Spoľahlivá manželka

Robert Goolrick

Láska a nenávisť majú k sebe veľmi blízko a je len na jedincovi, na ktorú stranu sa prikloní.


Vzrušujúce, temné, tajomné… tak znejú slová na obálke Spoľahlivej manželky. V mnohých prípadoch sú to slová, ktoré zaujmú nádejného čitateľa a ten siahne po knihe. Klamstvá, podvody, láska a nevraživosť sú často témami historických romantických kníh a inak to nie je ani v tomto prípade. Z pera amerického spisovateľa sa vytvoril bestseller, ktorý zaujal množstvo ľudí. Alebo ich sklamal?

spoľahlivá manželkaPri čítaní sa musíme presunúť do 20. storočia a prejsť cez oceán do Ameriky. Hlavná mužská postava Ralph Truitt je vynikajúci obchodník. Má všetko – peniaze, ľudí, auto i domy, no už dvadsať rokov žije bez lásky a trpí. Preto sa rozhodne, že si nájde ženu, ktorá mu naplní jeho prázdne vnútro. Catherine sa má stať jeho vyvolenou, no Ralph zatiaľ netuší, akú tvár nosí pod maskou. Jej úlohou nebude len preukazovať mu lásku a spĺňať všetky manželské povinnosti, no Ralph ju pošle aj po svojho syna, ktorý od neho ušiel ako štrnásťročný. Catherine má však svoj plán. Nikdy nebola počestnou ženou a na živobytie si zarábala najstarším remeslom. Nejde jej o to, aby bol Ralph šťastný, a preto sa ho pokúša zabiť. Musí však dodržať svoj sľub… Ak by ho porušila, jej život by sa začal uberať nesprávnym smerom.

„Cnosti srdca mu boli neznáme a nech boli čímkoľvek, z matkiných neprestajných modlitieb vedel, že ich nikdy nebude mať. Ona na prostej drevenej lavici v opustenom kostole videla nebesá. On sedel vedľa nej a myslel iba na nahé ženy a bohatstvo, na hodvábne slnečníky, pekné kočiare a nekonečnú rozkoš. Jeho láska k ženám a jeho strach z nich, zo svojej a z ich smrti, prerástli do nenávisti, ktorá nikdy nepoľavila.“

Pri tejto knihe je zbytočné chodiť okolo horúcej kaše. Jej čítanie nebolo pre mňa žiadnym relaxom, len čakaním na koniec. Od prvých strán mi nesadol štýl autorovho písania, nezaujala ma téma knihy a postavy som nemala rada. Keď niekto číta romantickú knihu, očakáva, že tam bude aj niečo jemné a pekné. Ja som to však pri tejto knihe vôbec necítila. Všetko sa točilo okolo sexu a zabíjania. Úprimne, neviem akú cieľovú skupinu čitateľov táto kniha zachytí. Názov, obálka i anotácia skôr oslovia ženy (ktoré tu však nenájdu to, čo hľadajú) a muži, ktorí by príbeh vedeli oceniť, po tejto knihe s najväčšou pravdepodobnosťou nesiahnu.

Prekážali mi niekoľkostranové opisy bezvýznamných vecí a keď sa k tomuto prvku pridalo i správanie hlavných postáv či ich rozmýšľanie, bol to pre mňa najvyšší stupeň sklamania. Catherine bola hnusná beštia, ktorá sa nebála ísť cez mŕtvoly, no hrala sa na chuderku a anjela v ľudskej koži. Všetko však chcela len pre seba. No aby som jej nekrivdila, tak sa pokúšala pomôcť aj svojej mladšej sestre. Ralphovo správanie som veľakrát nechápala a postupne som sa o to aj prestala pokúšať. Pôsobil na mňa ľahostajne a lenivo, lebo nič poriadne so svojím životom nerobil a aj keď vedel, že niekto milovaný ho zabíja, bolo mu to jedno. Jeho ponímanie lásky bolo zvláštne a jediné nad čím viac premýšľal, bol jeho stratený syn a sex so ženou, ktorú vôbec nepoznal. Zopárkrát sa vrátil aj do svojej minulosti, v ktorej opisoval svoju bývalú manželku a, samozrejme, on bol ten chudáčik – podviedla ho žena a odišla od neho. Takže sa umáral v strašnej samote a pociťoval málo lásky, lebo mu ju nemal kto poskytovať, až kým sa neobjavila Catherine.

„Pred niektorými vecami unikneš, uvažoval. Pred väčšinou z nich však nie, rozhodne nie pred chladom. Neunikneš pred tým zväčša zlým, čo sa ti stane. Pred stratou lásky. Sklamaním. Pred hrozným úderom tragédie.“

Koniec knihy je pre skúseného čitateľa veľmi predvídateľný. Naskytli sa tam však aj svetlé stránky, a to v prípade, keď postavy trochu uvažovali nad svojím správaním. Ako zaujímavé môžem takisto zhodnotiť i otázky lásky a prehodnotenia toho, čo postavy robia. Ako sa môže správať človek, ktorý nikdy nepocítil lásku? Čo dokáže s človekom urobiť zistenie, že ho niekto miluje? Tieto svetlé stránky však celkový dojem z knihy nedokázali zachrániť, oveľa viac ich prevyšovali už spomenuté zápory.

Kniha však aspoň ukázala, ako ďaleko môže zájsť ľudská nenávisť. Autor podľa môjho názoru pochoval svoju knihu na nekonečných a nudných opisoch, na niekoľkých scénach, ktoré boli čudesné a v neposlednom rade na svojich postavách, ktorých správanie bolo niekedy veľmi smutné a pochybovala som, či vedia vôbec používať rozum. Môže sa zdať, že knihu hodnotím veľmi kriticky a nedala som jej takú šancu, akú by si zaslúžila. Mojím najväčším prekonaním však bolo, že som sa dostala na jej koniec a tajne som dúfala, že sa udeje niečo, čo zlepší moju mienku o nej. Žiaľ, nestalo sa tak.

Pripúšťam však, že kniha môže niektorých čitateľov zaujať. Ak vás nedokážu znechutiť dlhé opisy či absurdné konanie postáv, možno vás zaujme romanticko-dramatická zápletka. 

Recenzent: Slávka Kodadová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– dlhé, v istých prípadoch zbytočné opisy

– absurdné konanie postáv

– príbeh zobrazuje, kam je schopná zájsť nenávisť

– dej sa odohráva v minulom storočí

– predvídavý koniec

Pre koho ánoPre koho áno

– pre nenáročných čitateľov

Pre koho niePre koho nie

– pre ženy, ktoré očakávajú klasickú sladkú romantiku

– ak vám pri čítaní prekážajú bezvýznamné opisy, ktoré v príbehu pôsobia ako spomaľovače

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Ján Dulla

Pôvodný názov: A Reliable Wife

Recenzent knihu čítal: 05hod 00min

Počet strán: 232

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Mysteriózny svet dvoch mladých duší, ktorých spojenie sa zdá byť osudové je už od začiatku spečatené koncom. Koncom v zmysle katarzie. Čítaj viac
Čo robí ženu naozaj šťastnou? Čítaj viac
Nikdy nehovor nikdy, pretože v živote je možné naozaj všetko. Melody si tiež myslela, že jej minulosť pre ňu navždy ostanem tajomstvom. Banálna zhoda náhod však spôsobila, že... Čítaj viac
Aj zlý deň môže znamenať nový začiatok. Čítaj viac
Keď má ľudská lenivosť katastrofálne dôsledky. Čítaj viac
Životné okolnosti nás častokrát doženú k hrôzostrašným činom. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip