Ukradnuté dieťa

Keith Donohue

Aj jeden jediný moment vám môže zmeniť celý život.


V knihe od Keith Donohue sa nám paralelne otvárajú dva svety. Jeden z nich je navlas podobný tomu nášmu. Bežní ľudia, bežné životy, všedné problémy… V tom druhom je to trochu iné. Žijú v ňom rarachovia, ktorí úzkostlivo striehnu na svoju príležitosť.

ukradnuté dieťaNikdy neviete, kedy sa váš život zmení. Henry Day bol obyčajným dieťaťom, ktorého jedného dňa uniesli rarachovia. Pýtate sa prečo? Pretože s ním mali veľké plány. Potrebovali jeho život na to, aby sa jeden z nich dostal do ľudského sveta. Tak to totiž funguje – z raracha, ktorý si vyhliadol svoje dieťa, sa stáva podhodenec. Premení sa na identickú kópiu vyvoleného človeka a zastúpi jeho miesto v ľudskom svete. Z uneseného dieťaťa sa zasa stáva rarach, ktorý žije v lese spoločne s ostatnými členmi skupiny. Nastáva zdĺhavý a namáhavý niekoľkoročný proces, počas ktorého si nový rarach musí nájsť vlastnú obeť, naučiť sa jej zvyky a premeniť sa na jeho podobu. Jednoduché, nie? No zároveň i dramatické, neférové a trochu surové.

Ukradnuté dieťa vás očarí netradičnou zápletkou, výborným talentom rozprávača a šikovným spracovaním. Na dva životy môžeme nazerať z dvoch rôznych uhlov, nakoľko sa na rozprávanie striedavo podujmú nový i starý Henry Day. Aké je to, keď vás unesú a musíte sa prispôsobiť novým pravidlám a ťažkým životným podmienkam? A čo rarach, ktorý teraz zastáva miesto Henryho? Dokáže si vychutnať všetok luxus, ktorý mu ľudský svet ponúka?

„Chlapec bol ľahkou korisťou. Jeho rodičia zmenu sotva postrehnú. Mál málo kamarátov, ako žiak nevyvolával nijaký rozruch či znepokojenie, bol taký obyčajný, že bol takmer neviditeľný. Ragno a Zanzara, ktorí sa na dlhé mesiace utiahli do podkrovia ich domu, hlásili, že okrem hrachu a mrkvy je úplne všetko, má rád čokoládové mlieko, spí na pogumovaných plachtách a veľa času trávi v obývačke pozorovaním malej debny, ktorá dáva vedieť, kedy sa smiať a kedy ísť spať.”

Mohlo by sa zdať, že knižka je vďaka svojmu námetu vhodná skôr pre mladých ľudí. Nie každý má chuť začítať sa do nereálneho príbehu, pri ktorom si nemôžete byť istí vôbec ničím. Ak aj nepatríte medzi milovníkov fantasy literatúry, nezúfajte. Ukradnuté dieťa v sebe ukrýva mnoho krásnych myšlienok a momentov, pri ktorých sa dá zamyslieť.

Príbeh je krásnou zmesou mágie a reality, ktorá omámi každého čitateľa s minimálnou štipkou fantázie. Pri tom množstve kníh, ktoré prečítam, sa mi len málokedy stane, že pri poslednej stránke pociťujem ľútosť. V tomto prípade som si však povedala, že som konečne mala tú česť s knižkou, ktoré bola prekvapivá, dojemná, netradičná a hĺbavá. Hlavné postavy a ich osudy mi začali chýbať hneď, čo som knihu zavrela.

V knižke na vás čaká množstvo podnetov a emócií. Strach miešajúci sa s nádejou, radosť, na ktorú permanentne útočia zúfalstvo a beznádej, láska, ktorá raz dá o sebe znať, inokedy nie… Mnoho kníh dostane nálepku „podmanivá”, no nie vždy jej tento prívlastok prislúcha opodstatnene. V prípade tohto diela to môžem napísať bez výčitiek. Príbeh dvoch separovaných svetov, z ktorých jeden až príliš zasahuje do toho druhého, si vás okolo prsta omotá skôr, ako si to stihnete uvedomiť.

Je možné, aby raz bol svet opäť taký, aký bolo predtým? Naozaj si vieme zvyknúť na všetko? A čo naše vnútro? Vie sa prispôsobiť zmenám, ktoré nám vypaľujú do duše boľavé miesta? Autor sa s týmito myšlienkami šikovne pohral a výsledkom je netradičný príbeh, ktorý možno i vás chytí za srdce.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– netradičný príbeh pohybujúci sa na hrane reality a fantázie

– vysoká emotívnosť

– v texte sa nachádza množstvo krásnych myšlienok

– príbeh má dvoch rozprávačov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov fantasy literatúry

– pre tých, ktorí majú v obľube emotívne a netradičné príbehy

– ak chcete zmenu, túžite po nevšednej knižke, na ktorú tak skoro nezabudnete

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte jednoduchý a oddychový príbeh

– ak sa neviete vcítiť do príbehov, ktoré by sa v reálnom svete nemohli odohrať

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Otakar Kořínek

Pôvodný názov: The Stolen Child

Recenzent knihu čítal: 03hod 48min

Počet strán: 311

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Brilantný triler od slovenského autora, ktorý konkuruje i zahraničným spisovateľom. Čítaj viac
Ste si istí, že vás nik nesleduje? Čítaj viac
Úprimnosť a bezprostrednosť malých detí dokáže rodičov občas vystrašiť. Prehlasujú, že vidia veci, o ktorých dospelí nemajú ani len zdanie... Čítaj viac
Nie vždy je obeta adekvátna miere splneného sna. Čítaj viac
Rozpadne sa manželstvo Natalie a Flynna krátko po svadbe? Čítaj viac
Zbierka príbehov matky, ktorej osud doprial dvojitú... Radosť! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip