Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /nfsmnt/hosting2_1/9/0/90f41c9f-92be-4c38-9cb4-a8b5b712b287/plutonium.sk/web/wp-includes/kses.php on line 893
Prekliata - Plutonium.sk - Bombové knižné recenzie!

Prekliata

Ružena Scherhauferová

         Príbeh, ktorý potvrdzuje starú známu pravdu – susedov si nevyberieš.


Môžme si vybrať dom, lokalitu, interiérové zariadenie a dokonca i záhradníka, ktorý nám na pozemku vytvorí malé veľké kráľovstvo. No informácie o okolitých obyvateľoch nám realitné kancelárie zväčša neposkytujú a ak je tomu predsa len tak, ide skôr o strohé skutočnosti s minimálnou výpovednou hodnotou. 

prekliataZačiatok príbehu nás privíta krátkou dramatickou scénou, ktorá je akoby vystrihnutá z napínavého hororu. Prvá kapitola zasa nahodí pozvoľné tempo a jej dej čitateľa prenesie do obdobia, ktoré sa pravdepodobne odohráva pred napätou scénou.

Melisa a jej manžel Gabriel majú vyhliadnutú obrovskú honosnú vilu s krásnym rozľahlým pozemkom a po menších nedorozumeniach s jej kúpou sa do nej nasťahujú. Po krátkom čase za nimi prichádza suseda Anina, ktorá, zdá sa, vie o dome viac ako jej noví majitelia. Stručne načrtne Melise zopár informácií o predchádzajúcich majiteľoch a zmizne ako gáfor zanechávajúc za sebou rozpačité otázky. Onedlho zabývaný pár zisťuje, že sa im niekto prechádza po pozemku a dokonca vstupuje i na pôdu domu. Idylka v novom domčeku sa tak nekoná a nahrádza ju obdobie strachu a nepríjemného pocitu, že mladomanželom niekto neustále dých na krk. Kto narúša ich súkromie? Je to práve zvláštna susedka, alebo niekto úplne iný?

„Keby sa nezačali ozývať a vynárať na povrch ako démoni z hlbín ukryté tajomstvá vily. Tie štyri roky, ktoré vila prežila sama a spustla, sa na nej podpísali. Teraz bolo ťažké zbaviť ju prízrakov minulosti.“

Postupom strán sa čitateľ spoznáva s postavami a má možnosť dozvedieť sa viac o ich charaktere i minulosti. Najviac otázok v čitateľovej mysli vyvoláva práve Anina, ktorá je nesympatická nielen Gabrielovi, ale i samotnému čitateľovi. Autorka však všetky dôležité informácie vsadzuje do textu postupne a premyslene, vďaka čomu sa jej podarilo vytvoriť príbeh s množstvom otázok: Prečo pôvodná majiteľka domu nechcela dlhé roky upustiť z jeho ceny a urobila tak až teraz? Kto boli predchádzajúci obyvatelia domu a aké mali vzťahy s Aninou, s chladnou a ľadovou ženou, ktorá evidentne skrýva zarážajúce tajomstvo?

„Premýšľala o živote tej zvláštnej Nemky, ktorá sa, ktovie prečo, vrátila na Slovensko a vzala so sebou aj svojho syna a jeho manželku. V hlave si premietala množstvo desivých scén, v ktorých pani Bertu Oto so Sárou možno bili, škrtili, mučili či priväzovali o stôl, alebo ju trápili hladom, smädom a spôsobovali jej opätovné muky.“

Autorka dbá na detaily, preto sa v príbehu vyskytujú i podrobnejšie opisy, ktoré však vôbec neznevažujú hodnotu knihy, práve naopak. Používajúc širokú slovnú zásobu autorka vykresľuje i vnútorné rozpoloženie postáv, vďaka čomu príbeh pôsobí autentickejšie a jeho podanie zasa profesionálnejšie. Už po prvých kapitolách môže čitateľ vycítiť, že za knihou stojí uvedomelý a svetaznalý autor a nie násťročný človek, ktorý produkuje titul za titlom len preto, aby sa svojimi novými výtvormi mohol pochváliť priateľom na sociálnych sieťach. Autorka sa vyhýba vulgarizmom i ostrejším slovám, postavy hovoria jazykom dospelého, inteligentného človeka, čím sa opäť vyhla ďalšiemu, dnes veľmi častého problému – silené a umelé dialógy, zbytočne preplnené slangom.

Pútavý dej, skvelý rozprávačský talent a postupné dávkovanie faktov čitateľa udržujú v permanentnej pozornosti a závislosti na príbehu. Na svoje si prídu najmä tí, ktorí majú radi pocit neistoty a vedia si všímať detaily, ktoré by ich priviedli na stopu novému zisteniu. Hoci je podobná téma ústredným motívom mnohých knižných príbehov a ja sama som ich prečítala niekoľko desiatok, kniha ma zaujala a ani raz som sa nepristihla pri tom, že ma istá pasáž začína nudiť. Trochu som sa obávala konca, ktorý by všetky moje pozitívne dojmy mohol zmariť, no po dočítaní knihy som sa len utrvdila v tom, že si autorka pre čitateľov pripravila prešpekulovanú a osobitú zápletku.

V príbehu sa síce nachádza menší počet postáv, no vzhľadom na rozsah knihy je úplne postačujúci a autorka i s malou kôpkou kariet dokázala zahrať strategicky výbornú hru. Kniha patrí medzi tie, na ktoré si čitateľ spomenie aj po niekoľkých mesiacoch a bez problémov bude vedieť opísať hlavnú zápletku a vymenovať mená postáv. A to všetko len vďaka tomu, že autorka pri písaní presne vedela, čo robí.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– menší počet postáv

– výborný rozprávačský štýl

– široká slovná zásoba

– autorka dokázala pomerne častú tému spracovať svojrázne a profesionálne

– výborná zápletka

– minimálna predvídavosť deja

Pre koho ánoPre koho áno

– pre mužov i ženy

– pre tých, ktorí majú radi napäté a dramatické príbehy

– pre čitateľov, ktorí radi túžia pocítiť i strach a neistotu

Pre koho niePre koho nie

– ak hľadáte strašidelnú knihu, ktorá zároveň obsahuje i rozvinutú ľúbostnú zápletku

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Bestseler

Preklad: –

Pôvodný názov: –

Recenzent knihu čítal: 04hod 45min

Počet strán: 246

 

Voľba, pred ktorú by nechcel byť postavený nik. Čítaj viac
Kriminálny triler s postavou s vraha, ktorý po sebe zanecháva viac ako mrazivé odkazy. Čítaj viac
Premýšľali ste niekedy nad tým, ako sa cíti človek, ktorý vyviazne z pazúrov smrteľnej katastrofy? Čítaj viac
Tínedžerská lovestory zasadená do depresívneho prostredia rastie vďaka vtipným situáciám. Čítaj viac
Keď má ľudská lenivosť katastrofálne dôsledky. Čítaj viac
Ak ste pripravení ľúbiť, láska si vás nájde. Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
No images found!
Try some other hashtag or username