Už sa mi aj snívaš!

Jana Benková

Človek je spokojný s tým, čo má až dovtedy, kým sa na obzore neobjaví niečo lákavejšie…


Sú šťastie a spokojnosť súrodenci? Ak áno, čo ich prinúti odísť z našej duše a vyhlásiť kapituláciu? Ako je možné, že to, čo nám ešte donedávna stačilo, nám dnes vytvára vrásky na tvári?

Obalka uz sa mi aj snivasLeto, to je ľahkosť, vietor vo vlasoch, slnečné lúče na tvári a úsmev na perách. V tomto ročnom období čas plynie akosi rýchlejšie, problémy sa kúpajúc v slnku utiahnu do úzadia a mozog vníma len žiarivé farby a odlesky. Podobný je aj príbeh ukrytý v Už sa mi aj snívaš!. Ľahký, jednoduchý a ako stvorený na horúce letné dni.

Na začiatku knihy sa ocitneme na celkom netradičnej domovej schôdzi. Obyvatelia paneláku sa stretli dúfajúc, že vyriešia zásadný problém. Blízka škola a škôlka im vypovedali poslušnosť a vyhlásili neočakávané prázdniny. Vonku vyčíňa nákaza, ktorú je možné zahnať do kúta len tým, že deti pár dní ostanú doma. Kam ich však dať, keď rodičia musia chodiť do práce? Riešenie je jednoduché – postará sa o nich Lucia, naša hlavná hrdinka, ktorá týmto nápadom spočiatku vôbec nie je nadšená, no nakoniec pod tlakom susedov súhlasí. Tri dni, päť detí a hlava v dlaniach – tak si to v prvý deň predstavovala, no výsledok je úplne iný. Ohlási sa jej neočakávaná pomoc, sused Michal, ktorý sa neštíti zodpovednosti a dotieravých detských otázok. Pomaly ale isto sa Michal vkráda i do Luciných snov aj napriek tomu, že sa Lucia pohybuje v neistom a labilnom vzťahu, o ktorom si dovtedy myslela, že je s ním zmierená…

„Napokon zostala len Ivana. Doširoka sa usmievala: ,Čaká ťa celkom dobrodružstvo, nie?‘
Moje obavy sa mi vkradli aj do snov. Zaspala som rýchlo, no celú noc mi lietali hlavou desivé predstavy, ako šesťročný Roman visí z okna, lebo chce dočiahnuť zasnežený konár neďalekého stromu, a ako si to malé bábo strčí do polievky ruky až po rukávy a rezance rozmetá všade okolo seba. A mrkvu má až vo vlasoch. Svojich aj mojich.”

Už sa mi aj snívaš! disponuje všetkým, čo má dobrý letný román mať. V úvode na vás nečakajú žiadne siahodlhé opisy, ale ste od prvej vety vtiahnutí do prostredia, v ktorom sa odohráva i jadro knihy. Nie sú tu potrebné špeciálne „zoznamovačky“ s hlavnými postavami, s jednotlivými charaktermi sa totiž spoznáte veľmi rýchlo prostredníctvom dialógov. Práve tie posúvajú dej vpred a tvoria akýsi základ príbehu. Priama reč pôsobí v texte svižnejšie a číta sa rýchlejšie ako odseky plné opisov či úvah.

„,Chodil si na nejakú školu?‘ vypytovala sa ďalej a upravila si prstami ofinu.
,Ani nie, len som si pozrel zopár filmov,‘ ironizoval Michal.
Lenže Simonka to vzala vážne: ,Vedela som to! Diabol nosí Pradu som videla osemkrát. Takže dohodneš mi miesto v módnom časopise? Šaty už mám!‘
,Vieš, ale šaty tam možno nie sú najdôležitejšie.‘“

Jednoduchá dejová línia, ľahká zápletka, menší počet postáv, štipka humoru, minimum opisov a svižný, nenáročný jazyk – to sú prvky, ktoré z príbehu vytvárajú dokonalé letné čítanie. Skutočnosť, že v knižke práve zúri zima, na ulice dopadajú snehové vločky a chladný vietor skúša imunitu hlavných postáv, vôbec neprekáža, práve naopak. Je to príjemná zmena a osvieženie, ktoré uvíta každá čitateľka polihujúca niekde pri vode.

Zápletka je veľmi jednoduchá, no v dnešnej dobe sa v hlavnej postave nájde mnoho žien. Má vzťah so ženatým mužom perspektívu? Nie je to len strata času, plytvanie rokmi, ktoré neúprosne plynú? Tento minipríbeh sa končí otvorene a zasype niekoľkými otázkami nejednu čitateľku. Autorka nám tak pootvorila vrátka vedúce do druhej časti. Ako sa príbeh skončí? Nájde Lucia šťastie a pokoj v duši alebo jej tieto vymoženosti nebudú dopriate? To sa dozvieme v druhej časti príbehu s názvom Chcem takého ako ty.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– ľahučký príbeh

– minimum opisov, množstvo dialógov

– reálna zápletka

– menší počet postáv

– rýchle a svižné čítanie

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov oddychovej literatúry

– pre ženy, ktoré si chcú dlhú chvíľu spestriť jednoduchým a svižným príbehom

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí nemajú radi otvorené konce a nechce sa im čakať na ďalšiu časť príbehu

– ak hľadáte príbeh, ktorý by vám spestril niekoľko večerov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Príloha k časopisu Emma, edícia Emma Love

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 00min

Počet strán: 120

 

Sex
Napätie
Opisy

 

Prečo sa nechávame ovládať a riadiť niekým iným? Je to pravda, že silnejší jedinec ovplyvní toho slabšieho? Prečo proti tomu nebojujeme? Čítaj viac
Nikdy neviete, kde všade sa dá vaše nadanie využiť. Čítaj viac
Hrozba vychádzajúca z nevinného románika. Čítaj viac
Brúsi si zúbky na vášho drahého nejaká iná? Akú dôkladne premyslenú stratégiu dokáže vymyslieť žena, ktorej chce tá druhá... Čítaj viac
Ešte nik neprekabátil minulosť tak, že pred ňou zavrel oči... Čítaj viac
Ak ste pripravení ľúbiť, láska si vás nájde. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip