Rozprávky o dievčinke Julke

Bibiana Ondrejková

Všetky deti sú rovnaké a unikátne zároveň.


Byť jedináčikom je pre dieťa skvelá vec. Všetka pozornosť rodičov plynie jedným smerom, nik vám nekradne hračky ani nepíli uši hlasným plačom. O to ťažšie je vzdať sa pozície jediného dieťaťa. Malá Julka by nám o tom veru vedela rozprávať!

rozprávky o diev julkeJulka je roztopašná, o chvíľu dvojročná dievčinka, ktorá si až doteraz spokojne nažívala v domčeku so svojími rodičmi. Ich pokojný život naruší príchod Bertičky – úplne maličkej sestričky a Julka tak stráca pozíciu jedináčika. Ako to vo svojej malej hlavičke vníma? Neprebudí sa u nej žiarlivosť?

„Postupne k nim chodili všelijaké návštevy. Predtým sa každý vypytoval na Julku, ale odkedy mama priniesla to čudo, všetci boli zvedaví len naň. Dokonca i babinka a dedo. Mama zrazu na nič nemala čas, už sa s Julkou nehrala tak dlho a tak často ako kedysi, neustále ju napomínala, aby bola tichšie, lebo Bertička stále spala. To sa dievčinke vonkoncom nepáčilo.”

Prvá kapitola knižky nás tak zavedie do sveta dievčinky Julky a pootvorí nám vrátka do jej malej detskej dušičky. Žiarlivosť na mladšiu sestru o chvíľu pominie, pretože si Julka uvedomí, že bez Bertičky by im dosť smutno, že ona vlastne do ich domu patrí rovnako ako rodičia či Julka. Šťastným koncom tejto rozprávky sa však nič nekončí!

Každý nový príbeh čitateľom rozprestiera iný problém, s ktorým sa stretne nejeden rodič dieťaťa v Julkinom veku. Neporiadnosť, plačlivosť, vzdorovitosť, prvé neslušné výrazy a nekonečné emotívne scény pri každom odlúčení od rodiča. Nehovorí vám to niečo? Ale áno, týmto si dobrovoľne-nasilu prejde asi každý rodič. Rozprávky o dievčinke Julke vám pri týchto detských neduhoch môžu byť veľmi nápomocné. Julka totiž v každej rozprávke zistí, že jej správanie nie je správne a ona tak sama sebe i svojmu okoliu robí poriadnu šarapatu.

Deti majú bezpochyby rady príbehy, v ktorých sa samy nájdu. Postava dievčinky Julky je akoby ich zrkadlovým odrazom. Autorka tu hodnoverne zobrazila jej myšlienky, vďaka čomu budú mať deti pri čítaní pocit, že Julka je „jedna z nich”.

Príbehy v knižke sú mimoriadne poučné a vďaka skvelému rozprávačskému talentu autorky i veľmi pútavé a hravé. Táto kombinácia je skvelým základom pre detskú knihu – dokáže deti privábiť, zabaviť a naučí ich, že nie vždy sa oplatí vzdorovať rodičom.

„Dievčinka Julka a jej rodičia si predsavzali, že škaredé slová už nikdy nebudú hovoriť ani počúvať a že najlepšie bude, keď na ne celkom zabudnú. Veď ich už nepotrebovali. Mali svoje smiešnosti, akože nadávka, pri ktorých ich zlosť vždy prešla. Najviac sa však tešili, že napravili svoje chyby a zachránili tento svet.”

Rozprávky sú doplnené peknými kolážo-ilustráciami, ktoré si ihneď pritiahnu pozornosť každého dieťaťa. V príbehoch taktiež nájdete aj malé vsuvky v podobe kratučkých otázok, ktoré vždy tematicky ladia s obsahom. Tým, nad čím sa práve zamýšľa dievčinka Julka, sa môže zaoberať i vaše dieťa. Aké hračky sú v jeho škôlke? Kedy naposledy do neho vstúpila poriadna zlosť a ako sa jej zbavilo? Aký dobrý skutok v poslednom čase vykonalo? Dieťa vďaka týmto otázkam porozmýšľa samo nad sebou a po ich zodpovedaní sa môže opäť vrátiť k Julke a jej rodine.

Nesmierne sympatické mi bolo aj to, že všetky slangové či detské výrazy boli od ostatného textu odlíšené iným typom písma. Navyše, ak vaše dieťa nedokáže dlho obsedieť a pasívne počúvať rozprávky, ktoré mu čítate, táto knižka mu dá priestor na realizáciu. Občas môže na vyznačenom priestore do knižky niečo nakresliť, nalepiť či niečo pospájať.

Pri čítaní príbehov z Julkinho života budete mať pocit, že niektoré z nich sú akoby vystrihnuté z toho vášho. A tak ako v Julkinom prípade, i v tom vašom sa všetko môže skončiť s úsmevom, každý problém či starosť nájde svoje riešenie. Nie je nič krajšie, ak je detská knižka moderná, pútavá, hravá a poučná!

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– zábavné, hravé a náučné príbehy

– v knižke nie je jeden súvislý príbeh, no každá kapitola sa dá čítať samostatne

– originálne ilustrácie

– mnoho prvkov, ktoré dieťaťu umožňujú zapájať sa

Pre koho ánoPre koho áno

– pre deti od troch rokov

– i pre rodičov, pri tejto knižke sa neunudíte k smrti

Pre koho niePre koho nie

– pre deti staršie ako jedenásť rokov

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Evitapress

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 01hod 20min

Počet strán: 94

 

Aj navonok neškodná zábavka sa môže premeniť na veľkú hrozbu. Čítaj viac
Denník, ktorý zachytáva rôznorodé emócie. Čítaj viac
Jedno malé autíčko, dvaja mladí muži a celý svet. O čom to hovorím? No predsa o pochabom nápade Martina Beťka a jeho bratranca, ktorý neostal len pri myšlienkach... Čítaj viac
Máte doma malého NEjedáka? Nad všetkým ohŕňa nos, každé prijaté sústo je sprevádzané veľkým bojom a vy sa len čudujete, odkiaľ tento človiečik berie energiu? Čítaj viac
Jedného dňa sa môže všetko zrútiť ako domček z kariet. No tak ako sa všetko môže zosypať, sa môže rovnako i zoceliť. Zúfalstvo a beznádej v zmesi... Čítaj viac
Je vek naozaj len číslo? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip