Štíhla potvora varí

Rory Freedmanová, Kim Barnouinová

Dôkaz toho, že koláč je možné upiecť aj bez použitia bielej múky, cukru či vajíčok.


Otvorte špajzu, chladničku i mrazničku a poriadne sa rozhliadnite. Čo tam vidíte? Mäso, salámy, stužený rastlinný tuk, vajíčka, mlieko, kávu a bublinkové nápoje? Tak potom pozor, vážení! Ak by vás prišla navštíviť Štíhla potvora, dozaista by ste o svoje zásoby prišli. Pýtate sa, čo by ste potom jedli? Aj na túto otázku vám Štíhla potvora odpovie!

štíhla potvora variVegáni, vegetariáni alebo ľudia, ktorí sa snažia žiť zdravo Štíhlu potvoru iste poznajú. Skrýva sa za ňou dvojica amerických autoriek, ktoré útočia na potravinový priemysel a snažia sa ľuďom otvoriť oči. Prečo by sme do seba mali pchať antibiotiká či pesticídy, ktoré nám v mäse a mliečnych výrobkoch servírujú svetové veľmoci? Štíhle potvory sú rázne, radikálne a nekompromisné. Aj to je dôvodom, prečo ich jedni milujú a iní neznášajú. Spory medzi vegetariánmi (nebodaj vegánmi!) a mäsožravcami sú omnoho väčšie než medzi fajčiarmi a nefajčiarmi. Zdá sa vám to absurdné? Áno, je to tak, zdravý rozum si asi vzal dovolenku. A preto na javisko prichádzajú Štíhle potvory…

V úvode tejto kuchárskej knihy nám autorky zopakujú to, čo nám krvopotne a zanietene vysvetľovali vo svojej predchádzajúcej knižke. Ako nášmu organizmu škodí mäso, vajcia, mliečne výrobky, cigarety, alkohol či káva? A aké je pozadie výrobného procesu týchto produktov?

„My ľudia sme jediní živočíšny druh na zemeguli, ktorý sa nadája mliekom iného živočíšneho druhu. Čo keby sme si na ovsené vločky dávali gorilie mlieko alebo máčali keksy v zebrom mlieku? Prečo pijeme práve kravské mlieko? Pretože využívať zvieratá, ktoré vyprodukujú najviac mlieka – no je s nimi menej práce ako so slonom – znamená viac peňazí pre farmárov. Nemá to nič spoločné ani so zdravím, ani s výživou. Opäť ide len a len o peniaze.”

Je mi jasné, že mnohí z vás sa k časti venujúcej sa receptom ani nedopracujú, pretože ich odradí striktný a trochu agresívny úvod. Štíhle potvory naozaj vyrazili plnou parou vpred, čo sa nie každému môže pozdávať. Keď však prečítate tých pár úvodných strán, dostanete sa k receptom rozdelených do ôsmich kapitol. Raňajky, predjedlá, polievky, šaláty, hlavné chody a niečo aj pre maškrtné jazýčky… Pýtate sa, z čoho Štíhle potvory varia a pečú, keď vyhlásili vojnu mäsu, mlieku, vajciam a produktom vyrobeným z nich?

Ja som sa neobávala toho, že by nemali dostatok surovín, pretože aj vegetarián či vegán si môže dopriať pestré a chutné jedlo (mnohokrát ešte pestrejšie ako tí, ktorí tento životný štýl zavrhujú.) Mala som však obavy z toho, či bude táto kuchárska kniha použiteľná aj pre bežného človeka, nielen farmára s vlastnou záhradkou, ktorý vydal dcéru za majiteľa predajne zdravej výživy. Štíhle potvory nám v úvode síce hovoria, že ani ony neznášajú recepty, pri ktorých zistíte, že zo všetkých vymenovaných surovín máte doma akurát tak soľ. Hovoria, že sa snažili sprístupniť ich filozofiu aj bežnému človeku a jeho možnostiam, no na niektorých surovinách trvajú a oplatí sa ich pozháňať.

Ak sa teda rozhodnete uvariť nejaké to jedlo za pomoci Štíhlych potvor, musíte sa pripraviť na to, že sa zoznámite s vegánskym syrom, vegánskymi kvasnicami, s vegánskou slaninou alebo šunkou… Chytáte sa za hlavu? Nelámte nad touto knihou palicu, nájdete tu aj niekoľko použiteľných receptov, pri ktorých vám postačia aj tie suroviny, ktoré doma máte, prípadne ich zdravšie náhrady.

Veľmi, ale skutočne veľmi mi tu chýbali fotografie. V celej knižke nenájdete ani jednu jedinú, preto musíte recepty poriadne čítať a skúmať. Pri iných kuchárskych knihách sa stačí zadívať na obrázok a ihneď sa vám pustia slinky. Tu sme však o túto slasť ukrátení, ak chceme vedieť, aké jedlo bude výsledkom, okrem jeho názvu si musíme prečítať vymenovanie surovín a v neposlednom rade i postup.

Štíhla potvora varí je pre voľnomyšlienkárov, pre ľudí s otvorenou mysľou i srdcom, ktorí sa neurazia, ak im niekto povie, že sa stravujú zle. No aj pre tých, čo chcú zmenu, chcú svoje telo trochu odľahčiť od bežnej stravy a dopriať mu niečo chutné, zdravé a výživné. Nie je potrebné, aby sme sa všetci stali zarytými vegánmi. Všetko však má byť v rovnováhe a naše telo si tú rovnováhu priam žiada.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– nekompromisne a striktne podané informácie o novom životnom štýle

– v knihe chýbajú fotografie

– úvod, ktorý je rekapituláciou predošlej knižky

– recepty, ktorých väčšina si žiada nie celkom bežné suroviny

Pre koho ánoPre koho áno

– pre vegánov a vegetariánov

– pre každého, kto chce občas načerpať inšpiráciu a uvariť niečo bez živočíšnych prísad

– pre tých, ktorí v kuchyni radi experimentujú

Pre koho niePre koho nie

– pre ľudí, ktorí majú voči vegánstvu výhrady alebo predsudky

– ak si v kuchárskej knihe potrpíte na fotografie zobrazujúce hotové pokrmy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Erika Mináriková

Pôvodný názov: Skinny Bitch in The Kitch

Recenzent knihu čítal: 01hod 13min

Počet strán: 200

 

Originalita receptov
Dostupnosť surovín
Náročnosť
Fotografie

 

Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Nie vždy je potrebné siahnuť po liekoch. Čítaj viac
ijeme v informačnej dobe, aspoň tak ju teraz nazývajú. Obklopujú nás e-knihy, bez internetového pripojenia si nedokážeme predstaviť jediný deň, pri výpadku elektriky či... Čítaj viac
Svet čelí hrozbe, ktorá nepozná hranice. Čítaj viac
Sú tajomstvá, ktoré by sme najradšej zmazali z mysle. Čítaj viac
Je rozumné vstupovať do vzťahu a priniesť si doň množstvo tajomstiev? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip