Silvia Antalíková

„Inšpirácia je všade vôkol nás. Každý jeden človek je chodiaci príbeh.“


 

11125270_897198226989707_652172670_nSilvia, ste autorkou troch kníh. Kedy ste začali písať?

Začiatky boli u mňa celkom klasické, na základnej škole. Písala som najskôr rozprávky, ktoré som si sama ilustrovala, zošívačkou zošila a putovali po triede a po spolužiačkach. Neskôr to boli príbehy a krátke romány. Spolužiačky ma posmeľovali, čítali, chceli pokračovanie a vraveli, že raz mi určite vyjde kniha. Pokračovala som, neskôr som prispievala do literárnych súťaží a časopisov.

Pozeráte sa na knižky inak, odkedy ste sa stali autorkou?

Vždy boli okolo mňa knihy, veľa kníh. Čítala som jednu za druhou. Dnes už, žiaľ, nemám toľko času, koľko by som chcela mať. Áno, odkedy píšem, žiadnu knihu neodložím nabok, každú dočítam. Pretože je tam kúsok odhalenej duše, veľký kus srdca autora a kusisko pomerne náročnej práce i času: z iskierky, z nápadu je zrazu voňavá kniha.

Ako dlho vzniká jedna Vaša knižka? Necháte ju poležať v počítači aj niekoľko mesiacov, alebo patríte medzi tých spisovateľov, ktorí už o pár týždňov posielajú rukopis vydavateľstvu?

Pracujem, mám rodinu, deti, domácnosť, kto tento kolotoč pozná, dobre vie, že vtedy je času málo! Rada by som písala, ale kedy? Preto píšem vtedy, keď si môžem ukradnúť čas sama pre seba. Písanie je pre mňa relax, zábava. Píšem útržkovito, ako a kedy sa podarí. Tým pádom moje písanie trvá dlhšie. Neviem písať na povel: píš, teraz máš hodinu čas! Pri písaní sa potrebujem dostať do určitého „duševného“ tranzu, kedy sa zžijem so svojimi postavami tak, že ma sami budia zo sna, nedajú mi spať, dokonca vtedy necítim ani hlad a únavu. Je mimoriadne príjemné ocitnúť sa vo svete fantázie, kde je možné čokoľvek.

Odkiaľ čerpáte inšpiráciu?

Inšpirácia je všade vôkol nás. Každý jeden človek je chodiaci príbeh a bola by škoda o tom nevedieť a nepísať o tom.

Na Slovensku máme mnoho recenzentov a blogerov, ktorí verejne prezentujú svoj názor na literatúru. Ako ich vnímate? Stáva sa Vám, že občas nájdete recenziu, ktorej autor vo Vašej knižke nájde aj to, čo ste do nej Vy nevložili?

Mám rada blogy o knihách. Som rada v obraze, čo sa píše, čo sa číta, krstí, čo sa vôkol mňa deje. Medzi spisovateľmi i blogermi mám veľa priateľov a zaujíma ma ich názor a pohľad, aj keď sa nemusí zhodovať s tým mojím.

Ako vnímate ostrú kritiku? Snažíte sa z nej vyťažiť čo najviac? Dá sa vlastne ostrá a nekompromisná kritika obrátiť na niečo pozitívne?

Čo je to ostrá kritika? Pri písaní sa riadim svojou intuíciou, do písania si nedám zasahovať. Viem, že keby som dala rukopis na čítanie, tak by som ho teoreticky prepisovala donekonečna podľa priania a požiadaviek okolia. To nechcem. Prvou kritičkou, ktorá však číta už zväčša hotové dielo, je moja dcéra.

Náš portál je charakteristický tým, že každú knihu vníma ako jedinečné dielo. Jednoducho povedané, na knižné dielo je potrebné dozrieť, aby sme ho dokázali pochopiť. Súhlasíte s naším názorom?

Áno, súhlasím, za každou knižkou je kus práce a každá kniha si nájde svojho čitateľa.

V takmer každej našej recenzii uvádzame cieľovú skupinu čitateľov. Pre koho sú určené Vaše knihy? Komu sa zapáčia najviac?

Moje knihy sú vraj (a dúfam) kontroverzné. Sú určené pre čitateľa, ktorý nečaká žiadne romantické zápletky, pretože život veľmi o nich nie je, ale zmieri sa s realitou, aká práve je.

Ako by ste charakterizovali svoju tvorbu? Čo môžeme vo Vašich knihách nájsť?

Zaujímajú ma súčasné a aktuálne témy. Rodina, láska, medziľudské vzťahy, vzťahy s deťmi prešli za posledných pár rokov pomerne prudkou zmenou. Kariéra, postavenie ženy v spoločnosti tak, aby bola skvelá v práci, doma a ešte aj úžasne (vo dne, v noci) vyzerala, dá sa to? Je to možné splniť? Každé druhé manželstvo – 48% – je dnes rozvedené. V budúcnosti to tak nebude, pretože ľudom vyhovuje byť single. Je to absolútne nezáväzné. Jednoducho, nebude sa sobášiť, teda ani rozvádzať. Láska a peniaze, ako spolu súvisia? O tom sú a aj budú moje knihy.

Stalo sa Vám niekedy, že ste prečítali knihu, ktorá Vám doslova nič nepovedala, no keď ste sa k nej po rokoch vrátili, žasli ste nad tým, čo je v nej ukryté?

K prečítaným knihám sa vrátim najskôr až na dôchodku. Ale v každej knihe je ukryté posolstvo, ktoré buď človek pochopí, alebo nie. Neodmietam žiadnu knihu.

Aké knihy čítate Vy? Máte obľúbený žáner, prípadne autora či autorku? Siahnete aj po iných knižkách ako po beletrii, napríklad motivačnej literatúre, diela o zdravom životnom štýle, atď…

Obdivujem tvorbu Isabel Allendeovej, má úžasný štýl, Dom duchov, Eva Luna, Sépiový portrét. Dobrý deň, smútok od Saganovej, Moraviu, Hosseiniho Tisíc žiarivých sĺnk. Mám rada motivačnú literatúru, Mních, ktorý predal svoje ferrari som prečítala jedným dychom. Knihy Sineľnikova, najmä Tajomná sila slova. A mám veľa kníh od slovenských autoriek.

Pracujete v týchto chvíľach na ďalšej knihe? Ak áno, na čo sa môžu čitatelia tešiť?

Pracujem, ale veľmi pomaly. Pokúsim sa to napraviť, leto sa blíži, polepším sa, sľubujem. Aj tak mi už ten svet písania veľmi chýba!

Myslíte si, že má spisovateľ na Slovensku „sťažené podmienky“? Predsa len, „iba“ písaním sa u nás uživiť nedá…

Nie je to vôbec ľahké, pretože vydavateľstvá neinvestujú peniaze do reklamy. Kniha je tovar ako každý iný. Ak sa o ňom čitateľ nemá kde dozvedieť, kniha sa veľmi rýchlo stratí v tom dave a zástupe ostatných kníh. V kníhkupectve sú plné police od hora dolu, podľa akého kritéria si vyberáte knihu? Niekedy aj predavač má problém nájsť hľadanú knihu. Určite by bolo pre spisovateľa výhodnejšie narodiť sa v anglicky hovoriacej krajine. A napísať napríklad Harryho Pottera…? Aj z tohto dôvodu mám rada knižné blogy, je to priestor, na ktorom sa dá knihe pomôcť, dostať ju do povedomia ľudí.

Čo by ste označili za Váš najväčší úspech na literárnom poli?

Úspech je to, že knižka vyšla. Aj druhá, tretia, verím, že bude aj ďalšia a ďalšia. Nápadov mám veľa.

Aký odkaz by ste zanechali našim i Vašim čitateľom?

Čítajte! A dobré knihy odporúčajte ďalej. Ďakujem!

Rozhovor zostavila: Martina Melišková
Fotografiu poskytla: Silvia Antalíková

Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip