Púť červená ako ľalia

Ladislav Ballek

Strach a samota vedia dohnať človeka k zúfalstvu i k hrdinstvu.


Ako často premýšľate nad svojou vlastnou existenciou? Dá sa vlastne pravdivo žiť? Starý Diamant sa zamýšľa nad svojím bytím a je schopný prejsť pre svoju vlastnú premenu skutočne dlhé trate. Je to však dostatočná obeta? Čo sa mu na jeho ceste stane a aký je jeho skutočný cieľ, sa dočítate v púti, ktorá bola červená ako ľalia.

púť červená ako ľaliaOsamelý starec Diamant si v horách uvedomuje svoju vlastnú existenciu. Pri jeho dome sa len zriedkavo objavujú iní ľudia, no tentokrát cez jeho dvor prechádza cudzinec, ktorý vyruší hĺbavé myšlienky starca. Cudzinec však bez rozhovoru pokračuje vo svojej ceste k hranici. Po čase a policajnom vyšetrovaní sa starec vydá na cestu za osamelcom. Chce ho nájsť a pomôcť mu v ceste za slobodou.

„Starec tu žil už desiaty rok. Odvtedy ako odišiel z rodného kraja, z roviny, kde stratil všetkých ľudí, ktorých mal rád. Žil tu odvtedy, ako odišiel z jeho domu na rovine posledný človek, s ktorým bol bytostne spätý.“

Na púti sa striedajú rôzne pocity, myšlienky, ale aj legendy, s ktorými sa Diamant pasuje vo svojom vnútri. Nájde stratený život cudzinca? Dobehne jeho životnú cestu? Dočítate sa v Púti červenej ako ľalia.

Táto kniha v sebe ukrýva emotívny a veľmi silný príbeh starca, ktorý však vníma samotu dvojakým spôsobom. Na jednej strane sa ju snaží prekonať tým, že sa snaží nadviazať kontakty so susedmi, ktorí sú však vzdialení niekedy aj desiatky kilometrov, a na strane druhej je rád sám a užíva si pokoj. Prostredníctvom farebnosti prírody vníma tragiku svojho vlastného života, vníma smrť, ale i radosti, ktoré mu život podsúva.

„O živote a smrti veľa nerozmýšľali. Možno práve preto život nemal pre nich cenu v bezvládnej staroby. Starý Diamant aspoň tak uvažoval. On chcel žiť dlho, čo možno najdlhšie, chcel veľa pochopiť, mnohým veciam porozumieť.“

Spôsob Ballekovho vsadenia do časového prostredia čitateľa dokáže udržať v permanentnom sústredení. Využíva mnohé prechody v spomienkach, ktoré sa často miešajú s realitou putovania cez lesy, polia a lúky. Striedanie časových pásiem je príznačné pre dlhé opisy.

„Volil kratšie zastávky v priesekoch. Nesmie sa rýchlo unaviť. Aj tak sa mu nekráčalo najlepšie.“

Jednoduché vety sa striedajú s charakteristickými znakmi horskej prírody. Do kontrastu tu prichádzajú spomienky na rovinu, rodný kraj starca, s popisom súčasného bydliska, v ktorom sa Diamant nachádza a ktoré je priblížené jeho putovaním. Nie je to iba stály opis jedného miesta, no cesta sa vinie ponad priepasti cez skaliská i mäkké lúky dolín. Farebná symbolika čitateľovi približuje senzuálne vnímanie tejto knihy.

Dej príbehu je vskutku jednoduchý, občas ho spestrujú malé odbočenia, ktoré predstavujú spomienky. Ich časté prelínanie s legendami, ktoré sa viažu k určitej udalosti, sa dá dobre rozpoznať. Nakoľko v tejto knižke vystupuje málo postáv, je veľmi jednoduché rozlíšiť, o kom starec rozpráva. Jeho vlastná existencia ho však natoľko ťaží, že vnútorné rozhovory prevládajú nad skutočnými dialógmi.

Púť červená ako ľalia patrí k nevýrazným prózam Ballekovej tvorby. Zaraďuje sa však k jeho farebne symbolickej tvorbe, čo je výrazne zastúpené počas celého deja. Text sa číta trochu ťažšie. Nie je zložito kompozične formulovaný, isté nejasnosti v ňom môžeme nájsť. Diamantova púť preto aj z tohto dôvodu nepatrí do oddychovej prózy. Intelektuálne rozvíja ducha, a preto ak máte chuť po motivačnom kúsku zo starších rokov, ukrytom v inotajoch farebnosti, táto kniha bude správnou voľbou.

Recenzent: Mária Pažmová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– málo postáv

– rýchly dejový spád

– emotívne a pocitové dielo

– autor využíva farebnú symboliku

– množstvo opisov a vnútorných monológov

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov klasickej slovenskej prózy

– pre tých, ktorí obľubujú hĺbavé a emotívne diela, do ktorých autor zasial niekoľko odkazov

Pre koho niePre koho nie

– ak vám v knihe prekážajú opisy či vnútorné monológy

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Slovenský spisovateľ 1969

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 03hod 30min

Počet strán: 104

 

Láska na pozadí vojnového šialenstva. Čítaj viac
Málokedy sa mi dostane do rúk kniha, ktorej príbeh začína už na obálke. Po snehovej búrke ostane na ceste opustené auto, v ktorom sa ukrýva jeden rukopis. Čo obsahuje? Čítaj viac
O rasizme v minulom storočí. Čítaj viac
Najdôležitejšie zo všetkého je prijať svoje telo a samých seba. Čítaj viac
Spoločnosť, ktorá uznáva nesprávne hodnoty, nikdy nebude napredovať. Čítaj viac
Ladislav Fuks Skutočne je smrť očistou? Je zvláštne, aký vnútorný prerod môže zaznamenať jedna ľudská duša v priebehu pomerne krátkeho časového obdobia. Predtým milý, láskavý a úslužný človek sa pod vplyvom vonkajších faktorov dokáže zmeniť na obludu odetú do ľudskej Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip