Pravda o Melody Brownovej

Lisa Jewellová

Je lepšie, ak si na nepekné zážitky nedokážeme spomenúť?


Nikdy nehovor nikdy, pretože v živote je možné naozaj všetko. Melody si tiež myslela, že jej minulosť pre ňu navždy ostane tajomstvom. Banálna zhoda náhod však spôsobila, že sa jej spomienky, dovtedy hlboko spiace v jej vnútri, začínajú drať na povrch.

pravda o melodyObálka knihy nám nedáva nijaké indície k tomu, aby sme sa pri pohľade na ňu dozvedeli, že v sebe ukrýva nie celkom obyčajný príbeh. Skôr by som ju tipovala na obal typickej chic literatúry. Trochu vtipu, veľa romantiky a hlavná hrdinka, ktorá si svoj život ešte len od základov buduje. Pravda o Melody Brownovej je však úplne iná a som si istá, že prekvapí i vás!

Melody si na svoje skoré detstvo vôbec nespomína. Všetko má na svedomí požiar, ktorý zničil nielen ich dom, no jeho plamene pohltili i Melodinu pamäť, ktorá siaha len do čias jej deviatich rokov. Dovtedy Melody pociťuje len veľké prázdno. Dnes je už dospelou ženou, ktorá sa sama stará o svojho dospievajúceho syna. Jej nový mužský objav Ben ju pozve na verejné predstavenie veľkolepého hypnotizéra. Melody sa stáva súčasťou jeho programu, ktoré má však nečakané vyvrcholenie. Melody na pódiu odpadne a tento zážitok spôsobí, že sa jej začínajú vynárať krehké spomienky na minulosť. Nezatajili jej rodičia niečo podstatné? Prečo začína mať pocit, že žila v klame a veľkej nafúknutej bubline?

„Odrazu sa jej myseľ upokojila a nastúpila prázdnota. Nie tlmená a hmlistá, aká prichádza v spánku alebo opitosti, bolo to niečo celkom iné, akoby sa jej na zlomok sekundy otvorila v hlave čierna priepasť, a kým sa priepasť opäť prudko zatvorila, vypudila jej tam niečo oslepujúce, neznáme. Cítila, ako sa jej podlamujú kolená a ako pomerne elegantne padá bokom na pódium.”

Od tohto momentu budeme spolu s Melody cestovať v čase a skákať z prítomnosti do čias minulých, kedy bola Melody ešte malým bezbranným dieťaťom. Prítomnosť bude hlavná postava využívať na to, aby sa dopátrala k pravej podstate svojej minulosti a na vlastnú päsť navštívi niekoľko miest, ktoré ju, nik nevie prečo, priťahujú. Spomienky budú čoraz obšírnejšie a čím viac sa ich časom nazbiera, tým viac budú odhaľovať niečo, čo sa už Melody nikdy nemala dozvedieť.

„Melody sa vracala cez Chandoské námestie a po niekoľkých uliciach, kde dosiaľ nebola, a opäť to prežívala: pocit, že napravo aj naľavo sleduje rovnaké veci, že na chodníku počuje mäkký rytmus podošiev svojich tenisiek aj zmenu rytmu, keď prešla na asfalt. Tadiaľto som už kráčala, a určite často. Presne vedela, kam ju vedú nohy. Vo chvíli, keď zbadala starú žltú tehlovú fasádu základnej školy v Uptone, na všetko si spomenula.”

Melodino rozpamätávanie sa spôsobuje, že kniha sa pre čitateľa stáva akousi návykovou drogou. Prečo jej nik doteraz nepovedal pravdu? Čo sa za tým všetkým skrýva? Spomienky sú čoraz emotívnejšie a celistvejšie, čím si autorka svojich čitateľov rafinovane omotáva okolo prsta. Melody to ako dieťa nemala ľahké a s každou ďalšou novou informáciou, ktorú jej podvedomie naservíruje, sa pred ňou vynára séria ďalších otázok.

Občas nebolo jednoduché čítať Melodine zážitky z detstva. Zaplavovali ma smútok, ľútosť, bezmocnosť a verím, že nie som jediná, ktorej sa tento fitkívny príbeh hlboko dotkol. Autorka hodnoverne a autenticky opísala pocity malého dieťaťa, ktorému nebolo dopriate šťastné a harmonické detstvo.

Občas sa jednoducho stane, že vám životné okolnosti zbúrajú všetky doterajšie istoty. Melody musela začať odznovu a vy máte jedinečnú možnosť prežiť spolu s ňou dojímavý a napätý príbeh, ktorý vám úplne sám podsunie niekoľko otázok na zamyslenie. Odpovede na ne však nájdete len veľmi ťažko. Prvé stránky tejto knihy ešte neboli prísľubom skvelého lietarárneho zážitku. Potom sa dej rozvíjal a ja som bola vďačná za to, že sa mi do rúk dostala aj táto kniha. Pravda o Melody Brownovej je príbeh preplnený emóciami, ktorý sa hlboko dotkne každej duše, ktorá okolo seba nemá postavenú pancierovú pevnosť.

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– stupňujúce sa napätie

– prelínanie sa minulosti s prítomnosťou

– emotívne opisy zobrazujúce Melodino detstvo

Pre koho ánoPre koho áno

– pre ženy, ktorým sa zunovali klasické oddychové romány s banálnou romantickou zápletkou

– pre každého, kto sa chce začítať do napínavého, no stále nenáročného príbehu

Pre koho niePre koho nie

– ak ste sa presýtili motívu straty pamäti

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: IKAR

Preklad: Mária Kočanová

Pôvodný názov: The Truth About Melody Browne

Recenzent knihu čítal: 03hod 38min

Počet strán: 264

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Ak sa chceme každý večer stretnúť pri spoločnom stole, žiada si to plánovanie, dobrú organizáciu a trochu umu! Čítaj viac
Ste si istí, že vás nik nesleduje? Čítaj viac
Krásny a citlivý príbeh o tých správnych hodnotách a nepredvídateľnosti života. Čítaj viac
Prvý diel Keby som bola tebou nás vďaka Rebecciným denníkov zaviedol do jej sveta, ktorý upútal hlavnú hrdinku Saru natoľko, že sa rozhodla spoznať jej okolie čo najviac.... Čítaj viac
Manifestácia skutočnosti, že kniha je odrazom autora. Čítaj viac
Je lepšie žiť v klamstve alebo sa dozvedieť bolestivú pravdu? Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip