Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Ulovila jsem ho v buši - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Ulovila jsem ho v buši

Halina Pawlowská

Humorná poviedka pre všetkých, ktorí sa neberú príliš vážne.


Ako sa vysporiada zrelá žena so svojou existenčnou krízou? Vyrovná sa so smrťou manžela? Kto je za tým? Prečo sa vyberá na ďalekú cestu až do africkej buše? Dozviete sa v humornom príbehu príznačnom pre Halinu Pawlowskú. Vtipná redaktorka otvára pre svojich čitateľov nepoznané hranice exotiky s klasickou situačnou komikou. 

ulovila jsem ho v bušiSmiešno-smutná poviedka zrelej ženy, ktorá sa ocitne v Afrike za účelom napísať reportáž o živote v buši. No táto cesta má dva problémy:
1. Ide tam so svojím súčasným milencom Pájom.
2. Zamiluje sa do ich sprievodcu, Čecha Františka.

„František se mi líbil. A protože se mi líbil, mluvila jsem vyšším hlasem a tvářila jsem se, že jsem nesmírně křehká, že jsem nevinné děvčátko. Jenže když jsem si zlomila nohu a když mě podrápala opice, ztratila jsem veškeré naděje, že bych u afrického krasavce mohla uspět.“

Po mnohých peripetiách, ktoré ju v africkej krajine čakajú, nakoniec nájdu s Františkom k sebe cestu prostredníctvom večerných rozhovorov. Tie sa však často končia ,,nijako“. Hlavná hrdinka musí spávať v jednej izbe s Františkovou gazdinou Cheryll – mladou černoškou štíhlej postavy, ktorá má na perách neustále oslnivý úsmev. Skrátka, pravý opak Európanky, ktorá je v neuveriteľnej horúčave úplne stratená. Po všetkých krkolomných výstupoch a pádoch František nakoniec prisľúbi svoj príchod do Prahy, a to hneď o mesiac. Ako to už býva, z mesiaca sa stal rok a František napokon naozaj prišiel. Jeho príchod však nastal práve v najnevhodnejšej chvíli. Ako to celé skonči? Bude z nich šťastný pár? Alebo sa v hre ocitne niekto ďalší? Dozviete sa v humornej knižke z pera Haliny Pawlowskej.

„A v hlavě… a to bylo nejpodstatnejší: mne uchvacovalo o Františkovi snít, ale najednou, kedž jdem věděla, že je v Praze, tak já nevěděla, co s ním! “

Ostrovtipný a reálny humor z pohľadu dospelej ženy nám dáva možnosť veľmi verne si priblížiť život v africkej púšti, kde okrem opíc a piesku vidíte iba pár spotených mužov. Ako to už býva, najhoršie veci sa stanú práve vtedy, keď je objekt vášho obdivu nablízku. Nie je tomu inak ani v tomto príbehu.

Ľahko a humorne sa prenášame do horúceho prostredia, kde sa stretávame so situáciami, ktoré sú nereálne vtipné. Krátke vety dodávajú príbehu dynamiku. Osobné skúsenosti autorky nás ľahko vtiahnu do deja. Kniha je písaná formou zápiskov, preto je ľahko čitateľná.

Český jazyk, v ktorom je táto kniha napísaná, pre našinca vôbec nepôsobí vtieravo či umelo. Práve naopak. Autorka sa s ním sviežo pohráva, a preto je aj samotné prelúskanie strán skôr zábavou. Ak hľadáte príjemné čítanie na dovolenku alebo na jeden či dva večery, Pawlowská a celá jej tvorba sú určite dobrou voľbou.

Knižka si môžete zvoliť na relaxačné čítanie, pri ktorom sa čitateľ dobre pobaví. Kritika mužov a absurdné situácie, ktoré sa môžu stať každému, nás vsádzajú priamo do africkej buše. Ľahký príbeh a kratšie kapitoly pôsobia ako ochrana pred dlhými opismi. Všetky skutočnosti sú tu vždy vylíčené vecne a humorne. Práve humor tvorí akúsi pointu každej kapitoly. Poviedky na seba prirodzene nadväzujú, a tak je možné čítať si ich po jednej, alebo ich jedným dychom prečítať hneď viacero.

Jednoduchosť deja je v jednom momente odvrátená od humornej stránky života k tragike. Tá sa však vyrovnáva novými a novými zážitkami s mužmi. Muži sú častou témou Pawlowskej próz, ale i článkov, ktorým sa venuje. Ulovila jsem ho v buši je jednoduchou, no účelnou knihou, ktorá pobaví, no rovnako i prinúti zamyslieť sa nad tým, či skutočne ich partner nepociťuje potrebu zvýšenej pozornosti, alebo naopak – vy nie ste tí, ktorí potrebujú  nevyhnutnú pauzu. 

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchá dejová línia

– príbeh napísaný s ľahkosťou a humorom

– minimum zbytočných opisov

— kniha je písaná formou zápiskov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre všetkých, ktorí vyhľadávajú ľahučké a svieže čítanie

– pre mužov aj ženy, ktorí sa pri knihe radi pobavia

– pre tých, ktorí chcú zrelaxovať pri jednoduchom a vtipnom príbehu

– pre čitateľov, ktorí svet (a rovnako i sami seba) nevnímajú príliš vážne

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí od knihy očakávajú faktografické údaje Afriky

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motto

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 05hod 00min

Počet strán: 249

 

 

Fantázia či sen? Kedy veriť svojim očiam a kedy sa spoliehať na zdravý úsudok? Čítaj viac
Príbeh o (ne)všednom živote, o láske, odpustení, osamelosti i nachádzaní samého seba. Čítaj viac
Je všetko naozaj tak, ako má byť? Čítaj viac
Neverte všetkému, čo nám podsúva filmový priemysel. Čítaj viac
Naozaj sú všetky želania predurčené na to, aby sa nám splnili? Čítaj viac
Vitajte vo svete, v ktorom nič nie je zadarmo. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username