Valentína

Jana Graterová

Keď vlastné nešťastie chceme premietnuť do života iných.


Na staré krivdy sa zabúda len veľmi ťažko. Nech už za nimi stojí osud, Boh, zlá zhoda náhod, konkrétna osoba alebo kombinácia viacerých už spomenutých elementov. Prehrýzť sa cez nepríjemné situácie, ktoré nám niekto či niečo nadelilo, sa síce dá, ale ten ťaživý a zlovestný tlak sa z hrude odparuje viac ako pomaly.

valentínaHenrieta, hlavná hrdinka tejto knihy, by presne vedela, o čom teraz píšem. Valentína, mladé a pôvabné žieňa, sa jej po celý život plietlo do cesty. Po rokoch na ňu narazí opäť, v novom zamestnaní, do ktorého sa dostala vďaka kombinácii svojej prefíkanosti a šarmu. Ich (ne)vzťah postupuje o level vyššie v momente, keď Henrieta zisťuje, že bude zastávať pozíciu Valentíninej asistentky. Robiť poskoka niekomu, komu by ste najradšej ani neprišli na meno? Ako to môže celé skončiť? Áno, máte pravdu – skákaním si do vlasov, intrigami a hádzaním polien pod nohy.

Pozitívne prekvapenia má rád snáď každý človek a ani ja nie som výnimkou. Táto kniha prekvapením bola. Z útlej knižnej väzby na mňa nemo pozeral príbeh, od ktorého som očakávala niečo úplne iné. Napríklad nejaký ten romantický tuctový príbeh, predvídateľnú zápletku, akých som už prečítala priam tisíce, tradičné a možno i trochu bezduché ženské postavy. Prvé strany sa však tvárili inak, o zvyšku knihy ani nehovoriac… O romantike sa tu veľmi hovoriť nedá, postavy mali svoj charakter a ľahko plynúci dej by sa dal pomenovať mnohými prívlastkami, no predvídateľný medzi ne naozaj nepatrí.

Začítanie sa do novej knihy je vždy veľmi riskantným krokom. Obzvlásť vtedy, ak lúskate jeden príbeh za druhým a nemálo postáv sa vstrebe do vášho krvného obehu. Všetky začiatky sú akési kostrbaté a neisté, ale v prípade tohto titulu som mala pocit, že sme starí známi. Hlavná postava má k pozitívnemu charakteru asi tak ďaleko ako Košice od Bratislavy, no aj napriek tomu mi bola sympatická, hoci skutočne neviem definovať prečo. V úvode sa autorka s textom nebabrala a zbytočné opisy či „omáčkové” pasáže prenechala iným, vďaka čomu sa čitateľ v príbehu rýchlo udomácni.

Koho zaujíma svet kníh, proces ich prípravy a zákulisie knižného trhu, ten si vo Valentíne príde na svoje. Obe ženy sa v týchto zradných vodách pohybujú vďaka svojej profesii a autorka dej spestrovala situáciami, pri ktorých každý popremýšľa o tom, či je rovnako vyhrotená aj realita. Sú všetci spisovatelia kamaráti? Ako sa dostať na popredné miesto v rebríčku predávanosti? Koho osloviť, na koho sa usmiať, aby vaše knihy v kníhkupectvách priam bili do očí? A čo anonymné hodnotenia čitateľov na internete? Neskrýva sa za nimi jeden a ten istý človek, ktorý len v ťažkej chvíli využil moc a silu virtuálneho sveta?

„Z písania recenzií sa totiž stal národný šport autoriek. Vychádzalo čoraz viac kníh a tak sa stalo, že aj nové tituly celkom zanikli. Autorky robili, čo bolo v ich silách. Čiže seba chválili a iné hanili. Ani Henrietine dve knihy sa tomuto trendu nevyhli.“

Z oddychovky sa razom stala príjemná, pohodová, ku koncu až napínavá knižka s jemnou kriminálnou zápletkou, ktorá je obrazom toho, že v sebe všetky predchádzajúce zážitky akumulujeme. A keď sa ich nahromadí neúnosné množstvo, musíme ich zo seba dostať von. Závisťou, hnevom, nenávisťou… Kedy je podlosť v norme a kedy prerastá do psychopatického správania? To je uhol pohľadu, tak ako všetko, čo sa nám premieta do našich životov. No v tomto príbehu je to už poriadne na hrane, vďaka čomu sa čitateľ pobaví, zamyslí a nechá sa uniesť niečím, čo sa možno odohráva i za jeho chrbtom.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh sa číta veľmi rýchlo

– žiadne zbytočné opisy

– plynulá gradácia a dynamika deja

– vyprofilovaná hlavná postava (v rámci oddychového žánru)

– prítomný humor

– živo vykreslené zákulisie knižného sveta

– nepredvídateľnosť deja

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, kto má rád dynamické príbehy

– ak sa vám zunovali klasické romantické oddychové príbehy, no stále chcete siahnuť po knihe z tohto žánru

 

Pre koho niePre koho nie

– pre čitateľky, ktoré si potrpia na romantickej zápletke

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Albert Marenčin – Vydavateľstvo PT

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 20min

Počet strán: 191

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Keď sa spomienky premenia na malé pichľavé črepiny. Čítaj viac
Už ste sa niekedy s niekým stavili? Hlavná hrdinka tejto knihy áno! Vďaka stávke sa jej otvárajú dvierka, ktoré ... Čítaj viac
Človek je spokojný s tým, čo má až dovtedy, kým sa na obzore neobjaví niečo lákavejšie... Čítaj viac
Čo robí ženu naozaj šťastnou? Čítaj viac
Aký by to bol život bez plánov, cieľov či predstáv o budúcnosti? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip