Ruleta života

Darina Hamarová

Keď nás minulosť neprestáva strašiť.


Všetci zážitky, skúsenosti a spomienky si chtiac-nechtiac vlečieme so sebou. Držia sa nás ako kliešť, ovplyvňujú naše reakcie, pozývajú do našich duší strach, ktorý pôsobí ako bariéra neprepúšťajúca žiadne radosti. Čo robiť, aby sme sa sústredili na prítomnosť a zabudli na to, čo sa udialo v minulosti?

Titulna-strana-Ruleta-zivotaTomáš Dubovec môže zodpovedne a bez výčitiek prehlásiť, že sa mu v priebehu niekoľkých dní dokonale zruinoval život. Sériu nešťastných udalostí odštartovalo náhle ukončenie pracovného pomeru a potom sa na neho valí jedna katastrofa za druhou. Prázdny byt mu len pripomína stratu rodiny a bolesti po celom tele zasa dôvod tejto straty. Mesiace plynú, telesná schránka sa pomaly hojí, no duša, zdá sa, liečivý proces nepodstupuje. Kedy si Tomáš uvedomí, že žijeme tu a teraz a lásku musíme smerovať najmä k tým, ktorí s nami žijú na tejto zemi?

„Obzrel sa. Videl Tomáša, ako nehybne stojí na mieste, kde ho nechal. Zhrbený, opierajúc sa o obe barly. Mal sto chutí vrátiť sa a vziať ho odtiaľ preč. Rýchlo ho to prešlo. To by bolo to najhoršie, čo by v tejto chvíli urobil. Radšej rezko vykročil k autu. Sneh husto padal, zima zachádzala za nechty.“

Spočiatku som pri čítaní ostala zarazená zo skutočnosti, že autorka venovala málo pozornosti vykresleniu pocitov hlavnej postavy. Človek, ktorý zažil takú fatálnu stratu musí predsa v duši prežívať zničujúcu búrku. Do deja vstupovali nové charaktery, na ktoré sa príbeh začal sústreďovať, a emóciam Tomáša Dubovca sa tak dostalo len minimum pozornosti. Až po dočítaní príbehu som si však uvedomila, že cieľom tejto knihy bolo niečo úplne iné než vykresliť a zosobniť pocity trúchliaceho človeka. Autorka chcela čitateľom ukázať, že ani v ťažkých chvíľach nemôžeme myšlienkam brániť v tom, aby sa uberali tým správnym smerom. Minulosť patrí len medzi spomienky a svoju energiu by sme mali venovať chvíľam, ktoré prebiehajú tu a teraz. Napokon, našepkáva nám to aj podtitul knihy – Mŕtvym patria spomienky, živým láska.

Dej osviežuje postava Lea, mladého muža, ktorý taktiež blúdi životom a hľadá si na svete svoje miesto. Nie je teda jediným charakterom, ktorý v príbehu robí chyby a opakovane vstáva z najhlbšieho dna. Čitateľ tak môže paralelne pozorovať viacero životných osudov, ktoré sa v závere prekvapivo prepoja.

„V jeden večer, keď sa vrátil z mesta domov, našiel v chodbe ich domu stáť dvoch policajtov. Rozprávali sa s otcom. Presnejšie, zavolal ich otec. Zmizli mu peniaze. Osemtisícdvesto eur. Zo skrine. Mal ich tam v plechovej škatuli od kávy. Mama na otca vyjavene civela. Ona o žiadnych peniazoch nevedela. Vždy si myslela, že jej otec odovzdáva všetky peniaze do posledného centa. A teraz toto!“

Vyjadrovacie prostriedky, ako aj jazykový štýl autorka prispôsobila dnešnému čitateľovi i oddychovému žánru. V texte prevládajú dialógy, čitateľ je postavený pred minimálne množstvo opisov, krátke vetné konštrukcie a jednoduchá slovná zásoba iba uľahčujú čítanie. Aj vďaka týmto faktom je možné prečítať knihu počas jedného či dvoch večerov.

Ruleta života je dôkazom toho, že sa netreba vzdávať a nikdy, skutočne nikdy by sme nemali na život zanevrieť. Hoci nám častokrát zasadí nemalú ranu, podsúva nám aj pekné chvíle. A je len na nás, či otvoríme oči dokorán, zabudneme na bolesť a povieme si, že opäť vpustíme do svojho života radosť. Nie je totiž dôležité, koľkokrát niečo stratíme. Oveľa dôležitejšia je skutočnosť, koľkokrát si utrieme slzy a precítime prítomnosť. Postava Tomáša Dubovca je toho dôkazom.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– jednoduchá slovná zásoba, autorka volí skôr kratšie vety

– príbeh čitateľom zanecháva pekný odkaz

– menší počet postáv

– kniha sa číta rýchlo a ľahko

– nad opismi prevládajú dialógy

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i ženy, ktorí obľubujú príbehy, pri ktorých možno zrelaxovať

– pre tých, ktorí od knihy požadujú aj hlbšiu myšlienku

– pre milovníkov dramatickej literatúry

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate typickú romantickú zápletku

 

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Motýľ

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 09min

Počet strán: 200

 

Voči nebezpečenstvu nemá nik imunitu. Čítaj viac
Príbeh, ktorý vám do hlavy zasadí nejednu otázku. Čítaj viac
Śtyri steny, jedna tvár, prísny režim, možnosť úniku v nedohľadne. Čítaj viac
Hoci sa snažíme viesť svoj život tak, aby jedna životná rovina neohrozovala existenciu druhej, občas jednoducho prídu chvíle, kedy sa nám to nedarí. Čítaj viac
Všetko príde v pravý čas a na to dobré si občas treba chvíľu počkať. Čítaj viac
Keď klamstvá neprikrášľujú skutočnosť, ale bránia nám v hlbšom nádychu... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip