Rande so životom

Andrea Fabrici

Príbeh o tom, že aj život má zmysel pre humor. A poriadny.


Ísť na rande či len obyčajnú schôdzku s niekým novým, to je vždy obrovský risk. Osud nám nemusí dopriať priaznivé okolnosti, nie vždy sa naplnia naše očakávania. No čo sa stane, ak si na rande pozveme život? Vtedy je to ešte nebezpečnejšie. Je to priateľ nestály, komplikovaný a len s ťažkosťami môžeme predvídať jeho nálady či reakcie.

rande so zivotomNatália, mladučká lekárka, ktorá si odžila naozaj dosť, by nám o nestálosti pána Života vedela prednášať aj celé hodiny. V prvej kapitole ju spoznávame ako čerstvú držiteľku diplomu. Stojí vo veľkolepej aule a rozhliada sa po hľadisku, očami hľadá svojich blízkych. Rodičov, kamarátku Dominiku aj sestru Lindu, ktorá neskôr v príbehu prevezme rozprávačskú štafetu.

Kto si myslí, že nám ružová obálka odzrkadľuje romantický obsah, ten sa trafil poriadne vedľa. V knižke totiž nájdeme skutočný príbeh mladej ženy, ktorá sa vo svete dospelákov a zodpovednosti občas nemálo strácala. Anorexia, zachytenie sa do pazúrov neperspetkívneho vzťahu, snaha postaviť sa na vlastné nohy vystriedaná úplnou rezignáciou. Dáva život druhé šance? Nemali by sme si vážiť to, čo máme a zbytočne nepokúšať osud? Príbeh Natálie, myslím, hovorí za všetko…

„Nevnímala som nič, iba nekonečné ticho. Rýchly inzulín. Mal byť mojím vykúpením. V jednej chvíli som si to rozmyslela. Krátky záblesk, v ktorom som to chcela vzdať, sa stratil skôr, ako som bola schopná konať. Pred očami sa mi zatmelo a jediné čo si pamätám, bolo, že mi vo vrecku lekárskeho plášťa zazvonil mobil.”

Rande so životom je prvou knižkou, ktorá vyšla v edícii Moderné romány. Deskripcia tejto edície nám sľubuje svieži a moderný jazyk, silný príbeh, reálne zápletky, postavy, pri ktorých budete mať pocit, že sa podobajú na vás či na vašich blízkych. V knižnom svete sa však dáva priveľa sľubov a ten, kto ich vypustí z úst, ich nie vždy aj naplní. Ako to bolo v tomto prípade? Čo môžete očakávať od tejto knihy, ktorá na chrbte nesie nemalú zodpovednosť, pretože je ukážkovou vzorkou ďalších edičných sestier či bratov?

Dobrou správou je, že sa nás vydavateľstvo nesnažilo nalákať, nevyfúklo krásne pestrofarebné bubliny, ktoré by po začítaní sa do príbehu v momente praskli. V románe skutočne nájdeme príbeh napísaný sviežim, no nie patetickým jazykom, reálne postavy aj zápletku, ktorá síce v našich životoch taká častá nie je, no, žiaľ, život občas ponúka i takéto momenty. Dej sa hladko posúval vpred, stagnáciu som príliš nezaznamenávala, neustále sa v knižke objavovali nové situácie, na ktoré nadväzovali ďalšie a ďalšie.

„Deti nevedeli, čo sa stalo, stačilo, že videli plakať nás. Malá Mia nemala ďaleko k hysterickému záchvatu. Utešovala som všetkých. Plakala a objímala raz deti, raz mamu.”

Hlavná hrdinka vás svojím konaním občas poriadne potrápi, no zároveň sa čitateľ vďaka jej činom môže zamyslieť nad vrtkavosťou života. Natália má svoje chyby, dáva ich na sebe znať, a to je práve na príbehu to najsympatickejšie. Na nič sa nehrá, neponúka nám model „superženy”, aký často nachádzame v iných ženských románoch.

So životom sa neradno zahrávať. Nikdy totiž neviete, kedy mu prasknú nervy a povie si: ,Dosť, toto je konečná!’ Rande so životom nám ponúka príbeh ženy, ktorá svoj osud a jeho trpezlivosť poriadne preskúšala. Po prečítaní tohto príbehu si poviete, že vnútorná rovnováha je tým najlepším predpokladom pre šťastný život. Inak totiž môže prísť obdobie plné chaosu a disharmónie, ktoré rozladí nielen vás, ale i vašich blízkych.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– svieži a ľahký jazyk

– hlavná postava, ktorá má svoje chyby

– príbeh má dvoch rozprávačov

– dej nie je predvítateľný

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktoré obľubujú ľahké a oddychové príbehy, no ťažká romantika im veľmi blízka nie je

Pre koho niePre koho nie

– ak očakávate od príbehu lepkavé dialógy nasýtené vyznaniami lásky, alebo tradičnú romantickú zápletku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: MERIDIANO-press, edícia Moderné romány

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 02hod 54min

Počet strán: 240

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Konštruktívna kritika pomáha rásť, dobre mienená rada poteší, súhlasné pokyvkanie hlavou smerom k nám zasa pohladí dušu. No je všetko také, ako sa na prvý pohľad zdá? Skutočne nám... Čítaj viac
Občas prídu chvíle, kedy myseľ so sklopenými očami prestáva tasiť zbrane... Čítaj viac
Nikdy nie je neskoro na nové začiatky. Čítaj viac
Je všetko naozaj tak, ako má byť? Čítaj viac
Vždy existuje ďalšie riešenie. Čítaj viac
Keď sa v nás ozývajú vnútorné hlasy, pričom každý kričí niečo iné. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip