Rok Amazonky

Eva Bacigalová

Demytologizácia choroby, o ktorej sa v spoločnosti hovorí ako o smrtiacej katastrofe.


Keď sa povie rakovina, predstavíme si pochudnutého človeka s priesvitnou pleťou, vyhasnutými očami, ktorý si vypadané vlasy maskuje parochňou a čiapkou. Bojíme sa ho opýtať sa, ako sa má, máme strach na neho čo i len fúknuť, aby sa, nedajbože, nerozpadol úplne… No je tento obraz pravdivý? Nie je len výsledným dielom médií?

rok amazonkyKniha vznikla tak trochu „nečakane“. Na počiatku boli blogy, v ktorých známa slovenská autorka Eva Bacigalová písala o tom, ako ju vnútorne formovala rakovina prsníka. Neskôr boli tieto blogy spracované i do knižnej podoby s príznačným názvom Rok Amazonky. Prečo práve Amazonky? Aj to sa v tejto unikátnej publikácii dočítate…

Ak čakáte srdcervúce spovedanie plné opisov otrasných a bolestivých zážitkov, rýchlo radšej siahnite po inej knihe, v ktorej je táto choroba taktiež ústredným motívom. Áno, aj tu nájdete emócie a zážitky, ktoré by nechcel prežiť nik z nás, no sú opísané spôsobom, aký by očakával len málokto. K slovu sa totiž prihlásili humor a nadhľad a tieto dva prvky dávajú nevídaný rozmer nielen knihe, no i chorobe, ktorú sú väčšina z nás predstavuje ako zákernú zubatú pani s ostrou kosou v ruke.

Autorka nám tu dáva dôkaz, že prežiť sa dá úplne všetko, pričom do hry nemusíme vsádzať takmer nič. Úplne postačí odhodlanie a schopnosť preniesť sa cez nové skutočnosti. Kniha predstavuje obrovský prínos pre spoločnosť, nakoľko nám poskytuje doteraz veľmi nezaužívaný pohľad na rakovinu a priebeh liečby. V prvom rade by po knižke mal siahnuť každý, komu sa do zdravotného záznamu zapíše táto choroba. Dodá mu gigantickú dávku sily, podpory a množstvo cenných poznatkov, ktoré by inak zisťoval „za pochodu“. Na čo všetko má onkologický pacient nárok? Ako prebieha liečba? Sú vedľajšie účinky chemoterapie skutočne také drastické? Aké inštitúcie treba obehať, na čo si dať pozor?

„Po skončení onkologickej liečby máte nárok na liečbu kúpeľnú, takisto plne hradenú sociálnou poisťovňou. Trvá tri týždne, pre gynekologické diagnózy nášho typu sú najvhodnejšie kúpele Lúčky. Odporúčanie vám opäť napíše onkológ, žiadosť do poisťovne na základe jeho odporúčania môže vypísať aj praktický lekár.”

Rodina a okolie onkologického pacienta je taktiež cieľovou skupinou Roku Amazonky. Chodiť okolo rakoviny po špičkách? Hovoriť o nej alebo ju ignorovať? Akým spôsobom dodať chorému človeku silu a podporu? To všetko sú informácie, ktoré sa raz môžu zísť úplne každému. Tento fakt robí z knihy dielo, ktoré by malo putovať z rúk do rúk. Nezáleží na tom, či ste malí alebo veľkí, či ste už slovo rakovina vypustili z úst alebo nie. Počas svojho života som prečítala obrovské množstvo kníh, no žiadna z nich nezachytávala takú širokú cieľovku ako táto.

Eva Bacigalová nám ukazuje, že nič nie je také hrozné, ako sa na prvý pohľad zdá. Z každého zážitku sa dá vyťažiť maximum, ona sama hovorí o rakovine ako o niečom, čo jej v konečnom dôsledku „upgradovalo“ život. Ak táto kniha prenikne medzi masy, možno sa dočkáme akéhosi prevratu. Nebolo by to oslobodzujúce, ak by sme sa na rakovinu prestali pozerať ako na zákernú a smrtiacu zbraň, boží trest, jednosmerný lístok na rýchlik, ktorého jediná a konečná zastávka je pár metrov pod zemou…? Človeka, ktorý prekonal infarkt, sa pri prvom stretnutí pýtame, aké mal príznaky a či cítil niečo zvláštne tesne pred záchvatom. Cukrovkára taktiež neobchádzame ani ho netľapkáme sústrastne po pleci, i keď si do konca života bude tykať s injekčnou striekačkou naplnenou inzulínom. Prečo potom plačeme, ak niekomu diagnostikujú rakovinu, bojíme sa mu zavolať a na osobnom stretnutí (ktorého sa bojíme ako čert kríža) sa téme rakovina radšej vyhýbame?

Rok Amazonky je knižka plná protipólnych pocitov. Je i smutná a emotívna, no napriek tomu presiaknutá humorom, ktorý v tomto prípade zohral úlohu liečiteľa. Knižka rakovinu nevykresľuje ako „brnkačku“, tak ako každá iná choroba, aj táto si žiada nás rešpekt, no nemusíme ju dopovať strachom a obavami. Autorka opisuje svetlejšie aj tmavšie okamihy, nájdete tu sklamania, chvíľkovú rezignáciu aj akúsi vnútornú obrodu. 

„Nebola by som vtedy schopná písať blogy, ani verejne hovoriť o tom, čo sa mi stalo. Pretože sa mi to práve dialo. Dá sa to až teraz, keď o všetkom môžem rozprávať v minulom čase. Až keď sa mi z krvi odplavili najagresívnejšie cytostatiká, keď som pribrala tri kilá, keď som na hlave mala trojmilimetrový plyš a v hlave aký-taký poriadok.”

Občas mi pri čítaní vyšla nejaká tá slza, ale stratila sa ešte rýchlejšie, ako prišla. Rakovina totiž nie je synonymum smrti. Rakovina je choroba ako každá iná, možno si vyžaduje zdĺhavejšiu liečbu, možno má na svedomí stratu vlasov a niekoľkých kilogramov. Ale možno po nej tie vlasy vyrastú ešte krajšie, ako boli predtým, možno aj vzduch bude „chutiť“ inak, možno pretriedi priateľov na dve úplne rozličné skupiny, možno dodá chuť žiť, ktorá predtým mohla chýbať. A možno odštartuje úplne novú životnú epizódu. Pestrejšiu, farebnejšiu, plnohodnotejšiu… Tak ako je to v prípade Evy Bacigalovej.

Knihu Rok Amazonky si môžete objednať na maile rok.amazonky@gmail.com alebo na čísle 0907 542 474. Po dohode si ju môžete osobne vyzdvihnúť na adrese OZ Amazonky, Námestie SNP č.13, Bratislava.
Cena: 5,90 € (+ poštovné a balné)

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– emotívnosť

– humor a nadhľad, ktoré rakovine dodávajú nové odlesky

– kniha nezachytáva priebeh liečby chronologicky

– množstvo praktických informácií, ktoré využijú onkologickí pacienti

– prítomné sú tu i rady a odporúčania pre blízkych ľudí onkologických pacientov

– autorka rakovinu neopisuje ako smrtiacu apokalypsu

Pre koho ánoPre koho áno

– pre onkologických pacientov, ktorým kniha dodá nádej a silu

– pre ľudí, ktorí sa s rakovinou stretli len sprostredkovane – nájdu tu mnoho cenných rád, vďaka čomu zaujmú voči chorobe zdravé a správne stanovisko

– pre každého, kto sa chce pomocou skutočného príbehu „dovzdelávať“ v tejto problematike

 

Dodatočné informácie:

Vydalo Občianske združenie Amazonky

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 40min

Počet strán: 147

 

Hoci sa snažíme viesť svoj život tak, aby jedna životná rovina neohrozovala existenciu druhej, občas jednoducho prídu chvíle, kedy sa nám to nedarí. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip