Posledná divočina

Piers Torday

Príbeh zdôrazňujúci silu jednotlivca.


Viete si predstaviť, čo by sa stalo, ak by z našej planéty zmizli všetky zvieratá? Ľudia by stratili svojich domácich miláčikov, zmizol by zdroj obživy a rastliny by nemal kto opeľovať. Skôr či neskôr by sa vrútili do záhuby i ľudia. Tento scenár sa odohráva aj v Poslednej divočine, v knihe hravej a drsnej zároveň.

posledná divočinaKester Jaynes je dvanásťročný chlapec žijúci v zariadení pre problémový deti Spectrum Hall. Prečo je označený za problémového? Prestal rozprávať, nedokázal uniesť bolesť zo straty svojej matky a v spoločenskom systéme, ktorý je momentálne nastolený, vidí veľké trhliny. Svet totiž postihla nákaza takzvaných červených očí a vyhubila všetky zvieratá. Prežila len neužitočná háveď – šváby, pavúky či holuby. Ľudia sa živia len zvláštnou zmesou, ktorú vyrába spoločnosť Factorium a ktorá chutí ako krevetové zemiakové lupienky. Jedného dňa Kester zistí, že rozumie reči hávede. Prihovorí sa mu šváb a on mu na svoje obrovské prekvapenie dokáže odpovedať. Dozvedá sa, že pár posledných zvieracích exemplárov predsa len žije, no i na ne si skazonosná choroba brúsi zuby. Vydá sa tak na strastiplnú cestu, ktorej hlavným cieľom je zachrániť zvieratá, a teda i svet.

„Červené oči sú choroba, no ešte ničivejšia ako jadrová zbraň. Aspoň podľa mňa. ,Je to ako chrípka, čo postihuje živočíchy,’ hovorieval otec. Chrípka, ktorá ich telá vrátane mozgu premieňa na kašu. Tesne predtým, ako zomrú, sa im oči rozžiaria dočervena, akoby vnútri vzbĺkli.”

Spočiatku sa Posledná divočina tvári ako pôsobivá rozprávka pre dospelých. Čím viac však dej plynie, tým väčšmi sa na povrch vyplavuje napätie a vnáša do čitateľovej duše pocit neistoty. Pri putovaní za dobrom na Kestera čaká množstvo prekážok, ktorým musí za sprievodu švába Generála či jeleňa Vládcu čeliť. Rozprávkové postavy sa vnárajú do drsnej reality a nelichotivé dramatické okolnosti zaskočia aj toho najpredvídavejšieho čitateľa. Hravosť je vystriedaná krutosťou, no i tak sa snový a fantastický nádych z príbehu nevytráca.

„Počúvam, ako sa hašteria. Cítim sa, akoby mi ktosi baranidlom vrazil do brucha. Oheň za oči, triaška, bolesti brucha – telo vrátane mozgu mi zachvátila choroba. Nikdy som nemal opustiť Spectrum Hall. Krajina spustla a zvieratá vyhynuli, pretože ich postihla smrteľná infekcia. A teraz som sa nakazil aj ja.”

Za spočiatku nevinným až detským príbehom sa tak ukrýva metafora na našu spoločnosť. Autor si vytvoril dokonalý priestor na to, aby pomocou svojich postáv poukázal na najväčšie chyby, ktorých sa svet pravidelne dopúšťa. Drvivá väčšina ľudí sa prikláňa k názorom, ktoré im spoločnosť vtĺka do hlavy, je ľahko zmanipulovateľná skupinkou „vyvolených”, slepo nasleduje kroky tých, čo idú pred nimi. Nehovorí vám to niečo?

Navzdory hlavnej myšlienke Piers Torday ukryl do svojho textu protikladný odkaz. Pýtate sa aký? Chce nás presvedčiť o tom, že jednotlivec dokáže zmeniť svet, že i ten najbojazlivejší človiečik môže urobiť dieru do dejín a že na všetko zlo číha spoza rohu dobro odhodlané vyjsť na povrch.

Niekedy je veľmi ťažké určiť, komu daná knižka prenikne cez kožu a ku komu sa bližšie jednoducho nedostane. Posledná divočina je toho typickým príkladom. Niektorí sa do nej zahĺbia až po uši, zadržia dych a budú sledovať neľútostivý boj pravdy a lži, odhodlania a strachu, dobra a temnoty. A iní sa cez rozprávkový obal neprehryzú hlbšie, nevytušia, že všetky fantastické prvky sú len zástieracím manévrom hlbokej myšlienky, ku ktorej sa treba postupne prepracovať. Kam sa zaradíte vy? Nezatúžili ste ešte po nereálne reálnom príbehu rozprestierajúcom sa na krídlach rozprávky?

Recenzent: Martina Melišková

PlusyPlusy a charakteristické črty

– mnoho napínavých okamihov

– príbeh, ktorý sa číta pomerne rýchlo

– netradičná zápletka

– zaujímavé (i zvieracie) postavy so špecifickými charakterovými vlastnosťami

– kniha ukrýva istý odkaz

Pre koho ánoPre koho áno

– pre milovníkov netradičných fantastických príbehov

– pre mladších i starších čitateľov, ktorí radi preniknú do sveta, v ktorom je možné úplne všetko

Pre koho niePre koho nie

– ak nemáte radi príbehy, v ktorých je priveľa dobrodružstva a fantastiky

 

Dodatočné informácie:

Vydavateľstvo: Fortuna Libri, edícia Fortuna Teen

Preklad: Róbert Hrebíček

Pôvodný názov: The Last Wild

Recenzent knihu čítal: 03hod 21min

Počet strán: 320

 

Násilie
Vulgarizmy
Sex
Napätie
Opisy

 

Nebezpečenstvo prechádza na novú generáciu. Čítaj viac
Svet čelí hrozbe, ktorá nepozná hranice. Čítaj viac
Neobyčajný životný príbeh obyčajného starca. Čítaj viac
Netradičný príbeh o prežití vesmírneho stroskotanca. Čítaj viac
Škola, v ktorej vzdelanie nie je prvoradé, no predstavuje len zásterku niečoho, z čoho poriadne zamrazí. Čítaj viac
Vie si dnešný človek predstaviť, že by na Zemi nastali radikálne zmeny, ktoré by ovplyvnili atmosféru? Nerozoznali by sme ročné obdobia a deň by trval aj niekoľko „dní“? Treba však k tomu pridať aj... Čítaj viac
Plutonium odporúča
Keď nám inakosť druhých dáva falošný pocit, že máme právo súdiť... Čítaj viac
Problémy sa nevyhýbajú ani vyšším spoločenským vrstvám. Čítaj viac
Všetkého veľa škodí. Aj kúziel a čarov! Čítaj viac
Všetci sme svojím spôsobom „jeden z nás“ Čítaj viac
Vojna sa bytostne nedotýkala len mužov. Čítaj viac
Rozhovory
Andrea Bercik Nitkulincová
Daniela Slávik
Kristína Farkašová
Kristína Baluchová (Kapitán Padák)
Linda Chopin (Všetci si zaslúžime ranný sex a palacinky)
Angie bakes
Audioknihy
Najbližšie vychádzajú
Novinky
Podporte nás na Facebooku
Plutonium na Instagrame
  • elme rozprvkovoarovn sobotu dnescitam copravectu ukazcoctes kniha knizka knihomol knihyhellip
  • Na naom FB sa sa o jednu lsku! Krsny mjhellip
  • Ako vyzera v veer? kniha knihomol knihy knizka dnescitam ukazcocteshellip
  • Dobr knika pote tvornohch aj dvojnohch kniha knihomol dnescitam copravectuhellip