Spoveď šialenej matky

Jill Smoklerová

Materstvo je zamestnaním na celý život. Výplatu však nečakajte.


Narodenie dieťaťa je prelomovým momentom v živote každej ženy. Všetci si pod materstvom predstavíme rozkošné bábätko, okamihy, počas ktorých sa nám do očí tisnú slzy, šťastnú a idylickú rodinku. No asi viete, že očakávania sa niekedy diametrálne líšia od reality…

spoveď sialenej matkyJill Smoklerová je americká blogerka a spisovateľka, no v prvom rade je matkou. Niekoľko rokov zbierala skúsenosti iných mamičiek, ktoré sa so svojimi bizarnými príhodami rozhodli podeliť so širokou verejnosťou. Výsledkom je kniha, ktorá tak trochu rozdeľuje spoločnosť. Niekto sa pobavi, iný ostane pobúrený, pretože na povrch vyplávali aj tienisté stránky materstva. Kam sa zaradíte vy? Ostane to pri smiechu alebo si pred realitou radšej zakryjete oči?

Kniha zachytáva takmer všetky úseky materstva začínajúc tehotenstvom až po výchovu rastúcich detí. Každá kapitola začína výpoveďami mnohých žien, matiek, ktoré zažili či zažívajú neočakávané pocity, pre ktoré ich tak trochu nahlodávajú výčitky. Tiež by ste najradšej svojho potomka aspoň pár dní nevideli a venovali sa len samy sebe? Alebo im neviete zabudnúť skutočnosť, že zanechali trvalé následky na vašom, dovtedy dokonalom, tele? A čo spánok? Nezačali ste ho vnímať ako nedosiahnuteľný luxus?

„Ešte stále som neschudla kilá, ktoré som pribrala počas tehotenstva s mojimi dvojičkami. Dnes sú na druhom sutpni základnej školy, čo vám budem hovoriť.”

Po niekoľkých vtipných spovediach, ktoré otvárajú každú tematickú kapitolu, nasleduje Jillin monológ či opis toho, ako dané obdobie prežívala ona. Tehotenské chúťky, šialená potreba vyložiť si konečne nohy na stôl, strie na bruchu, neschopnosť popasovať sa s domácimi úlohami našich potomkov, manžel, ktorý zabudol na to, že by mal byť rovnocenným partnerom a nie ďalším dieťaťom, o ktoré sa treba starať… Toto sú len zlomky toho, s čím musia každodenne zabojovať milióny matiek po celom svete. Hoci ich rozdeľuje geografická poloha, mindráky, ktoré im trhajú nervy, sú snáď všade rovnaké.

„Často si predstavujem, ako cestujem späť v čase v mojom čiernom DeLoreane a svojmu predmaterskému ja odovzdávam hodnotné rady. Povedala by som jej, aby si cez víkendy pospala, lebo keď sa jej narodia deti, už sa nikdy poriadne nevyspí. No predovšetkým by som jej poradila, aby utekala na najbližšie verejné toalety a oblízala kľučku, aby pristúpila ku kýchajúcemu cudzincovi v kaviarni alebo sa postavila blízko kašľajúceho cestujúceho vo verejnej doprave. Povedala by som jej, buď chorá, kamarátka moja. Lebo keď sa raz staneš matkou, nebudeš si môcť chorobu dovoliť.”

Treba podotknúť, že kniha je tak trochu strelená a nekladie si servítku pred ústa. Preto k nej treba pristupovať s otvorenou mysľou a obrovskou dávkou nadhľadu. Inak si veľmi ľahko vyvodíte záver, že matky, ktoré sa nám z knihy prihovárajú, sú šialené stvorenia, ktorým pomôže len jedno – súdny príkaz na odobratie ich detí.

„∗Vedela som, že moja dcéra má vši. Aj napriek tomu som ju poslala do školy. Mala som termín u kaderníka a nechcela som ho zrušiť.
∗Opakovane zabúdam čistiť zuby môjmu 2- a 1-ročnému dieťaťu. Neviem, čo je také ťažké si na tom zapamätať, ale dobré je, že im tie zuby vypadnú.
∗Môj pubertálny syn má psoriázu. Viem, že to nie je nákazlivé, no niekedy proste nechcem sedieť vedľa neho.”

Spoveď šialenej matky nám nedáva žiadny návod, vďaka ktorému by mamičky lepšie zvládli niektoré životné peripetie. Je len výpoveďou či opisom toho, ako toto obdobie prežívali iní. Obsahuje spomienky a nelichotivé priznania, ktoré vás občas rozosmejú a inokedy zhíknete od ľaku či zhnusenia. No stále platí, že je tu zobrazená realita, i keď aj vy určite pocítite zahraničný vánok. Veľmi by ma zaujímalo, ako by kniha vyzerala, ak by bola zostavená len z výpovedí slovenských žien. Bolo by to iné? Menej zarážujúce alebo menej otvorené?

Čo vás môže pri čítaní trochu zmiasť, je nie práve dokonalý preklad. Zvláštna štylistika, neznalosť niektorých reálií, nešťastne volené prispôsobenie sa slovenskému čitateľovi tým pozornejším dozaista udrie do očí.

K tejto spovedi teda pristupujte opatrne. Neočakávajte cenné rady a pripravte sa na výpovede, ktoré sa možno budú zhodovať s vašimi zážitkami a možno nie… Koniec koncov, na zadnej obálke knihy je malé varovanie, pre ktoré sa nik nemôže sťažovať na obsah, ktorý v knihe nájde. Preto sa uvoľnite a priznajte si, že nik nie je dokonalý a matky sú tiež len ľudia so svojimi potrebami 🙂 .

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– výpoveď mnohých žien prináša niekoľko pohľadov na tú istú skutočnosť

– humor, ktorý nie všetci ocenia

– niekoľko komických situácií

– kapitoly zachytávajú snáď všetky obdobia materstva

Pre koho ánoPre koho áno

– pre matky, ktoré chcú vedieť, že nie sú jediné, ak sú občas s nervami v koncoch

– pre mužov, ktorí chcú zistiť, ako materstvo a príchod dieťaťa vnímajú ženy

– pre každého, kto sa chce zabaviť na cudzích problémoch

Pre koho niePre koho nie

– ak čakáte rady či návody na to ako byť dobrou matkou a vyrovnanou osobnosťou zároveň

– ak vám prekáža zlý preklad či množstvo chýb v texte

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: NOXI

Preklad: Linda Waclavová

Pôvodný názov: Confessions of a Scary Mommy

Recenzent knihu čítal: 02hod 03min

Počet strán: 176

 

Humorná poviedka pre všetkých, ktorí sa neberú príliš vážne. Čítaj viac
Všedné i menej všedné životné okamihy podané s humorom. Čítaj viac
Neobyčajný životný príbeh obyčajného starca. Čítaj viac
Ako vníma milenka manželku a manželka milenku? Čo za pocity navštevujú dušu tínedžerky, ktorá síce žije v blahobyte, no chýba jej záujem zo strany rodičov? Čítaj viac
Keď tvár neprezrádza len pocity. Čítaj viac
Zbierka príbehov matky, ktorej osud doprial dvojitú... Radosť! Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip