Slza

Lauren Kateová

Aj absurdný príkaz môže mať svoje opodstatnenie.


Nikdy nevyroniť ani slzu? Dá sa to? Veď slzami si ventilujeme všetky naše pocity počnúc smútkom až po úprimnú radosť. Eureka si však tento luxus dovoliť nemôže. Pýtate sa prečo? Taký je totiž odkaz, ktorý jej zanechala jej matka. A že je životne dôležitý, to sa budeme postupne dozvedať…

slzaEureka v mladom veku prišla pri nešťastí o svoju mamu. Ich auto zmietla veľká prívalová vlna a naša hlavná hrdinka z tejto katastrofy vyviazla živá len obrovským zázrakom. Pamätá si iba nejasnú postavu, ktorá ju zachránila. Prečo však musela umrieť jej matka, to nik netuší a ona sa musí naučiť žiť aj s pocitom veľkej životnej straty. Keď Eureka dostáva do rúk dedičstvo, nestačí sa nad jeho bizarnosťou čudovať. Hromový kameň odpudzujúci vodu a kniha napísaná v čudnom jazyku. Aký majú tieto veci význam? Čím viac sa Eureka snaží dopátrať k podstate, tým viac čudných udalostí sa deje a ona zisťuje, že je vo veľkom nebezpečenstve. Je ten zvláštny chlapec Ander nejakým spôsobom zainteresovaný do Eurekinho životného príbehu? Prečo má stále sa zväčšujúci pocit, že jej niekto či niečo ide po krku?

Už po prečítaní prvých dvoch odsekov je čitateľovi jasné, že sa voči Eureke kuje zákerný plán. Autorka nám tak odhalila tajomstvo, ktoré sa Eureka bude dozvedať postupne. Stále však vo vzduchu visí otázka, prečo je tomu tak. Kto sú to členovia spolku Nositeľov rodu? A prečo im tak veľmi záleží na tom, aby ich plán vyšiel? Čím sa Eureka s jej matkou previnili, že si vyslúžili takýto trest?

„Aj chlapec v člne patril k Nositeľom, bol najmladší z rodu. Auto na moste bol chrysler z roku 1988 farby šampanského, mal najazdených dvestotisíc míľ a spätné zrkadlo prilepené páskou. Šoférovala ho archeologička, červenovláska, matka. V aute s ňou sedela jej sedemnásťročná dcéra z New Iberie v Louisiane a práve na ňu sa Nositelia zamerali. Dievča i jeho matka budú o chvíľu mŕtve – ak chlapec niečo nepokazí. Volal sa Ander. A potil sa.”

Hlavné postavy, Eureka a Ander, sa dostávajú do niekoľkých vnútorných rozporov. Ander sa nevie preniesť cez city, ktoré k Eureke pociťuje a ona si zasa nevie vysvetliť, prečo ju to k nemu tak veľmi ťahá. Autorka sa touto romantickou, no nie sladučkou a vtieravou zápletkou, dostáva pod kožu i tým čitateľom, ktorí fantasy žáner veľmi neobľubujú, prípadne sa s ním doteraz veľmi nestretávali.

Laureen Kateovej sa tak podarilo osloviť široký okruh čitateľov. Motív lásky je tu približovacím prostriedkom k mladým dievčatám, mystický podtón a legendy zakomponované do moderného sveta zasa upútajú i starších čitateľov. Z textu na nás číha neistota, napätie i mnoho hrozieb a tieto prvky zasa ulahodia tým, ktorí si potrpia na pravidelnú gradáciu deja, posun vpred a zimomriavky.

K žánru Young Adult som nikdy nepociťovala veľké sympatie. Vždy som si pod týmto pojmom predstavila množstvo fantastických prvkov a lepivú, priam až neznesiteľnú romantiku. Vďaka tejto knihe som mala možnosť zistiť, že nie každá autorka fantasy kníh pre mladých vsádza na klišé. V Slze som našla harmonické a vyrovnané spojenie žánrov, ktoré obľubuje snáď každý mladý človek – dráma, mystika, romantika, fantasy a v neposlednom rade sa tu vyskytli aj kriminálne prvky.

Lauren tak vytvorilo dielo, ktoré zaujme svojím nápadom, širokým spektrom opísaných pocitov a netradičným spojením niekoľkých knižných žánrov. Slza je len prvou časťou trilógie a koniec je napísaný tak, aby ste po ďalšom dieli siahli hneď, ako sa objaví v kníhkupectvách.

Tak ako, chcete sa aj vy zoznámiť s Eurekou, s dievčaťom, ktoré musí prekonávať obtiažnejšie životné prekážky ako jej vrstovníci? Tešíte sa na príbeh inšpirovaný bájnou Atlantídou a túžite zistiť pravý dôvod, prečo má Eureka prikázané nikdy neplakať?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– rovnováha čiastkových žánrov

– pútavá zápletka

– mystické prvky sa miešajú s realitou

Pre koho ánoPre koho áno

– v prvom rade pre mladých ľudí a milovníkov fantasy žánru

– pre každého, kto sa rád začíta do príbehu, v ktorom sa strieda realita s fantastikou

Pre koho niePre koho nie

– ak nemáte v obľube príbehy, ktoré sa v bežnom svete nemôžu reálne stať

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR, edícia YOLI

Preklad: Oľga Kralovičová

Pôvodný názov: Teardrop

Recenzent knihu čítal: 03hod 46min

Počet strán: 384

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Udržať tajomstvo je nesmierne ťažké... Čítaj viac
Príbeh, ktorý vám do hlavy zasadí nejednu otázku. Čítaj viac
Vie si dnešný človek predstaviť, že by na Zemi nastali radikálne zmeny, ktoré by ovplyvnili atmosféru? Nerozoznali by sme ročné obdobia a deň by trval aj niekoľko „dní“? Treba však k tomu pridať aj... Čítaj viac
Príbeh pohybujúci sa medzi skutočnosťou a výmyslom. Čítaj viac
Keď vzájomná príťažlivosť či porozumenie nie sú len otázkou sympatií. Čítaj viac
Ste si istí, že vás nik nesleduje? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip