Ranný lov

Alica Bartková

Tragikomický príbeh s krásnou myšlienkou plný uveriteľných absurdností.


Vraví sa, že protiklady sa priťahujú. Keď sa rozhliadneme po okolitom svete, musíme všetci uznať, že niečo na tomto výroku predsa len bude… No čo sa stane, keď sa tieto protiklady spoja? Dokážu žiť v harmónii?

ranný lovAk by ste Irenu a Petra spoznali naživo, nielen v knižnom svete, povedali by ste si, že sú poriadne zvláštna dvojica. Sebavedomá, rázna žena vlastniaca zbrojný pas verzus zádumčivý, utiahnutý a večne zasnený muž. Ich vzťah prechádza krízou a keď vstupujú do tej najhoršej fázy, ich životy sa pod vplyvom okolností zmenia, dôsledkom čoho sú obaja nútení zameriavať sa na riešenia. Keď totiž ide o život, hádky idú bokom. Zdanlivo banálny víkend na chate sa razom mení na drámu, v ktorej ide doslova o to najcennejšie, čo na tomto svete máme.

„Manželka Irena bola vždy ženou činu. Vždy reaguje rýchlejšie a ráznejšie ako on, väčšina vecí v ich živote je preto podľa nej. Nedá sa povedať, že by mu to veľmi prekážalo, napokon je to jeho chyba, že je to tak. Ale občas mu to naozaj ide na nervy. Má pocit, akoby ho natlačila do akéhosi výťahu, kde stláčala gombíky a určovala, kde pôjdu, iba ona.“

Ranný lov je príbeh plný kontrastov, ktoré však do seba ku podivu presne zapadajú. Dokonca až tak, že vedia vytvoriť jeden harmonický celok. Či už je protiklad znázornený práve manželskou dvojicou alebo prelínaním sa vážnosti s humorom, čitateľ po niekoľkých stranách všetky tieto protipóly vníma celistvo. Autorke sa vďaka tomu podarilo na humornom podklade znázorniť množstvo pekných myšlienok. Príbeh tak má istú hĺbku, no čitateľa nevyčerpá.

Kniha demonštruje i to, že náhody vás vedia doviesť k prevratným situáciám, ktoré rozvíria usadený prach v našich životoch. Rovnako nám dáva dôkaz o starej známej pravde – medzi pozitívne a neočakávané vedľajšie účinky zlých životných období patrí i nájdenie tých správnych hodnôt a zomknutie sa so svojimi najbližšími. Ranný lov je príbeh o krokoch do prázdna, pravde prezlečenej za klamstvo, o klamstve hrajúcom sa na pravdu, o láske, o sile zabojovať a nezľaknúť sa, keď na nás život namieri zbraň.

„Nevie, ako vysvetlí ranu na hlave (veď kto uverí, že obrovská krúpa prerazila sklo a spadla mu rovno na hlavu?!), ale nechce sa mu vymýšľať klamstvá iba preto, aby boli viac uveriteľné ako pravda. A už vôbec nebude nikomu vešať na nos to, čo sa mu prihodilo potom.“

Štýl autorky čitateľskému oku celkom zachutí, či už po jazykovej alebo rozprávačskej stránke. Slovná zásoba aj štylistika sú primerané tomuto žánru a dejová gradácia udržuje čitateľa v neustálej pozornosti. Zaujímavo vyprofilované postavy sú zasadené do živého príbehu, ktorý nestagnuje.

Ranný lov dokonale vystihuje slovíčko netradičný. Je totiž netradičný vo viacerých smeroch. Najväčšou unikátnosťou príbehu je však to, že autorka vykreslila zákulisie partnerského vzťahu bez toho, aby sa čo i len zľahka dotkla romantiky. Čitateľ tak sleduje vzťahový vývin, ktorý sa odohráva v humorne ladenom príbehu s kriminálnou zápletkou. Už len táto skutočnosť si zaslúži pozornosť a uznanie. Ranný lov by si mal teda prečítať každý, kto nerád skĺzava do stereotypu a baví ho objavovanie nových súvislostí či možností.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– množstvo kontrastov

– humor sa prelína s dramatickými momentmi

– neustála gradácia deja

– kniha sa číta rýchlo a ľahko

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí radi búrajú konvencie a neznášajú stereotyp

– pre mužov i ženy

– pre každého, kto hľadá vtipný príbeh s krásnou myšlienkou

Pre koho niePre koho nie

– ak sa vám nechce čítať medzi riadkami a hľadať súvislosti, ktoré tu mnohokrát nie sú zrejmé hneď na prvý pohľad

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Forza Music

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 16min

Počet strán: 136

 

Keď vzájomná príťažlivosť či porozumenie nie sú len otázkou sympatií. Čítaj viac
Keď sa spomienky premenia na malé pichľavé črepiny. Čítaj viac
Autorkin vzťah k Slovensku sa však prostredníctvom jej básní odrazil v zbierke Odkazy do ticha. Komu a čo odkazuje, možno vidieť... Čítaj viac
Je možné uniknúť spod pazúrov nebezpečnej zrady? Čítaj viac
Stretnutia po rokoch za sebou zanechávajú najhlasnejšiu ozvenu. Čítaj viac
Človek je spokojný s tým, čo má až dovtedy, kým sa na obzore neobjaví niečo lákavejšie... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip