S Rozárkou

Vincent Šikula

       Ťažký osud súrodencov, ktorí sa spoločne pasujú životom.


Tento príbeh nám ukazuje, že život s človekom postihnutým psychickou chorobou nie je vždy jednotvárny. Prečítajte si, aké situácie predostiera Rozárka svojmu bratovi. Aké ťažké je preňho robiť každodenné rozhodnutia? 

s rozárkouKaždý deň je rozmanitý. O to viac s dospievajúcou ženou postihnutou psychickou chorobou. Dennodenná rutina však v Rozárkinom prípade nehrozí. Jej srdečnosť nám ukazuje, že nie vždy je dobrý úmysel aj uskutočniteľný.

Príbeh Ondreja, ktorý sa stará o svoju mentálne postihnutú sestru Rozárku, je v kratšej novele popretkávaný situáciami, ktoré im prináša sám život. Rozárkine vrtochy sú s istou dávkou tragiky popísané v rôznych situáciách. Malé množstvo postáv vytvára prehľadný príbeh, v ktorom je zachytená jednoduchosť Ondrejovho i Rozárkinho života. Hlavnou zápletkou je potreba osamostatnenia sa Rozárky od Ondreja, ktorý musí pracovať, aby dokázal seba i sestru poriadne uživiť. Keďže súrodenci nemajú v príbehu matku, Rozárka tým ako citlivejšia bytosť nemálo trpí.

„‚Rozárka, ty si už veľká,‘ začal som jej dohovárať. ‚Aj mama bola veľká,‘ uprela na mňa svoje veľké oči a kútikom úst jej začalo potrhávať. ‚Mama hej, Rozárka, ale spávať treba…‘
‚A mne sa spať nechce,‘ zopakovala ktoviekoľký raz.“

Kniha sa číta pomerne rýchlo. Menší počet postáv sprostredkuje mnoho dialógov, ktoré pridávajú do deja istú dynamiku. Čas v tejto novele nie je presne ohraničený, no príbeh zachytáva pomerne krátky časový úsek. Novela je svieža najmä vďaka rozmarom hlavnej hrdinky a v istom zmysle podáva morálny problém sexuality psychicky chorého dievčaťa v jeho dospievaní a vzťahu k mužom. Hoci je to jej vlastný brat, prirodzený ostych je v úzadí. Tento problém nie je vyjadrený priamo, no čitateľ môže vytušiť, že nie je všetko v poriadku.

Vzťah súrodencov k otcovi je načrtnutý iba veľmi zľahka, bez použitia akéhokoľvek citového zafarbenia, no v záverečnej kapitole je popísané stretnutie oboch súrodencov s otcom. Ten má svoj vlastný existenčný problém, a preto sa s ním súrodenci neradi stretávajú. Táto kapitola pôsobí na čitateľa veľmi pochmúrne.

Knižka je veľmi dobrou analýzou nielen psychického stavu dievčaťa, ale i vnútorného sveta zdravého muža, ktorého život je poznačený celoživotnou starostlivosťou o mentálne chorého človeka. S Rozárkou je súbor príbehov, rozdelených najmä na základe zážitkov Rozárky, ktoré zo svojho pohľadu vyrozpráva jej brat Ondrejko.

„Aj na druhý deň som musel ostať pri nej. Rozprával som jej jednu z rozprávok, ktoré som mal v pamäti ešte z tých čias, keď som chodil ešte do druhej alebo tretej ľudovej.“

Autor veľmi autenticky a dôverne zachytáva jazyk Rozárky, ktorým síce lámavo, no hodnoverne dáva najavo svoje požiadavky a potreby. Ukazuje nám, ako sa hnevá nie zo zlomyseľnosti, ale i z čistej pravdy, ktorá je jej jedinou prioritou.

Dejová línia je iba jedna. Odohráva sa v krátkom časovom úseku, preto je pre čitateľa veľmi dobre vstrebateľná. Nemá veľa odbočení, v popredí je vždy iba jeden problém, ktorý považuje Rozárka za zásadný. Málo postáv a tiež málo opisných situácií predstavujú veľkú výhodu pre čitateľa, nakoľko vďaka tomu lepšie porozumie textu.

Kniha zaradená do povinnej literatúry pre deti a mládež na stredných školách je často postrachom. No Vincent Šikula vie, ako čitateľa upútať. Nie príliš tradičný príbeh nám ukazuje, že aj ľudia so psychickou poruchou nesmú byť vyradení zo spoločnosti a už tobôž nie z literatúry. Zaujímavá zápletka i vyvrcholenie príbehu prináša do čitateľskej mysle istý morálny pohľad na ľudí, ktorí často nemajú na výber medzi konzumnou spoločnosťou a morálnymi hodnotami, hoci sa to týka ich vlastnej rodiny. Skončí sa však príbeh Rozárky a Ondrejka šťastne? Dozviete sa, ak si novelu S Rozárkou prečítate.

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– krátky príbeh

– rýchly dejový spád

– menší počet postáv

– množstvo dialógov

– autentické podanie dvoch svetov: mentálne postihnutého dievčaťa a zdravého mladého muža, ktorého sa jej stav bytostne dotýka

Pre koho ánoPre koho áno

– pre študujúcu mládež

– pre tých, ktorých zaujíma hlavný motív knihy

– pre tých, ktorí vedia oceniť dôkladnú profiláciu postáv

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte knihu, ktorá by vám spestrila niekoľko dlhých večerov

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 00min

Počet strán: 59

O rasizme v minulom storočí. Čítaj viac
19. storočie vo francúzskej literatúre, to nie je len romantika a zvádzanie politických bojov. Čítaj viac
Zbierka poviedok s rôznorodými vedľajšími účinkami. Čítaj viac
Málokedy sa mi dostane do rúk kniha, ktorej príbeh začína už na obálke. Po snehovej búrke ostane na ceste opustené auto, v ktorom sa ukrýva jeden rukopis. Čo obsahuje? Čítaj viac
Láska na pozadí vojnového šialenstva. Čítaj viac
Tenká hrana reality a fantázie, ktorú je občas poriadne ťažké spozorovať. Kto už Márqueza čítal, vie o čom je reč. V tomto príbehu, ktorý vznikol približne v polovici jeho tvorby... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip