Raňajky u Tiffanyho

Truman Capote

Klasické dielo, ktoré vďaka svojej jedinečnosti rozdeľuje čitateľov na dva tábory.


Občas by sa mohlo zdať, že celý život len niečo hľadáme. Šťastie, pokoj, samého seba, pocit bezpečia… No kde a ako to nájsť? Vychádzajú šťastie a istota z nás, alebo ich naozaj musíme čerpať z vonkajších zdrojov?

raňajky u tifO hľadaní tých nevyhnutných životných hodnôt je i táto novela. Keď sa povie klasická literatúra, človek si v mysli automaticky vybaví hrubočiznú knihu plnú ťažkých filozofických myšlienok. V Raňajkách u Tiffanyho je to trochu inak. Tenučká knižka s nenáročným dejom, pri ktorej sa dobrovoľne nasilu zamyslíme nad vlastnou osobnosťou.

„,Nehovorím, že netúžim po bohatstve ani po sláve. Jedno aj druhé mám na programe, a raz sa to pokúsim získať, ale ak sa mi to podarí, chcem ešte vždy mať svoje ja. Keď sa jedného krásneho dňa zobudím a pôjdem na raňajky k Tiffanymu, chcem byť sama sebou.’”

Vyrozprávať dej je úlohou, na ktorú som sa dlho odhodlávala. Príbeh tu totiž ustupuje do úzadia, čím si autor pripravil priestor na to, aby sa zameral na vykreslenie newyorského prostredia. Jednotvárna dejová línia a početné dialógy mu takisto pomohli priblížiť nám jeho hlavné postavy a ich osobité vnútro.

Rozprávačom príbehu je spisovateľ bývajúci v rovnakom dome ako Holly Golightlyová, mladá, len 19ročná žena so svojským vystupovaním i zmýšľaním. Naivná detinskosť sa v jej vnútri bije s očarujúcou ženskosťou a táto kombinácia privádza do šialenstva mnohých mužov. Necháva sa tak vydržiavať od starších bohatších pánov, ale na nikoho a nič sa nehodlá viazať. Miluje divoké večierky a bohémsky život, žije so svojím kocúrom, s ktorým si doprajú vzájomnú voľnosť a jeden druhého nijako neobmedzujú. Svoje otravné „psie dni” trávi u Tiffanyho, na mieste, ktoré ju v prvom momente fascinovalo. Pevne preto verí, že ju počas života iné miesto očarí rovnako a ona sa tam konečne usadí.

„,Nie, svetobôľ vás chytí zato, že priberáte alebo že už veľmi dlho prší. Ste smutný, a tým sa to končí. Ale psie dni sú strašné. Bojíte sa, pekelne sa potíte, a pritom neviete, čoho sa vlastne bojíte. Viete len to, že sa ide stať čosi zlé, lenže neviete čo. Zažili ste už taký pocit?’”

Hoci sa Holly zapíše do pamäti každého obyvateľa domu na newyorskej Sedemdesiatej ulici, po čase prídu na to, že ju vôbec nepoznali. Kde sa Holly skrýva teraz? Múti rozum niekomu inému, alebo našla vytúžené miesto, na ktorom sa cíti ako u Tiffanyho?

Truman Capote sa pri písaní tohto diela pravdepodobne riadil heslom ,menej je niekedy viac’, čo sa mu nesmierne vyplatilo. Jeho kratučká novela sa dá zhltnúť na jeden šup, no ak jej to dovolíte, jedinečná atmosféra bude vo vás tlieť ešte dlho po tom, ako knihu odložíte. Apropo, práve tá atmosféra – nie každý ju tu ocení či nájde. Raňajky u Tiffanyho je totiž knihou, do ktorej sa úplne zamilujete, alebo na ňu budete len potichu pozerať a premýšľať, prečo ju vlastne čítate. Jednoducho buď – alebo. Žiadna zlatá stredná cesta v tomto prípade neprichádza do úvahy.

Dobrou správou však je, že ak sa odhodláte prečítať Raňajky u Tiffanyho, takmer nič neriskujete. Vďaka dĺžke príbehu môžete stratiť maximálne hodinku svojho života. Keď si uvedomíme, že je v stávke unikátny atmosferický príbeh, môžete z tohto pokusu vyťažiť oveľa viac ako doň vložíte.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– priam hmatateľná atmosféra

– špecifická hlavná postava

– príbeh, nad ktorým možno popremýšľať

– jednoduchosť, ktorá v tomto prípade potvrdzuje, že menej je skutočne viac

Pre koho ánoPre koho áno

– pre tých, ktorí chcú ochutnať klasiku, no nemajú náladu na ťažké filozofické myšlienky či realistické opisy

– pre každého, kto vie, že v jednoduchosti je krása

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte príbeh s dynamickým dejom

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Odeon

Preklad: –

Pôvodný názov: Breakfast at Tiffany´s

Recenzent knihu čítal: 01hod 29min

Počet strán: 96

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Ako sa vyrovnať so zabitím a je vôbec každá vražda hodná trestu? Čítaj viac
O rasizme v minulom storočí. Čítaj viac
Naozaj chceme to, za čím kráčame? Stotožňuje sa naša duša s naším konaním? Čítaj viac
Strach a samota vedia dohnať človeka k zúfalstvu i k hrdinstvu. Čítaj viac
Ťažké začiatky opísané s citom a pokorou. Čítaj viac
Nie na všetky zmeny sa možno pripraviť. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip