Šťastie prišlo v sobotu

Silvia Bystričanová

Šťastie prichádza vtedy, keď sme schopní ísť ho privítať.


Kto sa aspoň raz v živote nezamyslel nad šťastím a jeho podstatou, akoby ani nedýchal. Každý z nás sa ho snaží dolapiť, chytiť za pačesy a pevne si ho pritisnúť k hrudi, aby od nás znovu neodišlo. Takí sú i hlavní hrdinovia tejto knihy, teda rovnako ľudskí ako my ostatní.

Šťastie prišlo v sobotu je voľným pokračovaním knižky Každý deň má niekto narodeniny. Hoci som predchádzajúcu časť nečítala, v tejto som sa i bez toho vedela zorientovať. Nemala som pocit, že mi niečo uniká, že tí, ktorí prečítali prvý diel, môžu byť o krôčik popredu. Dokonale som sa vžila s postavami a sledovala ich rozmanité osudy, ktoré však niečo spájalo. Niečo, na čom záleží snáď každému človeku na tejto planéte – naše vlastné šťastie.

Málokedy obálka korešponduje s obsahom knihy. Skúste si poriadne obzrieť tento obal a pomenovať, čo vidíte. Pestrú jednoduchosť, skromnú rozmanitosť, nenápadnú originalitu? Nezdá sa vám, že sa dvojice týchto prívlastkov navzájom trochu bijú? Je to tak. Rovnak je na tom i knižka. Jednoduchá, no pestrá, skromná, no rôznorodá, navonok pôsobí všedne, no vo svojej hĺbke je vynachádzavá a plná krásnych krehkých myšlienok, ktoré treba v príbehu vypátrať.

„Poznala ho dlho a naozaj dobre, preto vedela, že za necitlivými poznámkami skrýva láskavú dušu a utajovaný humanizmus. Pri odchode sa ešte obrátila, aby mu šťastná povedala: ,Francois Villon v knihe Veľký testament napísal: Dobro sa nemá zabudnúť. Nezabudneme.’”

Nina cestuje na Srí Lanku a dúfa, že jej tam pomôžu nájsť stratenú vnútornú rovnováhu. Spoznáva kliniku, stretáva sa so zvláštnou spolubývajúcou, s ktorou si však nemôže pokecať, pretože ich rozdeľuje jazyková bariéra. Snaží sa nasávať novú atmosféru, vstrebávať všetky podnety, ktoré by ju popohnali k vnútornému posunu. Dokáže si všetko, čo sa naučila, ponechať aj po príchode do rodnej krajiny?

Táto postava ani zďaleka nie je jediná, ktorú v tomto príbehu spoznáme. Nina má mnoho kamarátov, dej nám trošičku zamotajú aj jej priateľ Rony či doktor Gutman – staručký a osobitý mizantrop. Všetky tieto postavičky spája jedna vlastnosť. Túžia po okamihu, ktorý by ich presvedčil, že so životom narábajú rozumne a šetrne.

„Takmer každý deň mu ju niečo pripomenulo. Každému niekto chýba, ale ak od nás odíde človek, s ktorým sme denne zdieľali život, nachádzame po ňom na každom kroku bolestnú stopu, ktorá nám nedovolí zabudnúť a v tých najneočakávanejších okamihoch nás pichne pri srdci.”

Ako som už spomenula, príbeh veľmi dynamický nie je, no nesie v sebe krásne čaro, ktoré vás núti čítať stránku po stránke. Je poprešívaný hĺbavými myšlienkami, reflexiami a zamysleniahodnými momentmi, ktoré tu úplne postačujúco nahrádzajú kolísavý a gradujúci dej. Osudy postáv vám vôbec nebudú ľahostajné a budete sa tešiť na koniec, v ktorom zistíte, či im autorka dopriala to, po čom tak bažia.

Pri čítaní iste oceníte i bohatú slovnú slovnú zásobu, ktorú je najviac poznať pri opisoch či niektorých začiatkoch kapitol. Úžasne dotvára finálny efekt z knižky. Pekné prirovnania a široké spektrum slovíčok ešte viac prehlbujú filozofický nádych príbehu.

Ak si myslíte, že sa dnes naše autorky venujú len nezmyselným vzťahovým trojuholníkom, zamotanej a nenaplnenej láske či príbehom o tom, ako im osud nedoprial harmonickú rodinu, musíte siahnuť po tejto knihe. Presvedčíte sa, že i dnes sa píšu knihy, ktoré majú krásnu hlavnú myšlienku, vedia si svojím čarom uctiť čitateľa a podnietiť ho k premýšľaniu. Keď sa do knihy ponoríte v prvý víkendový deň, je celkom možné, že i to vaše šťastie príde v sobotu.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– celkom bohatá slovná zásoba

– ľahký príbeh, nad ktorým sa možno zamyslieť

– niekoľko pekných okamihov či myšlienok, ktoré si čitateľ zapamätá

– dej plynie pomaly a pokojne

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, kto rád v knižkách nachádza skryté odkazy

– pre ženy, ktorým sa už zunovali klasické vzťahové zápletky

– pre všetkých, ktorým záleží na vlastnom šťastí

 

Pre koho niePre koho nie

– ak túžite po sladkej romantike

– ak si potrpíte na dynamickom príbehu

– ak sa vám nechce v texte kutrať a premýšľať nad ním

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Slovart

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 47min

Počet strán: 152

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

O tajomstvách, ktoré máme všetci. Čítaj viac
Keď sny rozprávajú... Čítaj viac
Nie vždy je potrebné siahnuť po liekoch. Čítaj viac
Každý si zaslúži, aby raz našiel (a nestratil) svoju múzu. Čítaj viac
„Fičí” aj vo vašej domácnosti jedna a tá istá rozprávka? Je vaša snaha zmeniť rozprávkový repertoár ihneď zbojkotovaná, a vy tak každý večer... Čítaj viac
Aké je to, keď veľmi chceme človeku niečo povedať, no on nám nechce rozumieť? Aké je to hovoriť poéziou? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip