Squelé babenky

Ivana Furjellová

Aj navonok neškodná zábavka sa môže premeniť na veľkú hrozbu.


Letné prázdniny sú časom, ktorý si niektoré deti naplno užívajú a iné zasa zívajúc sedia doma na zadku. Voľný čas v kombinácii s nudou dokáže nielen u mladých ľudí narobiť šarapatu. Tak to bolo i v prípade Karolíny. Tá si v jeden deň zapla počítač, prihlásila sa na internetovú zoznamku a vtedy sa to celé spustilo. Kolotoč, z ktorého sa nedá vysadnúť.

squele babenkyKeď Karolínina najlepšia kamarátka Miša odchádza s rodičmi na dovolenku, ona ostáva v rodnom meste úplne sama. Nemá si s kým vyjsť von či si len tak poklábosiť o bežných veciach. Z rozmaru si vytvorí konto na internetovom zoznamovacom portáli, obzerá si iných používateľov a smeje sa na tom, ako sa naplno odovzdali virtuálnemu svetu nevediac, že to isté o chvíľu čaká aj ju. Pípnutia prijatých správ, komentáre od iných používateľov či záujem cudzích osôb sa pre ňu stali návykovou drogou. Nič sa nemení, ani keď sa Miša vracia z dovolenky. Realita už nie je podstatná, všetko dôležité sa odohráva len v internetových miestnostiach. Karolína tak zabúda na školu, svojich skutočných priateľov a rodinu.

„Presedela som na internete od rána až dovtedy, kým sa mama s ocom nevrátili z práce. Keď som počula, že do dvora vchádza naše auto, rýchlo som sa odhlásila, zaniesla noteboook na miesto a tvárila som sa, že robím niečo užitočné. Na maminu otázku, čo som celý deň robila, som si vždy našla potešujúcu odpoveď.”

Kniha Squelé babenky poukazuje na to, že hranica medzi nevinnou zábavkou a závislosťou je mimoriadne tenká a ťažko spozorovateľná. Zvyčajne si uvedomíme, že sme ňou prešli až vtedy, keď znášame nepekné dôsledky – v prípade mladých ľudí v podobe zhoršených známok a úpadku medziľudských vzťahov.

Autorka tu veľmi autenticky zobrazila dušu mladého dievčaťa, ktoré si z dlhej chvíle chcelo len začetovať s niekým neznámym, no po čase sa mu to vymklo z rúk. Tiež sa jej podarilo satiricky vykresliť internetové prostredie a ukázať nám všetky jeho mínusy. Dievčatá, ktorým záleží len na tom, aby mali čo najdokonalejšiu profilovú fotku, písomná komunikácia popretkávaná smajlíkmi, slangom a množstvom špecifických výrazov, obrazovka počítača, pri ktorej zastane reálny čas a keď sa po chvíli pozriete na hodinky, zistíte, že ste pri nej strávili polku dňa.

„Keď som knihovníčke celá spokojná podávala posledné peniaze zo svojej peňaženky, usmiala sa na mňa. Dobre vedela, že som potrebovala ísť na čet, inak by som sa neupokojila. Ale mne bolo jedno, čo si o mne myslí žena z knižnice. Bolo mi jedno, čo si o mne myslí ktokoľvek. Moje vedomie dostalo, čo potrebovalo. Pocit, že som odpísala na správy.”

Oceňujem motív tejto knihy, mladí ľudia si tak prostredníctvom hlavnej postavy uvedomia, že abstraktný svet, do ktorého sa každý deň prihlasujeme, v sebe skrýva množstvo nástrah. Od začiatku až do konca som bola zvedavá, ako sa príbeh skončí a čo prinúti Karolínu zabudnúť na internetové fórum. Musím sa priznať, že moje predpoklady boli všelijaké, no takýto koniec som nečakala. Prekvapil ma svojou emotívnosťou a hlbšou myšlienkou.

Mladí čitatelia tento príbeh zhltnú za veľmi krátky čas, pretože sa nájdu na takmer každej stránke. Ak príbeh nebude práve o nich, spoznajú tam svojich kamarátov, ktorým závislosť na internete prerástla cez hlavu. Autorka ho napísala svižne a zaujímavo, všetky menšie vedľajšie odbočenia mali neskôr svoju dohru, takže o zbytočných a strany naťahujúcich pasážach tu nemôže byť ani reč.

Nie je na škodu, ak si občas zapneme počítač a zasurfujeme si na jeho kolísavých vlnách. Kedy sa však z rozptýlenia stáva závislosť? Tak ako pri všetkých užitočných veciach, aj pri internete platí staré zlaté pravidlo – všetko s mierou. Či menej je niekedy viac?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh, ktorý je mladým čitateľom veľmi blízky

– kniha sa číta rýchlo a ľahko

– hodnoverne vykreslená hlavná postava, ako aj nástrahy virtuálneho sveta

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mládež

– pre dospelých čitateľov, ktorí chcú pri knihe vypnúť, no veľmi nemusia romantické diela

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate prepracovanú zápletku či široký okruh slovnej zásoby

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 46min

Počet strán: 231

 

Skutočne na každú vzťahovú boliestku existuje liek? Je možné, aby sa každá láska dala zachrániť pred krachom či pádom do hlbokej priepasti? Čítaj viac
Deti vnímajú problémy citlivejšie, než si myslíme. Čítaj viac
Dôverčivosť sa nie vždy vypláca. Čítaj viac
Príbeh ženy, ktorú zničili drogy, i keď ich nebrala ona sama. Čítaj viac
Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
Je vek naozaj len číslo? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip