V meste umelcov

Walt Disney

Keď sa smäd po umení stáva vtipným dobrodružstvom.


Poprechádzať sa po Paríži, nasať jeho tradičnú atmosféru, ochutnať francúzske špeciality a spoznať miestnych ľudí. Znie to lákavo? Chceli by ste to zažiť aj vy? Nech sa páči, ak sa pridáte ku Goofymu a Mickeymu, máte o netradičné zážitky postarané!

v meste umelcovMickey a Goofy prichádzajú do Paríža s jasným cieľom – naučiť sa maľovať. Kde inde by našli lepšie podmienky ako tu? Vo vychýrenom múzeu v Louvri sa nechajú uniesť úžasnými dielami od svetoznámych autorov. Podarí sa im namaľovať niečo podobne veľkolepé? Aspoň sa o to pokúsia! A tak čitateľa prevedú Parížom. Spolu s nimi navštívite divadlo, zblízka si obzriete mohutnú a majestátnu Eiffelovu vežu, pokocháte sa krásou záhrad vo Versailles, okúsite prostredie tradičnej francúzskej reštaurácie a v neposlednom rade spoznáte mnoho milých ľudí. Podarí sa však našim hlavným hrdinom namaľovať prekrásny obraz, ktorý by dokonale zobrazil charakter Paríža?

V meste umelcov vám ponúka príbeh, ktorý vás i vaše deti zavedie do mesta popretkávaného pôvabom, šarmom a gráciou. Ak ste sa už načítali „tunajších” rozprávok dosť a domáhate sa zmeny, teraz máte skvelú príležitosť!

„V Luxemburských záhradách Mickey s Goofym stretli Simonu. Rada sedávala v parku uprostred kvetov, čítala a zoznamovala sa s novými kamarátmi. ,Tieto záhrady sú super!’ vzdychol Goofy. Mickey s ním súhlasil. Obaja si rozložili stojany vedľa Simony, aby sa s ňou mohli pri maľovaní rozprávať. Goofy bol taký pohrúžený do svojho obrazu a do rozhovoru so Simonou, že si nevšimol, ako mu na plátno sadla včela.”

Táto krátka, no milá rozprávka vás opantá svojím čarom, postavičky v nej vás svojimi skutkami pobavia a cudzokrajnosť či nádych iného kraja zasa upúta. Jedna veselá príhoda tu strieda druhú a koniec má krásnu, úsmevnú pointu.

V texte sa nachádza zopár cudzích výrazov, s ktorými sa malý čitateľ bude musieť trochu popasovať. No veľkým plusom je, že sa v závere knižky nachádzajú dve dvojstránky, ktoré nám približujú zaujímavosti či osobitosti Paríža. Čitatelia tu nájdu nemálo ohromujúcich informácií o parížskom metre, letisku, rieke Seine či vychýrenej francúzskej pochúťke v podobe lahodného zákusku Éclairs.

„Mickey s Goofym maľovali a maľovali. Onedlho obaja vyhlásili, že sú hotoví. ,Ale, mes amis…’ začal Jacques. Len čo Mickey a Goofy chytili svoje obrázky do rúk, všetko im bolo jasné.”

Ilustrácie v knižke sú typicky disneyovské – plné farieb, života a roztomilých kreslených postavičiek. Ich množstvo či veľkosť tu výrazne dominuje nad dĺžkou textu, vďaka čomu sa knižka napriek cudzím výrazom približuje i k menším čitateľom.

„Francúzi sú povestní skvelými zákuskami, ako sú éclairs, napoleony a ovocné košíčky. Pri jedení zákuskov éclairs ľudia zväčša nemávajú také problémy ako Goofy. Éclairs sú naplnené krémom a obliate čokoládou.”

Nemyslím si, že nie je dôležité, aby sme deťom podsúvali predovšetkým naše rozprávky. Aj na našom malom Slovensku máme nesmierne výborné rozprávkové príbehy, či už staršie alebo novšie. Občas ale nie je na škodu, ak deti zoznámime s príbehom, ktorý sa neodohráva u nás, no dáva mu možnosť nahliadnuť za hranice našej krajiny. Táto rozprávková kniha dokáže príjemne spestriť vašu detskú knižnicu. Postavy v nej nie sú žiadnymi nováčikmi na rozprávkovom poli a príbeh, ktorý nám sprostredkujú, je nenáročný, no stále zaujímavý a pútavý.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– pestré ilustrácie

– jednoduchý a zaujímavý príbeh

– kniha vám poskytne čaro cudzokrajnej atmosféry

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od štyroch rokov

– pre každé dieťa, ktoré chcete upútať novou (zahraničím dýchajúcou) rozprávkou

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte typickú slovenskú rozprávku, prípadne vám v texte pre deti prekážajú cudzie výrazy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Egmont

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 15min

Počet strán: –

 

Vulgarizmy
Ilustrácie
Násilie

 

Nepoznám dieťa, ktoré by nezatúžilo po domácom miláčikovi. Malej Eme sa sen o vlastnom zvieratku splnil a keď si domov prináša neobyčajného mopslíka Baróna... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip