Stratené

Eva Urbaníková

Keď sa láska premení na nočnú moru.


Už sa vám niekedy stalo, že sa váš život otočil natoľko, že ste ho prestali spoznávať? Spadli všetky opory, zbúrali sa pevné múry, priority sa úplne poprehadzovali? Stratené je kniha, ktorá popisuje niečo podobné. Ilúzie, sklamanie, vieru a boj…

Keď som po prvýkrát chytila túto knihu do ruky, čudovala som sa, prečo má iný formát ako ostatné Evitovky. Stačilo si prečítať prvú kapitolu a dostala som odpoveď. Stratené nie je totiž bežnou Evitovkou, čo sa obsahu a formy týka. Nielenže v nej nájdeme sedem samostatných príbehov, no i spôsob, akým sú tieto príbehy vyrozprávané, je odlišný. Eva Urbaníková sa osobne stretla s niekoľkými ženami alebo ich príbuznými, ktorých spája jeden element – zaľúbili sa do moslima. Čo kapitola, to jeden príbeh, podobný začiatok, podobný priebeh vzťahu, no iný koniec. Príbehy nie sú len súvislým rozprávaním žien, ale občas sú prerušené autorkiným postrehom či doplňujúcou otázkou.

Ako som sa už zmienila, ide o príbehy napísané životom, príbehy žien, ktoré až príliš verili láske a odovzdali jej úplne všetko, čo dovtedy mali. Najprv ony zbúrali všeobecné predsudky a potom sa nechali zbúrať svojou vlastnou dôverou. Vydať sa za človeka, ktorý je ovplyvnený inou kultúrou, svoje skutky podraďuje inému náboženstvu, je vždy veľkým riskom. Oplatí sa to? Investovať do vzťahu a dúfať, že sa nám naše vklady niekedy vrátia? Ženám, ktoré spoznáte vďaka tejto knihe, nikto nič negarantoval. No predsa len verili a pozerali sa na to, ako sa ich viera láme na malé ostré a pichľavé kúsky.

„To je ich špecialita, nájsť okamžite vinníka, hocikoho, len nie seba. Vidíš to aj v takých extrémnych prípadoch, keď moslim svoju ženu udrie. Nezháči sa a neospravedlní sa, že zašiel priďaleko alebo prekročil hranice. Na vine je žena, lebo ho k bitke vyprovokovala. Čímkoľvek.”

Deti, ktoré sa stali rukojemníkmi, bezsenné noci, bezhraničná korupcia, klamstvá, ktoré nepoznajú limity, snaha nájsť v úradoch pomoc, zháňanie peňazí, pretože každá pomoc niečo stojí… Aj tieto skutočnosti spájajú jednotlivé príbehy, ktoré v knihe nájdete. Tak ako to už v Evitovkách väčšinou býva, aj táto je plná emócií a hlboko zasiahne predovšetkým každú matku. Ja som pri čítaní mnohokrát neverila vlastným očiam a bolo mi do plaču z toho, čo sa v našom svete deje. Zatiaľ čo si ja žijem svojím životom, v iných krajinách sú bezbranné deti odlúčené od najdôležitejšieho človeka vo svojom živote.

Vďaka tejto zbierke príbehov spoznáte Renátu, Češku, ktorá sa dobrovoľne nechala uväzniť v arabskej krajine, Nemku Monu, Slovenku Patríciu či Poľku Bašku, ktorým chýba to, čo iné matky berú ako samozrejmosť – blízkosť svojich detí. Ich rozhovory s autorkou knihy sú pútavé, emotívne a autentické. Bez zbytočných okrás či opisov, viac či menej popretkávané nádejou a zúfalstvom.

„Vo voľnom čase som študovala rodinné egyptské zákony, sledovala som prípady únosov detí po celom svete a v noci som sa spotená budila na to, že počujem Majsin plač. Ak som teda spala. Nepamätám si noc, odkedy dievčatá nemám, ktorú by som celú, v pohode prespala. Straší ma tá štatistika. Tých málo nájdených detí. Neviem si predstaviť, že by som ich už nenašla. Neviem si predstaviť pocity tých žien, ktoré nemajú ani šajnu, kde sa ich deti nachádzajú.”

Mnohým sa môže zdať, že autorka hodila všetkých moslimov do jedného vreca a svojou knihou nám posúva jasný odkaz – od iných kultúr ruky preč! Viem si predstaviť, že sa niektorí ľudia môžu cítiť dotknutí, pobúria sa a povedia si, že nie každý je taký. Aby nevznikali zbytočné hádky a polemiky, je potrebné si uvedomiť, že Urbaníková negeneralizuje, no za pomoci svojej knihy nám len ukazuje, že to môže skončiť AJ takto. Že aj tie najsladšie začiatky môžu vyústiť do trpkého konca. Nič viac a nič menej.

Ak sa k Strateným postavíte ako ku knihe, ktorá je len varovným prstom, nebude viac priestoru na urážanie sa. A možno si aj vďaka týmto príbehom spoločnosť uvedomí, že vo vzduchu ešte stále visí nevyriešená otázka. Máme právo rozhodovať za deti? Kam patria, keď sa rodičia z odlišných kútov sveta rozvedú? Prečo si sami nemôžu určiť, kde budú vyrastať?

 Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– niekoľko odlišných príbehov ukrytých pod jednou strechou

– množstvo emócií, autentické príbehy

– kniha sa číta pomerne rýchlo a ľahko

Pre koho ánoPre koho áno

– ak vás zaujíma motív knihy – láska k cudzincovi vyznávajúcemu odlišné náboženstvo

– ak radi čítate o kultúrnych rozdieloch

– ak práve nemáte chuť na jeden súvislý príbeh

Pre koho niePre koho nie

– ak sa zvyknete zamýšľať nad nie práve rozumným konaním postáv a zvykne vás táto skutočnosť poburovať

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 20min

Počet strán: 208

 

Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať. Čítaj viac
Hoci sa snažíme viesť svoj život tak, aby jedna životná rovina neohrozovala existenciu druhej, občas jednoducho prídu chvíle, kedy sa nám to nedarí. Čítaj viac
Každý z nás potrebuje niekoho, kto by ovládal našu temnejšiu časť. Čítaj viac
Ste si istí, že vás nik nesleduje? Čítaj viac
Všetky deti sú rovnaké a unikátne zároveň. Čítaj viac
Deti vnímajú problémy citlivejšie, než si myslíme. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip