoby si z nej iní robili len srandu. Vníma narastajúce hádky medzi rodičmi i priekopu, ktorá sa v ich vzťahu stále prehlbuje. Jej vnútorný svet je veľký chaos a nevie, čo bude ďalej s ňou a so svetom. No to nevie nik. Strhne sa medzi ľuďmi panika.

„Dnes sa mi zdá, že spomaľovanie spustilo aj ďalšie zmeny, najprv nebadateľné, ale o to hlbšie. Rozvrátilo napríklad isté jemné trajektórie: dráhy priateľstva a chodníčky smerom k láske aj od nej. No môžem si dovoliť tvrdiť, že priebeh môjho detstva nebol celistvý dávno pred spomaľovaním?“

Vek zázrakov je kniha, ktorá ma zaujala svojou anotáciou, podľa ktorej som usúdila, že pôjde o niečo iné a nové. Nebola som síce úplne stotožnená s nápadom spájania katastrofickej knihy s problémami dospievania, ale predsa som sa plná očakávaní pustila do knihy.

Prvá vec, ktorou som bola zaskočená, bol vek hlavnej hrdinky. Predsa len som čakala niekoho, kto má aspoň pätnásť rokov. Takisto som si myslela, že príbeh bude rozprávaný v prítomnom čase, no namiesto toho hlavná hrdinka rozprávala to, čo sa stalo pred niekoľkými rokmi. Jej rozprávanie však bolo veľmi živé a rýchle. Okrem jej osobných pocitov a myšlienok sa snažila ukázať aj svet pred dverami jej domu. Ostatné postavy však zostávajú mierne v úzadí a vystupujú len krátko. Ich osud tam nie je veľmi opisovaný.

Jedna vec sa autorke podarila priam bravúrne. Dnešný svet konzumu ničí veľkú časť našej Zeme a vedie ju podľa mňa do katastrofy. Kedy však tá katastrofa nastane? Ľadovce sa stále rýchlejšie topia, ozónová vrstva sa ničí, množstvo fabrík znečisťujú ovzdušie, haldy odpadkov zas oceán… V tejto knihe ľudia okúsili katastrofu i spomaľovanie Zeme, počas čítania sa však čitateľ nedozvie, čím je to spôsobené. Prečo sa to stalo? Mohli za to ľudia alebo niečo iné? Možno len málinko, ale predsa vie táto kniha prehovoriť aj do duše čitateľa a pomôcť mu prehodnotiť jeho vzťah k prírode a prostrediu.

„Stále ma prekvapuje, ako málo sme vedeli. Mali sme rakety, satelity a nanotechnológiu. Mali sme mechanické ruky a roboty, čo brázdili povrch Marsu. Lietadlá bez posádky, riadené na diaľku, počuli ľudský hlas na štyri kilometre. Vedeli sme vyrobiť umelú kožu, klonovať ovce. Dokázali sme prinútiť srdce mŕtveho človeka, aby pumpovalo krv v inom tele. /…/ Nikdy sme neurčili príčinu spomaľovania. Zdroj nášho trápenia zostal naveky tajomstvom.“

I keď kniha ponúka novú tému, a to naozaj zaujímavú, nemá v podstate žiadnu gradáciu. Dej plynie a plynie, no nič nové sa veľmi čitateľ nedozvedá. Niektoré rozhovory mi prišli zbytočne naťahované a tiež sa tam vyskytli pasáže, v ktorých sa v podstate nič zaujímavé nedialo (najmä tie, ktoré sa odohrávali v škole).

Záver sa mi zdal akýsi nemastný-neslaný. Pri takej zaujímavej téme, ako si vybrala autorka, som očakávala veľký zvrat alebo aspoň šok na konci knihy. Ak je zaujímavý koniec príbehu, čitateľ na takú knihu len tak ľahko nezabudne. V tomto prípade si však nemyslím, že si Vek zázrakov budem niesť v hlave dlhší čas. Sú knihy, ktoré sa vám navždy vryjú do pamäti, no v tomto prípade je šanca „trvalého efektu“ naozaj len nepatrná. 

Myslím si však, že autorkin debut môže zaujať veľa ľudí a priniesť do literatúry niečo nové. Nie je to téma, ktorá by sa opakovala v každej druhej knihe, a preto je možno aj viac zaujímavá pre verejnosť. Je však písaná ľahšie, nakoľko je určená najmä mládeži. A keďže rieši skôr problémy dievčat, publikum si nájde v ženskom kruhu.

Príbeh nerieši len hlavný problém, s ktorým sa stretávajú postavy, ale i drobné problémy, ktoré sú viditeľné aj v skutočnom živote. Škoda toho nemastného záveru… Myslím, že nielen mne tu chýbal akýsi wau efekt. Ak sa autorka v budúcnosti z tejto chybičky poučí, bude mať skvelo našliapnuté do ďalšej tvorby.

Recenzent: Slávka Kodadová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– zaujímavá téma

– príbeh sa číta rýchlo a ľahko

– nepredvídateľný koniec, ktorému však chýba akási šťava

– niektoré pasáže boli zbytočne natiahnuté

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mládež, najmä pre mladé dievčatá, ktoré sa v príbehu nájdu

– pre tých, ktorí majú chuť si prečítať niečo katastrofické a iné ako je väčšina titulov

– pre milovníkov fantasy príbehov

Pre koho niePre koho nie

– ak vás hlavná myšlienka knihy veľmi nezaujala

– ak zvyknete čítať len uveriteľné príbehy a katastrofické scenáre vám veľmi nie sú po chuti

– pre tých, ktorí očakávajú akčný a napínavý dej

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Fortuna Libri

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 06hod 00min

Počet strán: 288

 

Napätie
Opisy

 

Keď páchaš zlo, nemôžeš očakávať dobro! Čítaj viac
ijeme v informačnej dobe, aspoň tak ju teraz nazývajú. Obklopujú nás e-knihy, bez internetového pripojenia si nedokážeme predstaviť jediný deň, pri výpadku elektriky či... Čítaj viac
Nebezpečenstvo, nové objavy, ktoré môžu položiť svet na kolená, prostredie výskumných laboratórií a príbeh, ktorý vás od seba nepustí. Máte chuť na... Čítaj viac
Nikdy neviete, kde všade sa dá vaše nadanie využiť. Čítaj viac
Nebezpečenstvo prechádza na novú generáciu. Čítaj viac
Nikdy nevyroniť ani slzu? Dá sa to? Veď slzami si ventilujeme všetky naše pocity počnúc smútkom až po úprimnú radosť. Eureka si však tento luxus dovoliť nemôže. Pýtate sa prečo? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip