Silnejšia ako osud

Jana Šulková

Hry osudu sú nevyspytateľné.


Aký by to bol život bez plánov, cieľov či predstáv o budúcnosti? Každý z nás má aspoň sčasti vopred nalinkovaný svet, tešíme sa na situácie, ktoré nás ešte len postretnú. No čo ak príde moment, počas ktorého si uvedomíme, že všetko môže byť inak, a my sa cítime, akoby nám niečo neviditeľné zviazalo ruky?

Silnejšia ako osud_TITULKALarin život sa žiadnym spôsobom neodlišuje od života bežného mladého človeka. Má pred sebou nezabudnuteľné roky na vysokej škole, rodina jej zabezpečuje pocit, že niekam patrí, a svoju lásku smeruje k majestátnym bytostiam – koňom. Ranč je práve to miesto, kde pociťuje prvé zásahy Amorovho šípu. Svojský Daniel sa jej chtiac-nechtiac dostáva pod kožu i do srdca. Mohlo by sa zdať, že má Lara úplne všetko. V jeden deň sa to však zmení a ona prichádza o všetky doterajšie istoty. Ustojí boj, do ktorého ju vyzval sám osud?

Silnejšia ako osud nám rozprestiera príbeh, ktorý by mohol zaujať ženy takmer všetkých vekových kategórií, no autorka ho spracovala spôsobom, ktorý ocenia skôr mladšie ročníky. Profilácia postáv, jazykové prostriedky, vedľajšie situácie – to všetko sú činitele, ktoré knihu približujú tínedžerkám. Dospelé ženy, ktoré vo svojom živote riešia skôr to, čo deťom uvaria na večeru, alebo z čoho zaplatia najbližšiu splátku hypotéky, tento príbeh nemusí veľmi zaujať. Noci strávené v klube, opisy outfitov, zmätok v duši pri prvej láske či nerozhodnosť a občas až nelogické konanie hlavnej hrdinky môžu na dospelú čitateľku pôsobiť priam iritujúco. Tínedžerský slang je takisto prvkom, ktorý nie každý čitateľ znesie a bude ho v texte rešpektovať.

„Prečo sa ním vlastne zaoberám? Veď ho neznášam! Napriek tomu sa nahodím. Vlasy si zapletiem na bok do hustého rybieho vrkoča, výrazne sa nalíčim, obujem si vysoké lodičky a spokojná so svojím vzhľadom vyleziem z izby. Brat obdivne zapíska a vystríha ma ukazovákom.
‚Nebodaj ideme na na svadbu? Si poriadny kus, Lara!‘“

Spočiatku som mala pocit, že sa dej veľmi nehýbe. Prvú stovku strán som preletela bez toho, aby som v príbehu zaznamenala väčší progres. Občas prichádzali isté náznaky toho, ako by dej mohol pokračovať, vďaka čomu sa u mňa vzbudila zvedavosť. Opäť tu však platí, že skúsený a ostrieľaný čitateľ dej takpovediac „prekukne” ešte skôr, ako nám autorka odhalí záverečné rozuzlenie. Oceňujem zápletku, ktorá príbeh odlíšila od typických tínedžerských románov a príbeh sa tak preniesol aj do iných rovín, no i v tomto prípade platí, že predvídateľnosť deja či nedostatočné rozvinutie zvoleného motívu môže na vyspelého čitateľa zapôsobiť plocho či plytko.

„V klube je plno aj napriek tomu, že je sotva pred jedenástou. Masy študentov sa zvŕtajú a popíjajú pri bare. Cítim sa čudne. Jednak preto, lebo pri bare nie je Jožo, ktorý cez týždeň nikdy nerobí, a jednak preto, lebo som tu s ním. S chalanom, ktorý je mi stále záhadou a ktorého oči mi nedajú pokoj. S Danielom.“

Knižka je teda vhodná pre mladé kočky, ktoré si vedia vychutnať čaro spočiatku bezstarostného života hlavnej hrdinky. Keď neskôr v príbehu nastane zlom, jeho spracovanie budú vnímať ako dostatočné a verím, že nejednu mladú čitateľku poriadne rozcíti. Silnejšia ako osud je príbeh o láske – o láske k blízkym, k zvieratám a k životu. No občas len tá láska nestačí. Alebo áno?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh zasadený do tínedžerského prostredia

– predvídateľnosť deja

– emotívnejšia zápletka

– tínedžerský slang, jednoduchší jazyk

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mladé dievčatá

– pre milovníčky romanticko-dramatických príbehov

Pre koho niePre koho nie

– pre skúsených čitateľov či čitateľky

– pre dospelých čitateľov, ktorí nemajú chuť začítať sa do príbehu, ktorého hlavné postavy sú mladí ľudia konajúci v súlade so svojím vekom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 50min

Počet strán: 272

 

Násilie
Napätie
Opisy

 

Citový výplach duše jednej ženy, ktorá v živote utrpela poriadnu stratu. Čítaj viac
Sú podľa vás sny odrazom reality? Alebo sú to len výplody našich zážitkov? Pozrite sa na príbeh Agnes, ktorej sny sa stali hrôzostrašnou skutočnosťou... Čítaj viac
Tínedžerská lovestory zasadená do depresívneho prostredia rastie vďaka vtipným situáciám. Čítaj viac
Komu môžeme naozaj plne dôverovať? Čítaj viac
Každý z nás potrebuje niekoho, kto by ovládal našu temnejšiu časť. Čítaj viac
Rozhodnutie, ktoré dokázalo zmeniť niekoľko životov. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip