S Júliou cez tisíc svetov

Martin Beťko

Dobrodružstvo sa začína vtedy, keď mu to dovolíme.


Jedno malé autíčko, dvaja mladí muži a celý svet. O čom to hovorím? No predsa o pochabom nápade Martina Beťka a jeho bratranca, ktorý neostal len pri myšlienkach, no premietli ho do reality. Na staručkej embéčke pochodili takmer celú našu planétu. Neveríte? Tak čítajte a pochybnosti vás prejdú!

s juliou cez t sMáte pocit, že život už nie je tým, čím býval? Nudí vás každodenná realita, stereotyp vás ubíja natoľko, že sa vám ráno nechce ani roztvoriť oči? Martin Beťko to zažil tiež, preto si naordinoval liek, ktorý ho zo stereotypu vytiahol. Zalarmoval médiá, rozlúčil sa s rodinou, uprosil nejakých sponzorov, pribalil si na cestu svojho bratranca a obaja si sadli do „históriou dýchajúcej” embéčky. V tom momente sa pre nich začína dobrodružstvo, o ktorom budú rozprávať aj svojim vnúčatám.

„Článok s názvom Študenti pôjdu na ,embéčke’ okolo sveta vychádza nasledujúci deň a je pre nás skutočným požehnaním. /…/ V tomto znení ho do dvoch dní preberú všetky ostatné denníky, rádiá a televízie. Ľady sa prelomili, lavína sa dala do pohybu. Odrazu sa začínajú ozývať aj sponzori. Sami od seba. Prídu prvé peniaze a my kupujeme autíčko. Vyberiem ho na inzertnom webe – je to klasická embéčka z roku 1969.”

Hneď ako sa odštartuje niekoľko mesačná púť, prídu na rad i prvé problémy. Škodovečka, ktorá dostala meno Júlia, začína trochu štrajkovať, dlho na seba nenechajú čakať ani ponorková choroba či smútok za domovom, cestu skomplikujú aj cesty v katastrofálnom stave či odlišná mentalita iných kultúr. Embéčka Júlia je to jediné, čo dvaja bratranci počas cesty majú. Je ich domovom, ubytovňou, skrýšou pred zlým počasím.

Počas cesty stretávajú niekoľko zaujímavých ľudí, ktorí v mnohých pripadoch takisto cestujú po svete s cieľom spoznať každý jeho kút. Zvládli by ste niečo také aj vy? Stať sa na pár mesiacov bezdomovcami, ktorí žijú zo dňa na deň, nemajú žiadne istoty, len chuť prekročiť čo najviac územných hraníc?

„Zablatená ulica sa i naďalej kľukatí medzi drevenicami a všade to vyzerá, akoby sa tadiaľ prednedávnom prehnal mor či cholera – vymetene, ľudoprázdno, mĺkvo. Akési osamelé dievča postávajúce pri kostole nás nasmeruje späť k remontu a až teraz na druhý pokus si všimnem autorampu na dvore a pár karosérií áut bez kolies. Ani tu nie je ani nohy. Zaparkujeme a dáme sa hľadať automechanikov.”

Hoci by sa knižka dala označiť ako cestopis, nájdete tu viac zážitkov ako faktografie. A možno je to tak aj dobre. S Júliou cez tisíc svetov je príjemným, vtipným a oddychovým čítaním, vďaka ktorému z pohodlia svojho domova nazriete do mnohých krajín sveta. Zažijete to isté, čo prežili hlavní hrdinovia, len s tým rozdielom, že neprajné počasie a nebezpečenstvá číhajúce v niektorých krajinách nepocítite na vlastnej koži.

Kniha je písaná v prvej osobe, Martin Beťko nám v nej opisuje svoje pocity i bizarné zážitky, ktoré po ceste nazbieral. Ak by bol príbeh vyrozprávaný ženou, som si istá, že by knižka občas pôsobila ako klišé a zameriavala sa na veci, ktoré si veľkú pozornosť častokrát nezaslúžia. No keďže tu máme mužského rozprávača, môžete sa na tešiť na humorné postrehy, nadhľad vychádzajúci z každej stránky a stručné, no pútavé a výstižné opisy.

Cestopis príjemne osviežujú aj priložené fotografie. Vďaka nim spoznáte aj po vizuálnej stránke niektorých ľudí, s ktorými ste sa stretli v texte, uvidíte Júliu pyšne pózujúcu na niekoľkých kontinentoch či krásne prírodné úkazy, ktoré sa Martinovi a jeho bratrancovi Michalovi podarilo zachytiť.

Príbeh o odvážnej mužskej dvojke a krehkej kráske Júlii nebudete môcť pustiť z rúk skôr, ako sa dostanete do jeho finále. Aké je to, keď váš žalúdok potrápi morská choroba? Je v Rusku naozaj taká zima, ako sa traduje? A čo cesty? Sú po celom svete rovnaké? Dá sa nimi bezpečne prejsť až do vytúženého cieľa? To už musíte zistiť sami! Martin Beťko vám na tieto otázky vďačne odpovie.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– situácie si opísané humorne a s nadhľadom

– ľahko čitateľný cestopis

Pre koho ánoPre koho áno

– pre dobrodruhov, ktorým sa nechce vyliezť z domu, no majú chuť spoznávať nové miesta a kultúry

– pre ľudí, ktorí v knižkách okrem príbehu či opisov radi nachádzajú aj humor

Pre koho niePre koho nie

– pre tých, ktorí očakávajú komplexný cestopis so všetkými faktografickými a geografickými údajmi

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 33min

Počet strán: 240 + príloha

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Nie vždy sa naše priania splnia. Čítaj viac
Aj navonok neškodná zábavka sa môže premeniť na veľkú hrozbu. Čítaj viac
Keď sa zo vzdelávania mladých ľudí stane biznis vedúci k zlatej bani. Čítaj viac
Nádej a viera v lepšie začiatky sú to jediné, čo nás občas drží pri živote. Alebo sme to práve my, kto drží pri živote nádej? Čítaj viac
Jedného dňa sa môže všetko zrútiť ako domček z kariet. No tak ako sa všetko môže zosypať, sa môže rovnako i zoceliť. Zúfalstvo a beznádej v zmesi... Čítaj viac
Je vek naozaj len číslo? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip