Prísne tajný denník Miry Danesovej

Mirka Novysedláková

Život mladého dievčaťa nie je vždy prechádzka ružovou záhradou. 


Najmä vtedy, keď má úžasnú sestru, ktorej sa ona v očiach rodičov nikdy nevyrovná, svoj strach maskuje neustálymi útekmi z miesta činu a keď jej najlepší priateľ prestane byť tým, za akého ho pokladala. 

prísne tajný denník miry danesovejŽivot Miry predstavuje jednu katastrofu za druhou. Našťastie má svoj denník, do ktorého si zapisuje všetky tajomstvá a túžby. Väčšine žien môže byť tento stav povedomý, veď kto nemal vo svojej puberte vysnívaného princa?

Mira prežíva obyčajný život a neustále žije v tieni svojej sestry, ktorú všetci považujú za najkrajšie dievča na škole. Dlho sa jej darí byť v úzadí až do momentu, kedy na scénu vstupuje nový chalan. Ten je bratrancom jej najlepšieho kamaráta, a preto má Mira tú možnosť sa s ním viac zoznámiť. V hlave má horu pocitov, s ktorými sa rozhodne vybabrať tak, že si založí denník. Pomocou neho zisťuje, koho skutočne miluje a kto bol len chvíľková záležitosť. Tiež jej slúži na skrývanie tajomstiev, ktoré nesmú vyjsť na povrch. Denník zachytáva jej každodenné starosti i radosti, boj s neopätovanou láskou, lásku k hudbe, spoznávanie nových ľudí a celkovú premenu našej hlavnej hrdinky.

Začať písať pocity po prečítaní tejto knihy je ťažšie, ako sa na začiatku zdalo. Treba si najprv uvedomiť, že je to dievčenský román pre 13-15 ročné dievčatá. Preto muži, mám pre vás jednoduchý odkaz – VSTUP ZAKÁZANÝ. U dospelých žien je to individuálnejšie, v tomto prípade treba povedať: Sto ľudí, sto chutí. Pýtate sa prečo? Kniha má totiž črty, ktoré môžu čitateľa potešiť i trochu sklamať.

Hlavná hrdinka Mira je vcelku sympatická postava. Má rada hudbu, je priateľská a aj keď nemajú so sestrou najlepšie vzťahy, je vidieť, že ju má rada. No na druhej strane je Mira trochu prelietavá (okúsiť behom týždňa tri známosti a stále s určitosťou nevedieť, ktorý je ten pravý?). Autorka sa s jej postavou nemálo pohrala a dopriala jej aj ďalšie nie práve pozitívne charakterové črty. Niekedy totiž prišla situácia, ktorá si vyžadovala riešenie a Mira radšej zvolila útek, zahrabala sa do postele a delila sa so svojimi pocitmi s denníkom. Tiež bola mierne zaslepená, v momente, keď už každý videl to, čo bolo úplne očividné, ona mala zrak stále zastretý. 

„‚Ale no tak, Mira, to by videl aj slepý. Odkedy chodím s Pam, vôbec sa so mnou nerozprávaš. Ignoruješ ma. Hneváš sa na mňa?‘
Ak by som chcela vyhrať cenu najúprimnejšej osoby roka, tak by som mu povedala: ‚Áno, hnevám sa. Od hnevu a žiarlivosti idem takmer vybuchnúť ako Vezuv.‘ Lenže ja som nominovaná na Najväčšieho pokrytca roka a myslím, že tento rok tromfnem aj Ashlay…
‚Ale Dan, prečo by som sa na teba hnevala. Vôbec nie. Len mám teraz také obdobie,‘ to som mu mohla rovno povedať, že som v menopauze, aj keď je to biologicky nemožné, takú somarinu som strelila.“

Aj keď nedokonalá postava Miry vie občas nasrdiť čitateľa, autorka všetko zachraňuje humorom. Naozaj tam boli pasáže, počas ktorých sa mi kútiky úst vyšvihli veľmi vysoko. Tieto vtipné momenty zachránili veľkú časť knihy. Humor tu bol veľmi potrebný a som naozaj rada, že ho autorka vedela nenútene zakomponovať do textu a spríjemniť tak svojim čitateľom pôžitok z príbehu.

Aj keď sa zdá, že kniha zachytáva dlhší časový úsek zo života našej hrdinky, opak je pravdou. Jej zápisky odzrkadľujú takmer každý deň, a preto ma trošku aj zarazilo ukončenie príbehu. Mala som pocit, akoby autorka chcela niečo stihnúť čo najskôr, a to sa týka aj vzťahu Miry a jej „životnej“ lásky. Neubehol ani týždeň a už by sa mohli brať a plánovať postieľku pre svojho drobca… Ale nie, žartujem. Nuž, je to napísané akoby z rýchlika a možno nie som jediná, ktorej sa zdalo, že sa autorka niekam ponáhľala.

Teraz, keď som si svoje pocity z knihy nechala uležať v hlave, je už všetko zrejmé. Príbeh sa čítal veľmi rýchlo a ľahko, boli chvíle, keď som sa od neho nevedela odtrhnúť. Niektoré scény ma nesmierne pobavili, a tiež oceňujem i to, že aj slovenská autorka si zobrala na mušku americké prostredie. No boli tam aj chybičky, ktoré knihe ubrali na svojej kráse, hoci pripúšťam, že iný čitateľ ich nemusí považovať za chyby, jednoducho ich bude vnímať ako súčasť tohto diela. Napriek tomu túto knihu odporúčam najmä dievčatám na stredných a základných školách. Pre starších a skúsenejších čitateľov, by to mohol byť krok vedľa, no už som predsa spomínala, že koľko ľudí, toľko chutí.

Recenzent: Slávka Kodadová

PlusyPlusy a charakteristické črty

– príbeh mladého dievčaťa zasadený do amerického prostredia

– písané denníkovou formou

– napriek väčšiemu počtu strán sa kniha číta rýchlo a ľahko

– jednoduchá dejová línia

– zaujímavá hlavná postava, ktorá mú svoje plusy i mínusy

– množstvo humorných situácií, ktoré knihu osviežujú

Pre koho ánoPre koho áno

– predovšetkým pre mladé dievčatá

– pre tých, ktorí s obľubou čítajú denníkové zápisky

– pre milovníkov ľahkých a vtipných príbehov, ktorí od čítania požadujú hlavne priestor na relax

Pre koho niePre koho nie

– pre drsnejšie pohlavie

– pre tých, ktorí očakávajú komplikovanejšiu dejovú líniu

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Koruna

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 06hod 00min

Počet strán: 366

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Šťastie dvoch sa nedá stavať na utrpení tretej osoby... Čítaj viac
Občas sa obzeráme za seba netušiac, že rozvírime prach, ktorý nám vženie slzy do očí a v topánkach nás začnú tlačiť kamene minulosti. Čítaj viac
Príbeh o vzťahu, ktorý neraz potreboval mohutné oporné piliere... Čítaj viac
Snáď každé dievča niekedy snívalo o tom, aké by to bolo stať sa princeznou a o úžasom živote v rozprávkovom zámku. Ale bolo by to všetko v reálnom živote také čarovné... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip