Sny a videnia

Vilma Jamnická

Keď sny rozprávajú…


Naozaj sú sny svedectvom duše? Alebo ide len o bezcenné obrazy, ktoré produkuje naša psychika? Dokážu príbehy, ktoré v noci prežívame predpovedať budúcnosť? 

sny a videniaPodľa Vilmy Jamnickej určite áno. Sny majú podľa nej väčší význam, ako si mnoho ľudí uvedomuje. V krátkom úvode svojho snára nám popisuje, ako toto dielo vzniklo a ponúka nám pár príkladov z jej života, ktorými manifestuje svoje tvrdenia o dôležitosti snov. Obrazy, ktoré v noci vidíme môžu byť naším obrovským pomocníkom. Čo sa túto noc snívalo vám? Zapamätali ste si niečo?

„Tajomstvo sna lákalo ľudí od nepamäti. Boli a sú ľudia, ktorí vedia sen vyložiť. Ja som si sny zapisovala a porovnávala ich s tým, čo som v nasledujúcich dňoch zažila. Poznámky tvoria základ snára, v ktorom by ste mali nájsť vysvetlenie aj vy. Pri určovaní symbolík som si svoje skúsenosti porovnávala s Weinfurtovým mystickým šlabikárom, so starými, u nás nepreloženými nemeckými a maďarskými snármi, no najväčšmi som sa spoliehala na svoj vlastný život.”

Autorka v stručnom predslove charakterizuje niekoľko typov snov. Tiež ste si doteraz mysleli, že sú všetky sny postavené na rovnakej báze? Nie je tomu tak; nie je totiž sen ako sen. Zážitky, ktoré nám naše vedomie v noci naservíruje, nám môžu okrem iného predpovedať budúcnosť, vystríhať nás pred niečím, alebo nám dokonca spostredkovať odkaz od inej osoby.

„Po smrti sa mi zjavil aj Andrej Bagar – a to som ešte nevedela, že je mŕtvy – a vravel mi: mali ste pravdu, smrťou sa to nekončí. Privítala som ho ako milého hosťa a zaspievala som mu pesničku, ktorú sme kedysi spolu spievali na zájazde.”

V závere svojho predslovu nám autorka dáva návod na to, ako si privolať „ten správny sen”. Chcete sa spojiť s konkrétnym človekom? Nie je to vôbec nemožné! Všetko čo budete potrebovať, je papier, modré pero, modrá stužka a, samozrejme, spánok.

Po dočítaní úvodu mi bol nesmierne sympatický fakt, že Vilma Jamnická nikoho silou-mocou o svojich tvrdeniach nepresviedča a necháva na samotnom čitateľovi, ako nakoniec bude k snáru pristupovať. Dokážete sa zorientovať v symbolike snov a využiť ich význam vo svoj prospech, alebo do snára nahliadnete len z čírej zvedavosti?

„Tí, ktorí význam sna podceňujú, mali by si uvedomiť, že človek v spánku nie je mŕtvy, jeho vedomie-podvedomie a ďalšie hemisféry mozgu fungujú a len niečo z tejto činnosti sa nám dostáva za pomoci sna do nášho vedomia.”

Sny a videnia je v porovnaní s inými titulmi veľmi útlym snárom. Ja v ňom zvyknem zalistovať vtedy, ak mi nejaký sen utkvie v pamäti na dlhší čas. Mnohokrát tu však nenájdem symbol, ktorý v mojom sne dominoval, prípadne tu nájdem také, ktoré sa v mojich snoch nevyskytujú veľmi často, zväčša vôbec. Výklady jednotlivých symbolov sú stručné, no celkom postačujúce. Niektoré heslá sú rozvetvené, čím nám autorka interpretáciu symbolov nemálo uľahčila.

Ako je to s vami? Veríte v skrytý význam snov? Pamätáte si, čo sa vám v noci snívalo? Myslíte si, že strašidelné sny sú zlou predzvesťou? Možno sa mýlite. I mňa častokrát prekvapilo, že sen, z ktorého som sa prebudila s potom na čele, bol pozitívnym znamením. Ak radi hľadáte skryté významy a zaujíma vás, čo vám chce vaša psychika pomocou snov odkázať, táto kniha je určená práve pre vás.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– prehľadnosť

– krátky a stručný úvod

– niektoré heslá sú rozvetvené

– mnoho slov v podobe hesiel tu však chýba

Pre koho ánoPre koho áno

– pre každého, kto si chce skontrolovať význam sna, ktorý sa mu v noci priplietol do spánku

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte obšírnejší snár či výklad snov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 00hod 35min

Počet strán: 192

 

Tradície by sa mali zachovávať len vtedy, ak nám bytostne neubližujú. Čítaj viac
Je smola naozaj dedičná? Čítaj viac
Voľba, pred ktorú by nechcel byť postavený nik. Čítaj viac
Uprataný byt je základom šťastného života. Čítaj viac
Kto sa aspoň raz v živote nezamyslel nad šťastím a jeho podstatou, akoby ani nedýchal. Každý z nás sa ho snaží dolapiť, chytiť za pačesy... Čítaj viac
Romanticko-dramatický príbeh o hľadaní životných radostí. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip